• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Podnoszenie kwalifikacji i ciągła potrzeba kształcenia – najlepszą gwarancją stabilnego zatrudnienia

Podnoszenie kwalifikacji i ciągła potrzeba kształcenia – najlepszą gwarancją stabilnego zatrudnienia

18.4.2018

Pomimo bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy – stopa bezrobocia wynosi mniej niż 7%* i jest to najlepszy wskaźnik od czasów rozpoczęcia badań w 1990 roku – wiele osób wciąż obawia się utraty pracy, a także problemów ze znalezieniem nowej. Według danych Centrum Badania Opinii Społecznej negatywną opinię na temat rynku pracy wyraża aż 25% respondentów. 24% uważa, że trudno jest znaleźć jakąkolwiek pracę, a 6% nie widzi dla siebie żadnej szansy na znalezienie pracy. Najmniej przychylne zdanie na temat pracy i perspektyw zatrudnienia mają osoby w wieku od 18 do 24 roku życia – aż 41% z nich wypowiada się negatywnie na temat sytuacji na rynku pracy. Można by więc zadać pytanie – skoro stopa bezrobocia jest coraz niższa, to dlaczego szanse na rynku pracy postrzegane są negatywne?

 

 

Szkoły policealne, kursy i szkolenia – sposobem na poprawę swojej pozycji na rynku pracy

Odpowiedzią na to pytanie może być niedostosowanie się do wymagań i potrzeb rynku pracy. Bez podnoszenia kwalifikacji i ciągłego kształcenia się, można stracić pewność dotyczącą zatrudnienia, trudniej jest również zmienić pracę lub ją dostać. Jednak w prosty sposób można pokonać tę przeszkodę! Każda osoba dorosła może skorzystać z szerokiej oferty szkół policealnych, kursów i szkoleń. Dzięki nim można cały czas podnosić kwalifikacje i poprawiać swoją pozycję na rynku pracy. Warto kształcić się np. jako technik informatyk, florysta, stylistka oraz wielu innych dziedzinach i zawodach. Jeśli będziemy nadążać za zmianami zachodzącymi na rynku pracy i właściwie się przygotowywać, nasze zdanie na temat szans na zdobycie pracy na pewno ulegnie zmianie.

 

Technik informatyk, florysta, stylistka – zawody, w których warto się kształcić

Warto przyjrzeć się temu, jak zmieni się sytuacja na rynku pracy dla osób, które zdecydują się na kształcenie właśnie w tych kierunkach.

 • Technik informatyk to tytuł zawodowy, który uzyskuje się po 2 latach nauki w szkole policealnej. Poświadcza to dyplom Ministerstwa Edukacji Narodowej. Zapewne wiele osób obawia się, że wykształcenie średnie nie zagwarantuje ani pewnego zatrudnienia, ani wysokiej pensji w dziedzinie IT. Jednak w tej branży ta reguła nie znajduje zastosowania. Jest to tak dynamicznie rozwijająca się gałąź rynku, że wręcz brakuje w nim rąk do pracy, a każda osoba z wiedzą na temat programowania, zarządzania siecią czy szeroko rozumianego wsparcia technicznego jest na wagę złota. Dzięki temu nawet ukończenie szkoły policealnej i uzyskanie tytułu technika informatyki, może dać wysokie szanse na ciekawą pracę oraz atrakcyjne zarobki. Trzeba jednak pamiętać, że IT to dziedzina, która ciągle się zmienia i wymaga dużej elastyczności. W związku z tym uzyskanie tytułu technika informatyki warto potraktować jako pierwszy krok rozwoju, a nie ostateczny cel edukacji. Popularne powiedzenie mówi „Kto stoi w miejscu, cofa się” – w przypadku informatyki ta maksyma jest szczególnie prawdziwa. Dlatego warto zwrócić uwagę, jak rozsądnie pokierować swoją ścieżką rozwoju po ukończeniu szkoły. Na rynku dostępna jest szeroka oferta kursów i szkoleń. Wielu rzeczy można nauczyć się też samodzielnie, tylko trzeba pamiętać, że przy zdobywaniu wiedzy we własnym zakresie nie będzie na to poświadczenia.

 

 • W powszechnym mniemaniu Florysta jest po prostu sprzedawcą w kwiaciarni, w praktyce jednak florysta to wysokiej klasy specjalista, który z kilku kwiatów i dodatków potrafi zrobić piękny bukiet, który sprawdzi się jako wyjątkowy upominek lub ozdoba na wiele okazji. Coraz więcej osób docenia takie rzemiosło, które graniczy wręcz ze sztuką, a każdy właściciel kwiaciarni z chęcią zatrudni florystę, który swoimi umiejętnościami zachwyci klientów, skłonnych zapłacić nie tylko za same kwiaty czy rośliny, ale również ułożenie ich w fantazyjny bukiet czy kompozycję. Warto jednak pamiętać o tym, że na pracy w kwiaciarni możliwości rozwoju florysty, zwłaszcza dobrze wykształconego w szkole policealnej, się nie kończą. Florysta pracy może szukać np. w firmach zajmujących się dekorowaniem wnętrz, projektowaniem ogrodów, a nawet w salach bankietowych, gdzie często na wesela i inne przyjęcia potrzebne są kwiatowe dekoracje. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby spróbować oferować swoje usługi niezależnie. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz wrodzonego wyczucia i pasji do wykonywania tego zawodu, trzeba postawić również na ciągły rozwój. Do florystyki trzeba podchodzić jak do mody. W obu przypadkach trendy się zmieniają, a wraz z nimi gusta klientów. Jeśli chce się nadążać za tymi zmianami, trzeba nie tylko bacznie je śledzić, ale również ciągle się dokształcać – poznawać nowe techniki lub specjalizować się w tych, z którymi florysta jest już zaznajomiony. Zapewni to nie tylko bardziej rozwojową i satysfakcjonującą pracę, ale również bardziej ugruntowaną pozycję na rynku – nie trzeba będzie obawiać się o utratę pracy, a znalezienie pracodawcy z pewnością nie będzie trudne.

 

 • Kolejnym przykładem podejmowanej pracy jest zatrudnienie w charakterze wizażystki/stylistki – gdzie bez gruntownego wykształcenia w dobrej szkole policealnej, a także bez dalszej edukacji na kursach i szkoleniach, można utracić swoją pozycję na rynku pracy. Z drugiej jednak strony wizażystka/stylistka, która jest w stanie sprostać oczekiwaniom klientów, doradzić im i sprawić, że będą usatysfakcjonowani, jest niezwykle cenna dla każdego pracodawcy. Nie musi się ona obawiać utraty pracy – wręcz przeciwnie, powinna nawet oczekiwać wyższego wynagrodzenia. Osoba z właściwym wykształceniem, ukończonymi kursami i bogatym doświadczeniem nie powinna mieć również problemów ze zmianą pracy, a nawet z otwarciem własnej działalności gospodarczej. Są osoby, które oczekują bowiem czegoś więcej niż usługi stacjonarnej w salonie. Wiele zabiegów można wykonać dziś u klienta w domu, a tym samym wyjść jeszcze bardziej naprzeciw jego oczekiwaniom. Dlatego też, szukając szkoły policealnej, warto zwrócić uwagę na program nauczania. Najważniejsze są przedmioty i zajęcia ściśle związane z codzienną pracą jako wizażystka, ale dobrze byłoby, gdyby szkoła oferowała również możliwość nauczenia się podstaw prowadzenia biznesu, komunikacji interpersonalnej, a nawet zagadnień z psychologii – to dobra podstawa do lepszej obsługi klientów, a także wiedza niezbędna do zaoferowania swoich usług samodzielnie.

 

Popraw swoją sytuację na rynku pracy – wybierz szkołę policealną i atrakcyjny kierunek

Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza, często można spotkać się z sytuacją, że jest więcej ofert pracy niż chętnych do jej podjęcia. Nadal jednak wiele osób na temat rynku pracy nie ma zbyt dobrej opinii. Warto jednak wziąć sprawy w swoje ręce, stać się kowalem własnego losu i samodzielnie zwiększyć swoją atrakcyjność dla pracodawców. Najlepszym pomysłem na rozpoczęcie tego procesu jest właściwa edukacja. Warto przeanalizować swoje predyspozycje i zainteresowania, lokalny rynek pracy, potencjalne zarobki i na tej podstawie podjąć decyzję o kierunku doskonalenia się. Wspomniane wyżej: technik informatyki, florysta i wizażysta/stylista to tylko kilka z bardzo wielu możliwości. Bez względu na wybór kierunku szkoły policealnej, kursu czy szkolenia, za każdym razem swój wybór polecamy rozpatrywać jako najlepszą inwestycję – w samego siebie.

* Dane na wrzesień 2017 r.

Sprawdź pełną ofertę edukacyjną

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.