• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Konsultant ds. dietetyki – kto powinien nim zostać?

Konsultant ds. dietetyki – kto powinien nim zostać?

18.5.2018

Wraz z ciągłym rozwojem cywilizacyjnym oraz nieubłaganie rosnącą dostępnością przetworzonego i pełnego konserwantów jedzenia coraz więcej osób czuje potrzebę, by inwestować we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Regularne wizyty na siłowni oraz zrównoważona dieta, to styl życia wielu osób. W doborze indywidualnie dopasowanego jadłospisu, który będzie zawierał optymalnie zbilansowane posiłki, pomogą konsultanci ds. dietetyki.
To specjaliści, których popularność wzrasta z roku na rok. Odpowiadają nie tylko za ułożenie diety dla osób aktywnych fizycznie, które dbają o swoje zdrowie, ale pomagają też tym, którzy cierpią na otyłość, niedożywienie lub przewlekle chorują.

 


Konsultant ds. dietetyki – na czym polega jego praca?

Konsultant ds. dietetyki odpowiada nie tylko za prawidłowe żywienie osób, które cierpią na otyłość lub niedowagę i chcą poprawić jakość swojego zdrowia i życia. Układa jadłospisy dla zawodowych sportowców, a także osób chorych, np. cierpiących na niedożywienie. Warto zaznaczyć, że to właśnie konsultant ds. dietetyki  odpowiada za propagowanie wiedzy na temat zdrowego odżywiania w społeczeństwie.

Dietetyk to ekspert nie tylko w kwestii żywienia jednostkowego, ale też zbiorowego. Osoba wykonująca ten zawód, kompleksowo bada produkty żywnościowe, zarówno pod względem ich jakości, jak i wartości odżywczych i właściwości zdrowotnych. Dodatkowo analizuje sam proces przygotowywania potraw, chociażby pod względem utraty cennych wartości odżywczych w trakcie przetwarzania produktów. Posiada również wiedzę na temat reakcji organizmu na określone grupy pokarmów.

Konsultant ds. dietetyki  potrafi ocenić wpływ konkretnych produktów spożywczych na organizm, w zależności od wieku danej osoby, stanu jej zdrowia oraz prowadzonego  trybu życia, jaki prowadzi. Dzięki wnikliwym obserwacjom, jest w stanie dobrać najbardziej optymalne składniki i ułożyć w pełni spersonalizowaną dietę dla konkretnej osoby. Dietetyk posiada kompetencje do ułożenia jadłospisu dla osób po przebytych operacjach lub osłabionych chorobami, takimi jak: cukrzyca, dolegliwości układu pokarmowego, nadciśnienie czy nowotwory. Do jego obowiązków należy nie tylko zaplanowanie jadłospisu, ale też nadzór nad wprowadzeniem go w życie i koordynacja całego programu żywieniowego.

 

Konsultant ds. dietetyki  – gdzie może się kształcić?

Osoby, które chciałyby pracować w charakterze dietetyka, powinny ukończyć roczną szkołę policealną na kierunku Konsultant ds. dietetyki. Podczas nauki poznają między innymi budowę układu pokarmowego, podstawy psychologii, planowanie diety odchudzającej i lekkostrawnej, nauczą się tworzenia indywidualnych planów dietetycznych, a także zgłębią tajniki suplementacji w diecie. W toku edukacji, słuchacze będą mogli odbyć praktyki, co dodatkowo ugruntuje i pogłębi ich wiedzę.
 

Specjalista od zdrowego stylu życia – kto powinien nim zostać?

Konsultant ds. dietetyki, to praca dla osób, które interesują się racjonalnym odżywianiem i zdrowym stylem życia, a przy tym lubią pracę z ludźmi. Pasjonaci zdrowych nawyków będą mogli połączyć swoje zainteresowania z pracą.

Cechy, jakie powinien posiadać dobry dietetyk to:

 • otwartość,
 • empatia,
 • łatwość nawiązywania kontaktów,
 • pewność siebie,
 • miłe usposobienie,
 • umiejętność słuchania drugiej osoby.

Specjalista od zdrowego stylu życia – gdzie znajdzie pracę?

Dietetyk dba o zdrowy, piękny wygląd oraz dobre samopoczucie swoich klientów. To osoba, która może poszczycić się takimi kwalifikacjami jak:

 • umiejętność opracowania diety,
 • badanie produktów żywnościowych,
 • ocena jakości produktów,
 • analiza procesu przygotowywania potraw.

Tego rodzaju umiejętności powodują, że absolwent kierunku Konsultant ds. dietetyki może znaleźć zatrudnienie w:

 • poradniach dietetycznych,
 • centrach dietetyki i żywienia,
 • klubach fitness,
 • ośrodkach SPA,
 • zakładach opieki zdrowotnej (szpitalach, przychodniach, sanatoriach),
 • zakładach przemysłu spożywczego,
 • firmach farmaceutycznych,
 • przedsiębiorstwach gastronomicznych.

Specjalista w dziedzinie dietetyki, może udzielać również prywatnych konsultacji. Na wizytę u wziętych fachowców często trzeba czekać nawet kilka tygodni, a sama konsultacja może kosztować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych.


Konsultant ds. dietetyki – perspektywy na przyszłość

Konsultant ds. dietetyki  zajmuje się uświadamianiem innych jak powinni się odżywiać, jaką żywność wybierać oraz w jaki sposób przygotowywać potrawy. To profesja, która nieustannie się rozwija. Wiedza z zakresu dietetyki, jest również bardzo ważna w przypadku leczenia chorób. Obecnie, niemal każda jednostka chorobowa wymaga stosowania specjalnych zaleceń dietetycznych. Dodatkowo, specjaliści od zdrowego stylu życia zdobywają coraz większą popularność wśród osób uprawiających sport. Z każdym rokiem, powiększa się grono specjalistów w dziedzinie dietetyki sportowej. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia: szczególnie młodzi ludzie chętnie chodzą na siłownię, basen lub uprawiają sporty, a przy tym dbają o zdrową dietę. Właśnie do ułożenia odpowiedniego jadłospisu, dostosowanego do podejmowanej aktywności fizycznej potrzebują konsultacji u eksperta ds. żywienia.

Z usług specjalistów od zdrowego stylu życia, korzystają nie tylko osoby, które przewlekle chorują i muszą przebywać na specjalnej diecie lub mają nadwagę, ale także ci, którzy chcą pozostać w dobrej formie oraz czuć się zdrowo. Dzięki temu z roku na rok wzrasta popularność zawodu konsultanta ds. dietetyki oraz potrzeba zatrudniania specjalistów właśnie w tej dziedzinie.
 

Sprawdź pełną ofertę edukacyjną

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.