• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Jak w rzeczywistości wygląda praca rejestratorki medycznej? Kto najlepiej się w niej sprawdzi?

Jak w rzeczywistości wygląda praca rejestratorki medycznej? Kto najlepiej się w niej sprawdzi?

10.6.2022

Jak w rzeczywistości wygląda praca rejestratorki medycznej? Kto najlepiej się w niej sprawdzi?

Praca w służbie zdrowia to dla większości osób misja, która wiąże się z niesieniem pomocy potrzebującym, a tych jest bardzo dużo. Zgodnie ze wskazaniem byłego wiceministra zdrowia, Janusza Cieszyńskiego, przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej odwiedza około 27 milionów Polaków rocznie. Nie trzeba jednak kończyć uniwersytetu medycznego i zostawać lekarzem, aby móc pracować w jednej z placówek opieki zdrowotnej i realizować swoją pasję oraz chęć wspierania innych. Wybierając kurs Rejestratorka medyczna, dostępny w ofercie naszych szkół policealnych Żak, z powodzeniem można realizować się podczas w pracy zarówno w państwowej służbie zdrowia, jak i w prywatnych przychodniach. Z tego artykułu dowiesz się, jak wygląda praca jako rejestratorka medyczna – ile godzin pracuje oraz jakie są jej obowiązki i zarobki.

Rejestratorka medyczna – obowiązki

Praca jako rejestratorka medyczna to dziś odpowiedzialne zajęcie. Taka osoba nie tylko służy pomocą wszystkim pacjentom, ale jest też wizytówką przychodni. Pracę rejestratorki można porównać do office managera we współczesnej, dużej firmie, a nawet w korporacji.

Do obowiązków rejestratorki medycznej należy bowiem:

§  nawiązanie kontaktu z osobami odwiedzającymi przychodnię – pacjentami i ich rodzinami oraz udzielanie im podstawowych informacji na temat funkcjonowania przychodni i świadczonych w niej usług medycznych,

§  obsługa pacjentów – wydawanie kart i numerków, umawianie na wizyty lekarskie (osobiście, telefonicznie lub mailowo), informowanie pacjentów o wszelkich zmianach w umówionych wcześniej wizytach lekarskich, wydawanie wyników badań,

§  przyjmowanie dostarczanych przez pacjentów preparatów do badań oraz dokumentacji medycznej,

§  rzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej każdego pacjenta,

§  porządkowanie, segregowanie i archiwizowanie dokumentacji medycznej przychodni,

§  weryfikowanie aktualności ubezpieczeń pacjentów, którzy chcą skorzystać z usług przychodni,

§  przygotowywanie okresowych zestawień, raportów i sprawozdań dotyczących funkcjonowania placówki,

§  w razie konieczności – wystawianie faktur i obsługa płatności za świadczone usługi medyczne.

Rejestratorka medyczna – wymagania

Kurs Rejestratorka medyczna, który jest dostępny w ofercie naszych kursów rocznych, w pełni przygotowuje do pracy na tym stanowisku, zarówno w państwowej służbie zdrowia, jak i w prywatnych przychodniach. A jakie trzeba spełnić wymagania, by zostać rejestratorką medyczną? Zawód ten nie wymaga posiadania studiów medycznych. Wystarczy wykształcenie średnie lub techniczne o kierunku ekonomicznym. Istotne będzie jednak zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz dysponowanie określonymi umiejętnościami. To przede wszystkim:

§  komunikatywność,

§  wysoka kultura osobista,

§  swobodna obsługa komputera,

§  zdolność do organizacji pracy własnej,

§  znajomość języka angielskiego – może być wymagana w konkretnych placówkach, szczególnie w większych miastach. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka ukraińskiego lub rosyjskiego.

Rejestratorka medyczna – kurs roczny w Żaku

Aby zdobyć wspomniane wcześniej wiedzę i umiejętności, konieczna jest realizacja programu zajęć w ramach kursu jednorocznego, na który składają się takie przedmioty, jak:

§  organizacja pracy na stanowisku rejestracji medycznej,

§  podstawy marketingu i promocji usług medycznych,

§  technologie wspierające zadania rejestracji medycznej,

§  informowanie, ewidencjonowanie i rozliczanie usług medycznych,

§  klasyfikacja świadczeń medycznych,

§  komunikacja interpersonalna z pacjentem i personelem medycznym,

§  pierwsza pomoc przedmedyczna,

§  prowadzenie dokumentacji medycznej.

Wystarczy 1 rok nauki w szkole Żak, aby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do zdań rejestratorki medycznej.

Rejestratorka medyczna a sekretarka medyczna – czy to ten sam zawód?

Terminy „rejestratorka medyczna” oraz „sekretarka medyczna” są bardzo często stosowane zamiennie. Wbrew pozorom, to jednak dwa odrębne zawody mające osobne kody klasyfikacji. Część z zadań powierzanych rejestratorkom i sekretarkom będzie identyczna, a część – różna.

Rejestratorka medyczna ma kod kwalifikacji zawodu 422603, natomiast sekretarka medyczna – 334402. Pierwsze dwie cyfry tych oznaczeń wskazują grupę zawodową. Grupa 42 to pracownicy obsługi klienta, natomiast 33 – średni personel do spraw biznesu i administracji.

Główna różnica polega zatem na charakterze pracy; rejestratorki zajmują się kontaktem z pacjentami, natomiast sekretarki wykonują przede wszystkim zadania administracyjne. Prowadzą dokumentację medyczną, przygotowują sprawozdania, tworzą i aktualizują bazy danych, zajmują się korespondencją czy prowadzą rozliczenia. Rejestratorka dodatkowo przyjmuje zgłoszenia od pacjentów, ustala terminy spotkań z lekarzem czy badań, a także przyjmuje materiały do badań.

Perspektywy pracy jako rejestratorka medyczna

Po ukończeniu kształcenia na kierunku Rejestratorki medycznej łatwiej można znaleźć atrakcyjną pracę. Perspektywy pracy są szerokie, ponieważ dotyczą ogólnie pojętej służby zdrowia – placówek prywatnych i państwowych. Zatrudnienie można więc otrzymać np. w państwowych szpitalach, klinikach i przychodniach, ale i w prywatnych gabinetach lekarskich, a także w laboratoriach medycznych czy w przychodniach stomatologicznych.

Dużą zaletą posiadania wykształcenia w tym kierunku jest łatwość znalezienia pracy, która wynika z dużej ilości zakładów opieki zdrowotnej. Nawet w niewielkich miejscowościach znajdują się choćby małe prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne oraz przychodnie państwowe. Zgodnie z zapisami katalogu placówek medycznych w Polsce, takich miejsc jest 220 tysięcy. Najwięcej usytuowanych jest w województwie mazowieckim i śląskim (ponad 3500 i ponad 3000), a najmniej w opolskim i lubuskim, choć i tak ich liczba nie jest mała: to około 590 oraz ok. 680 miejsc.

Drugą kwestią jest ogromne zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia. Na 1000 pacjentów przypada w Polsce zaledwie 5,84 pielęgniarek (średnia w UE wynosi 8,4), przy czym liczba ta spada. Co więcej, ich średnia wieku to 53 lata. Nie lepiej jest w przypadku lekarzy – tutaj szacuje się, że na 1000 osób przypada 2,4 lekarzy (średnia w UE wynosi 3,9). Przychodnie, szpitale i inne placówki medyczne potrzebują zatem każdych rąk do pracy, szczególnie tych będących w stanie odciążyć lekarzy oraz pielęgniarki w części ich zadań.

Zarobki rejestratorki medycznej

Tak jak w każdym zawodzie, również w przypadku rejestratorki medycznej, wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim są to: kapitał i wielkość placówki (w prywatnych gabinetach można zarobić więcej niż w państwowych przychodniach), wykształcenie, staż pracy oraz region zatrudnienia, a także to, ile godzin pracuje rejestratorka medyczna.

Średnie miesięczne wynagrodzenie rejestratorki medycznej w Polsce wynosi 3400 zł brutto przy założeniu standardowego ośmiogodzinnego czasu pracy. Całkowity miesięczny przedział zarobków na tym stanowisku waha się w granicach 3020-3820 zł brutto. Istnieje pewien procent osób, które zarabiają poniżej najniższej pensji. ale są też osoby z dużym doświadczeniem, zatrudnione w atrakcyjnych placówkach medycznych, które co miesiąc otrzymują wynagrodzenie powyżej górnej granicy. Z pewnością odpowiednie wykształcenie kierunkowe pomaga w zdobyciu lepiej płatnej pracy.

Co ciekawe, pracując w charakterze rejestratorki medycznej, często można liczyć na atrakcyjne profity, np. prywatną opiekę medyczną, karnety na uczestnictwo w zajęciach sportowo-rekreacyjnych czy ubezpieczenie na życie opłacane w całości przez pracodawcę.

Dane dot. zarobków na stanowisku rejestratorki medycznej pochodzą ze strony: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-rejestratorka .

Rejestratorka medyczna – podsumowanie

Wiele osób mylnie kojarzy pracę w roli rejestratorki medycznej wyłącznie z odbieraniem telefonów i zapisywaniem pacjentów na wizyty lekarskie. W rzeczywistości obsługa obecnych i potencjalnych pacjentów oraz ich rodzin, prowadzenie dokumentacji, obsługiwanie płatności w ramach niektórych usług medycznych czy przygotowywanie okresowych raportów, które dotyczą działalności placówki medycznej, to tylko kilka ogólnych punktów, które wchodzą w skład obowiązków rejestratorki medycznej.

Aby sprostać wszystkim zdaniom i obowiązkom w takiej pracy, niezbędne jest nie tylko kierunkowe wykształcenie i zdobyte z czasem doświadczenie, ale też pewne cechy charakteru. Pomocne będą życzliwość, cierpliwość, otwartość na innych, komunikatywność, uprzejmość, chęć niesienia pomocy, a także skrupulatność w wykonywaniu powierzonych obowiązków, czyli tzw. umiejętności miękkie, które są podstawą w pracy rejestratorki medycznej.

Warto też zapamiętać, że w zawodach związanych z pracą w placówkach zdrowotnych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, niezwykle ważna jest pasja i zamiłowanie do wykonywania swoich obowiązków. Dzięki temu uda się perfekcyjnie połączyć nabytą wiedzę z odpowiednimi cechami osobowości, które są niezwykle cenne w pracy z drugim człowiekiem, szczególnie gdy chodzi o jego zdrowie.

Zapisz się online na kurs Rejestratorka medyczna

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.