Dobra praca bez studiów – czy to możliwe?

6.10.2022

Wiele młodych osób, które jeszcze nie ukończyły szkoły, zastanawia się, czy powinny kontynuować swoją edukację na studiach i czy jest to jedyny sposób, by znaleźć później dobrze płatną pracę. W rzeczywistości możliwości dalszego kształcenia się jest znacznie więcej; w dodatku brak dyplomu ukończenia studiów wcale nie przekreśla możliwości pracy w świetnie wynagradzanym zawodzie.

Dobre zawody medyczne bez studiów

Praca w ochronie zdrowia wielu osobom kojarzy się z pracą lekarza, pielęgniarki czy położnej – aby wykonywać te zawody, faktycznie konieczne jest ukończenie odpowiednich studiów. W rzeczywistości jednak, aby pracować w ochronie zdrowia, można też ukończyć policealną szkołę medyczną. Obecnie poszukiwani są np. opiekunowie medyczni, a popyt na ich usługi – ze względu na starzenie się społeczeństwa – będzie niemal na pewno rósł w kolejnych latach. Aby zdobyć kwalifikacje niezbędne do pracy w zawodzie opiekuna medycznego, wystarczy na przykład ukończyć kierunek Opiekun medyczny.

Możliwości jest jednak znacznie więcej. Poszukiwanymi specjalistami są również higieniści stomatologiczni, którzy stanowią nieocenione wsparcie dla dentystów – przygotowują ich stanowisko pracy, asystują przy zabiegach, a nawet – samodzielnie wykonują niektóre z nich, głównie związane z profilaktyką higieny jamy ustnej. Ciekawym, a niedocenianym zawodem jest także technik sterylizacji medycznej. Osoba pracująca w tym zawodzie odpowiada za sterylizację narzędzi przed różnego rodzaju zabiegami; z tego względu znajdzie zatrudnienie zarówno w prywatnych klinikach i gabinetach, jak i szpitalach.

Obecnie duży popyt odnotowuje się również w przypadku masażystów. Odpowiednie kwalifikacje można zdobyć na kierunku Technik masażysta, a następnie – uzupełniać je poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju kursach (np. Masaż gorącymi kamieniami, Masaż tkanek głębokich czy Masaż bańką chińską).

Bez dyplomu ukończenia studiów można też pracować w takich zawodach jak asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej czy opiekun w domu pomocy społecznej – wystarczy ukończyć odpowiedni kierunek w szkole policealnej.

Co można robić bez studiów? Pracuj w marketingu i social media!

Ukończenia studiów często nie wymaga również praca w social media czy marketingu – nierzadko wystarczy skończenie szkoły policealnej czy odpowiedniego kursu. Popularnym kierunkiem kształcenia jednorocznego jest na przykład Marketing internetowy. Absolwenci tego kierunku w Żaku są m.in. w stanie stworzyć i zoptymalizować kampanię w Google Ads, Facebook Ads, Instagram Ads, tworzyć content zgodny z zasadami SEO czy stworzyć stronę albo sklep internetowy w oparciu o Wordpressa. Osoby posiadające takie umiejętności mogą bez przeszkód znaleźć zatrudnienie np. jako Junior Marketing Specialist.

Zawodem z branży marketingowej, który nie wymaga ukończenia studiów, jest również Event manager. Taka osoba zajmuje się organizacją spotkań firmowych, wyjazdów, eventów czy imprez komercyjnych. Aby zdobyć kwalifikacje pozwalające na znalezienie zatrudnienia w tym zawodzie, można ukończyć kurs online.

Praca bez studiów możliwa również w branży beauty

Dyplom ukończenia studiów nie jest potrzebny również w branży beauty. Na przykład, aby pracować jako kosmetyczka i wykonywać zabiegi pielęgnacyjne, wystarczy ukończenie kierunku Technik usług kosmetycznych w szkole policealnej. Podobnie jest w przypadku zawodu fryzjera – osobom, które marzą o pracy w tym zawodzie, bardziej od dyplomu studiów przyda się kształcenie na kierunku Technik usług fryzjerskich.

Warto również pamiętać, że aby przygotować się do wykonywania wielu zawodów z branży beauty często wystarczy ukończenie serii odpowiednich kursów, które pozwalają ich uczestnikom zdobyć umiejętności praktyczne. Dobrym przykładem jest zawód manicurzystki, wymagający częstego doszkalania się. Dużą popularnością cieszy się m.in. kurs z Manicure hybrydowego czy kurs Przedłużanie paznokci: żel, akrylożel. Są to oczywiście kursy stacjonarne – tak, by uczestnicy mogli w praktyce nauczyć się, jak pracować konkretnymi technikami.

Zawodów, które można wykonywać bez ukończenia studiów, a które jednocześnie są dobrze płatne, jest oczywiście więcej. Dobrymi przykładami są księgowa, instruktor ds. BHP czy florysta. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do dalszego kształcenia warto jednak dobrze się przygotować, przeanalizować, czym różni się szkoła policealna od studiów, a także – w jakich kursach można wziąć udział, by zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Warto jednak podkreślić, że dyplom ukończenia szkoły wyższej nie jest niezbędny, by zdobyć dobrą pracę – a możliwości kształcenia się jest znacznie więcej.

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail InsERT programy dla firm

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00