Czy kształcenie jednoroczne daje status ucznia? Sprawdź!

17.6.2025

 Posłuchaj

Rozwój zawodowy jest kluczowy dla większości osób. Z tego względu coraz popularniejszy staje się udział w różnego rodzaju kursach i szkoleniach. Jednak ciekawą alternatywą dla dobrze znanych sposobów zdobywania wiedzy jest kształcenie jednoroczne. Na czym ono polega, jakie są jego zalety? Czy mogą zapisać się na nie osoby tuż po szkole średniej?

W naszym artykule przeczytasz o kształceniu jednorocznym oraz odpowiemy na pytanie, czy daje ono status ucznia.

Edukacja i rozwój osobisty: czym dokładnie są status ucznia i kształcenie jednoroczne?

Zanim przejdziemy do najważniejszej kwestii, czyli tego, czy kursy jednoroczne dają status ucznia, chcielibyśmy zacząć od początku, czyli przybliżenia Ci ich skróconej definicji. Otóż:

  • kształcenie jednoroczne obejmuje kursy trwające rok – są one realizowane w ramach Ośrodków Szkoleniowych Centrum Nauki i Biznesu Żak w weekendy. Podczas kształcenia uczestnicy zajęć zdobywają najbardziej aktualną wiedzę z danego zakresu. Dzięki studiom jednorocznym absolwenci mają umiejętności potrzebne na rynku pracy.

  • status ucznia przysługuje osobom do 26. roku życia, które są uczniami szkół podstawowych i ponadpodstawowych (w tym m.in. liceów, techników) w trakcie trwającego roku szkolnego  – tj. od 1 września każdego roku aż do 31 sierpnia roku następnego.

Kiedy natomiast otrzymuje się status studenta? Gdy wiesz, że przyjęto Cię na uczelnię wyższą, status ten obowiązuje Cię od 1 października, czyli dnia rozpoczęcia roku akademickiego. Do tego czasu – czyli do 30 września – status ucznia zostaje przedłużony.

Sprawdź: Chcesz zacząć naukę w szkole Żak?

Czy kształcenie jednoroczne daje status ucznia?

Patrząc na powyższe opisy, można wysunąć jeden wniosek: pójście na studia jednoroczne nie jest jednoznaczne z otrzymaniem statusu ucznia. Dlatego? Gdyż dotyczy on jedynie tych osób, które mają nie więcej niż 26 lat i uczą się w szkole podstawowej lub średniej, w tym:

  • 4-letnim liceum ogólnokształcącym,

  • 5-letnim technikum,

  • 3-letniej branżowej szkole I stopnia,

  • 3-letniej szkole specjalnej przysposabiającej do pracy,

  • 2-letniej branżowej szkole II stopnia.

Na kształcenie jednoroczne może zdecydować się każda osoba pełnoletnia – zarówno wtedy, gdy ma 18, jak i 30 lat. Mimo że podczas zajęć uczy się ona praktycznych i ciekawych rzeczy, nie sprawia, że staje się uczniem. Musiałaby ona spełnić dodatkowe kryteria, o których wspomnieliśmy wcześniej. Lepszym określeniem jest słuchacz. Według słownika języka polskiego PWN jest to osoba "uczęszczająca na wyższą uczelnię, studium, kursy itp."

Warto wiedzieć:

Na kursy jednoroczne może zdecydować się każda osoba, która ukończyła 18. rok życia, chcąca rozwijać swoje pasje.

Kształcenie jednoroczne a status ucznia w szkole: jak stać się słuchaczem?

By mieć status ucznia, musisz uczyć się w szkole podstawowej lub ponadpodstawowej i mieć mniej niż 26 lat. A jakie wymogi trzeba spełnić, by móc zapisać się na kształcenie jednoroczne? Jak już wspomnieliśmy, podstawowym warunkiem jest ukończenie pełnoletności. Innym wymaganiem jest – w przypadku niektórych dostępnych kierunków – posiadanie wykształcenia średniego (jednak nie trzeba mieć przy tym zdanej matury). Nic więcej nie jest konieczne.

Wskazówka:

Nabór na kształcenie jednoroczne rusza dwa razy w roku. Zajęcia rozpoczynają się zarówno w lutym, jak i we wrześniu. Jeżeli przegapisz zapisy na pierwszą listę słuchaczy, naukę podejmiesz w drugiej połowie roku.

 

Przeczytaj: Liceum ogólnokształcące dla dorosłych: wszystko, co chcecie (i powinniście) wiedzieć

Jak się zapisać na wybrany kierunek kształcenia jednorocznego?

Na studia jednoroczne zapiszesz się na dwa sposoby:

  • online – wystarczy wybrać miasto, w którym chce się rozpocząć naukę oraz kierunek kształcenia.

  • stacjonarnie – wystarczy udać się do najbliższego sekretariatu szkoły Żak.

Podczas składania wniosku przyda Ci się Twój dowód osobisty, a także – jak to jest np. w przypadku kierunków Agent celny lub Rejestratorka medyczna – mieć przy sobie świadectwo ukończenia szkoły średniej. Nie jest natomiast wymagane świadectwo maturalne.

Na jakie kursy kształcenia jednorocznego można się zapisać?

Oferta naszych kursów jest bardzo rozbudowana. Do wyboru masz takie kierunki jak:

To może Cię zainteresować: Kwalifikacyjne kursy zawodowe – edukacyjna szansa dla dorosłych

Czym wyróżniają się zajęcia prowadzone w ramach kształcenia jednorocznego w Żaku?

To, co łączy wszystkie wymienione przez nas kierunki – i jednocześnie wyróżnia kształcenie jednoroczne w Żaku – to fakt, że ich program jest skonstruowany w taki sposób, byś zdobył nie tylko potrzebne podstawy teoretyczne, ale również – a może przede wszystkim – praktyczne umiejętności.

Nasza oferta kształcenia jednorocznego obejmuje kierunki, których ukończenie daje dobre perspektywy zawodowe – pracę znajdziesz w różnych sektorach, zarówno w tych prywatnych, jak i publicznych. Będziesz również przygotowany do założenia własnej działalności gospodarczej – niemal na każdym kierunku program przewiduje naukę podstaw przedsiębiorczości.

Chcemy jeszcze wspomnieć, że część kierunków jest unikatowa – mowa m.in. o kierunku Własna działalność gospodarcza, Podologia, Agent celny czy Zoopsycholog. W niewielu szkołach i instytucjach można przygotować się do prowadzenia własnej firmy czy też do późniejszej pracy jako agent celny, podolog lub behawiorysta.

Czy kształcenie jednoroczne to inna nazwa szkoły policealnej?

Spieszymy z odpowiedzią: nie, studia jednoroczne nie są szkołą policealną. Dlaczego? Oto najważniejsze różnice:

  1. Osoby, które wybiorą kształcenie w szkole policealnej, na koniec nauki przystępują do egzaminów zawodowych i/lub maturalnych. W przypadku kształcenia jednorocznego takiego wymogu nie ma.

  2. Słuchacze szkoły policealnej odbywają niezbędne praktyki zawodowe. Tymczasem osoby, które zdecydują się na kształcenie jednoroczne, takiego przymusu nie mają

  3. Kształcenie na niektórych kierunkach w szkole policealnej trwa dłużej niż rok (1,5 do 2 lat).

To, którą opcję nauki wybierzesz, zależy od Ciebie i Twoich potrzeb.

Zobacz: Masz pomysł na własny biznes? Te umiejętności mogą ci się przydać na początku!

Kształcenie jednoroczne a status ucznia: podsumowanie

Kształcenie jednoroczne to świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Co prawda nie dają statusu ucznia (który przysługuje uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych do 26. roku życia), ale pozwalają rozwinąć się i zwiększyć szanse na pracę w wymarzonym zawodzie. Sprawdź naszą ofertę studiów jednorocznych i spełnij swoje marzenie o idealnej pracy!