• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Wybierz kierunek Trener personalny z elementami fitness.

Wybierz kierunek Trener personalny z elementami fitness.

Dbaj o formę swoją i klientów.

24.10.2019

Trener personalny to zawód dla tych, którzy naprawdę lubią sport i wszelkie formy aktywności fizycznej. Do tego mają na tyle świetną kondycję, by ćwiczyć samemu, a także z klientami. Jest to wspaniała okazja do połączenia pracy zarobkowej ze swoją pasją. Kto może i powinien zostać trenerem? Jak nim zostać? Jakie cechy warto mieć, by sprawdzić się w tym zawodzie?

Trener personalny pomaga osobom, które chcą zrzucić nadmierne kilogramy lub poprawić swoją sylwetkę, stan zdrowia i kondycję, zbudować masę mięśniową, pozbyć się cellulitu, czy zwiększyć wytrzymałość. Wymaga to układania indywidualnych planów treningowych, w tym dobierania odpowiednich ćwiczeń i obciążeń w zależności od potrzeb i możliwości ćwiczącego. Ale zadaniem trenera nie jest tylko układanie ćwiczeń, ale także motywowanie do wysiłku i udzielanie emocjonalnego wsparcia klientom.

W 2010 roku działalność rekreacyjna przestała być regulowana. Do tego czasu, by zostać tzw. instruktorem rekreacji ruchowej trzeba było zdać egzamin państwowy. Uznano, że było to znaczące utrudnienie dla osób chcących wykonywać ten zawód. Od tego czasu każdy może zostać trenerem personalnym, wystarczy ukończyć odpowiedni kurs policealny. Nie oznacza to jednak, że aby być dobrym trenerem, nie trzeba się starać. Oprócz ukończenia kursu należy ciągle się dokształcać w swojej dziedzinie, by być coraz lepszym, a także, by znać wszelkie nowości w branży fitness, gdyż ona jak każda inna stale się zmienia – pojawiają się nowe rodzaje treningów, nowe formy pracy z ciałem, diety, suplementy, nowe doniesienia naukowe na temat uprawiania sportu.

Dla kogo kierunek trener personalny z elementami fitness?

Jest to zawód dla wszystkich tych, którzy interesują się szeroko pojętym sportem i dbaniem o kondycję fizyczną. Odnajdą się w nim osoby, które lubią aktywność fizyczną, kontakt z ludźmi i takie, które chcą połączyć pracę zarobkową z pasją. Trenerem personalnym może być osoba, która zadba o to, by jej klienci świadomie dbali o swoje zdrowie i ciała. Trener musi umieć motywować do działania swoich podopiecznych na siłowni, a do tego niezbędna jest dobra intuicja i cierpliwość. Powinien także mieć zacięcie psychologiczne, bo często może mieć klientów, którzy nie wierzą w siebie.

Zatem najważniejsze cechy, jakie powinien posiadać trener personalny to: dobra kondycja fizyczna, sprawność, umiejętność słuchania, cierpliwość, upór w dążeniu do celu oraz komunikatywność i otwartość na ludzi.

To co może przydać się w pracy trenera to także prawo jazdy i własne auto, by bez przeszkód dotrzeć na umówiony trening i to niekoniecznie w siłowni, ale na przykład w domu klienta, w parku czy lesie. Pomocna może być również znajomość języków obcych, gdyż klientami mogą być obcokrajowcy. Ważna w tej profesji jest także umiejętność udzielania pierwszej pomocy. A dodatkowo warto także pomyśleć o skończeniu kursu na kierunku technik masażysta. Często po treningu klienci mają obolałe mięśnie, a ich rozmasowanie we właściwy sposób przynosi ulgę.

Przede wszystkim jednak trenerem może zostać osoba, która naprawdę lubi sport i wszelką aktywność fizyczną, lubi się zmęczyć i spocić. Ma świetną kondycję fizyczną i cały czas nad nią pracuje.

Jak zostać trenerem personalnym?

By zostać trenerem, należy ukończyć roczny kurs w ramach kształcenia policealnego. Tryb nauczania jest zaoczny, co daje możliwość połączenia nauki z pracą. Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz certyfikat szkoły.

Więcej informacji na temat tego jak zostać trenerem personalnym można znaleźć na stronie szkoły: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/trener-personalny-z-elementami-fitness.

Program nauczania na kierunku trener personalny z elementami fitness

Kształcenie na tym kierunku obejmuje zagadnienia takie jak: trening umiejętności interpersonalnych, podstawy działalności gospodarczej (podstawy przedsiębiorczości), biomechanika i fizjologia wysiłku, metodyka ćwiczeń fitness, techniki i metodyka wykonywania ćwiczeń, opracowanie indywidualnych programów treningowych, realizacja indywidualnej sesji treningowej z podopiecznym, prowadzenie zajęć indywidualnych z fitnessu z wykorzystaniem muzyki, prowadzenie zajęć grupowych fitness z wykorzystaniem muzyki, ćwiczenia siłowe, aerobowe, rozciągające i wyciszające.

Słuchacze poznają biomechanikę i fizjologię wysiłku fizycznego, metodykę i rodzaje ćwiczeń fitness, zgłębiają zasady prowadzenia treningów indywidualnych i grupowych z wykorzystaniem muzyki. Uczą się także rozpoznawania potrzeb klientów, kierowania treningiem oraz metod budowania relacji z grupą i z klientami indywidualnymi.

Perspektywy pracy w zawodzie trenera personalnego

Po ukończeniu kursu jest się gotowym do podjęcia pracy w klubach fitness oraz siłowniach. Można także prowadzić indywidualne treningi, pracując na własny rachunek, jednak w tym przypadku trzeba mieć stałych klientów.

W tym zawodzie bardzo ważne jest merytoryczne przygotowanie osoby prowadzącej zajęcia czy to grupowe, czy indywidualne. Trener musi znać zagadnienia takie jak: anatomia człowieka z elementami anatomii funkcjonalnej, biochemiczne aspekty wysiłku fizycznego, biomechaniczna ocena obciążeń treningowych, podstawy antropometrii. Musi umieć optymalizować trening i znać jego fizjologiczne aspekty. Ale trener personalny powinien także mieć pojęcie o właściwym żywieniu, diecie i suplementacji. Prawda jest taka, że żeby być dobrym trenerem, trzeba stale poszerzać swoją wiedzę na różnego rodzaju kursach dodatkowych, szkoleniach, zgrupowaniach czy warsztatach. Dobrze przygotowany do zawodu, fachowy trener nie będzie narzekał na brak klientów.

Czy warto zostać trenerem personalnym?

Jest to na pewno ciekawy zawód i do tego dający satysfakcję, choć oczywiście nie jest dla każdego. Główne zalety tej pracy to możliwość zarabiania na swojej pasji i codzienny, regularny kontakt ze sportem, a więc bycie w formie. Do plusów zaliczyć można także częsty kontakt z ludźmi i satysfakcja ze zmiany nawyków innych poprawiających ich zdrowie i samopoczucie. Warto też dodać, że dobry trener wcale nie musi się ogłaszać – zadowoleni klienci polecają go innym, dzięki czemu ma rozbudowaną sieć osób, które chcą korzystać z jego usług.

Żeby jednak wykonywać tę pracę, trzeba wykazać się samodyscypliną i silną wolą. Nie ma tu miejsce na chwile słabości, gdyż trzeba motywować innych do wysiłku fizycznego. W przypadku pracy z klientami indywidualnymi trener personalny musi dopasować się do ich planu dnia.

Jeśli chodzi o zarobki trenerów, to wszystko zależy od tego czy działa się na własną rękę, czy też pracuje w klubie czy siłowni. Ceny za treningi indywidualne różnią się w zależności od renomy trenera, doświadczenia oraz wiedzy, dlatego doszkalanie się może okazać się nie tylko bardzo pomocne, ale również opłacalne.


Jeśli chcesz zostać trenerem personalnym nie zwlekaj i wypełnij formularz on-line.

Rekrutacja trwa tylko do 31.10, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.