• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Dekorator wnętrz – czym się zajmuje i gdzie może znaleźć pracę?

Dekorator wnętrz – czym się zajmuje i gdzie może znaleźć pracę?

30.5.2018

Wszyscy świeżo upieczeni właściciele mieszkań, muszą stanąć przed tym samym dylematem: jak urządzić własne cztery kąty, by czuć się w nich komfortowo? Zmiana koloru ścian, dopasowanie rodzaju oświetlenia czy wybór odpowiednich dodatków, które ozdobią pomieszczenie, to tylko niektóre z zadań, jakie mogą przysporzyć nie lada trudność. Wspomnianych dylematów można jednak uniknąć, korzystając z usług dekoratora wnętrz. To specjalista, który najlepiej zna się na designerskich trikach i jest w stanie urządzić mieszkanie w taki sposób, by domownicy czuli się w nim komfortowo. Jaką szkołę lub kurs trzeba skończyć, żeby zostać dekoratorem wnętrz? Czym dokładnie zajmuje się osoba trudniąca się tym fachem? Odpowiedzi na te oraz inne pytania, znajdziecie w poniższym tekście.

 

 

Dekorator wnętrz – czym się zajmuje?

Jak w prosty sposób zmienić styl pomieszczenia? Co zrobić, by konkretne miejsce nabrało odpowiedniego charakteru i wyrazistości? Jak stworzyć funkcjonalne wnętrze? Na te pytania najlepiej odpowie dekorator wnętrz, czyli osoba, która zajmuje się aranżowaniem oraz przeprowadzaniem metamorfoz pomieszczeń w taki sposób, by w pełni dopasować je do potrzeb i oczekiwań klienta. To ekspert w zakresie doboru odpowiedniego umeblowania, dopasowaniu optymalnego koloru ścian i najlepszych materiałów wykończeniowych oraz elementów dekoracyjnych.

Osoba, która trudni się tą profesją, wykonuje pracę wieloetapową. Na początku zapoznaje się z przestrzenią, którą będzie zmieniać oraz poznaje preferencje klienta. Na tej podstawie, tworzy wstępny projekt, a po zatwierdzeniu go przez klienta, przystępuje do jego realizacji. Dekorator wnętrz to osoba, która jest w ciągłym ruchu – odwiedza nie tylko miejsce, w którym realizuje projekt, ale też jeździ do sklepów i antykwariatów, by znaleźć jak najlepsze elementy, które pozwolą stworzyć idealną przestrzeń. Dekorator wnętrz ściśle współpracuje z firmami oraz ekipami remontowymi, dzięki czemu korzystając z jego usług klient nie musi martwić się o część wykonawczą projektu.    

Co należy do obowiązków dekoratora wnętrz?

  • Ustalanie szczegółów zlecenia z klientem, przy uwzględnieniu jego potrzeb i oczekiwań oraz przeznaczenia projektu.
  • Wstępny ogląd miejsca i sporządzenie projektu.
  • Przygotowanie roboczego projektu wraz z kosztorysem jego realizacji.
  • Naniesienie zasugerowanych przez klienta poprawek.
  • Skompletowanie niezbędnych do realizacji projektu materiałów i elementów wystroju.
  • Realizacja aranżacji.
  • Śledzenie i analiza najnowszych trendów.

Działalność dekoratora, może obejmować wiele aspektów: zmianę umeblowania, koloru ścian, wzorów tapet, tekstyliów, doboru obrazów oraz wielu innych elementów dekoracyjnych. Wszystko musi być dopasowane do stylu oraz warunków, jakie stwarza dane pomieszczenie.


Dyplom dekoratora wnętrz – gdzie go zdobyć?

Do wykonywania zawodu dekoratora wnętrz, nie jest wymagane wyższe wykształcenie – to profesja, która nie jest licencjonowana, czy regulowana, dlatego posiadanie dyplomu uczelni wyższej, nie jest koniecznością by pracować w tym zawodzie. Odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu dekoratora wnętrz, można zdobyć na specjalistycznych kursach, szkoleniach lub w szkole policealnej. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ zajęcia odbywają się w trybie zaocznym, a podczas trwającej 10 miesięcy nauki, uczeń zdobywa niezbędną wiedzę do wykonywania zawodu. Jakich przykładowych przedmiotów może się spodziewać podczas nauki w szkole policealnej na kierunku dekorator wnętrz?

  • Historia sztuki i architektury XX w.
  • Projektowanie kuchni i łazienki
  • Triki dekoratorskie z metodyką pracy
  • Tkaniny i inne materiały dekoracyjne
  • Projektowanie i ergonomia wnętrz mieszkalnych
  • Wprowadzenie do materiałoznawstwa
  • Podstawy psychologii z elementami treningu interpersonalnego
  • Warsztat projektowy
  • Bezpieczeństwo wykonywania zadań zawodowych
  • Psychologia biznesu

Ukończenie szkoły to nie wszystko. Po zakończeniu nauki, absolwent powinien na bieżąco śledzić trendy rynkowe, stale poszerzać swoją wiedzę branżową oraz obserwować otoczenie i szukać w nim inspiracji do swoich projektów. Bardzo istotne w pracy dekoratora są umiejętność przestrzennego myślenia, kreatywność oraz posiadanie zmysłu artystycznego i poczucia estetyki.

 

Dekorator wnętrz – gdzie znajdzie pacę?

Gdzie szukać pracy po ukończeniu szkoły na kierunku dekorator wnętrz? Jest wiele możliwości. Absolwent tego kierunku, najczęściej wykonuje zlecenia od firm, przedsiębiorstw oraz osób prywatnych, które mają ochotę zmienić wystrój mieszkania lub dostosować pomieszczenie do spełniania określonej funkcji. Specjalista z zakresu dekorowania wnętrz, znajdzie zatrudnienie w:

  • biurach projektowych,
  • firmach budowlanych,
  • pracowniach designerskich,
  • consultingu.

Po ukończeniu kursu dekoratora wnętrz, można nie tylko szukać zatrudnienia w wymienionych wyżej firmach, ale też, istnieje możliwość założenia własnej działalności.


Usługi dekoratorskie – dla kogo?

Jest wiele sytuacji, w których warto skorzystać z usług dekoratora wnętrz. Najczęściej, po radę od eksperta w tej dziedzinie udają się osoby, które planują remont lub zmianę w mieszkaniu. Dekorator wnętrz to osoba kreatywna, dlatego zgłaszając się do niej po pomoc, można liczyć na otrzymanie oryginalnego projektu z wizualizacją wnętrza.

 

Idealny dekorator wnętrz – po czym go rozpoznać?

Idealny dekorator wnętrz jest osobą kreatywną, o rozwiniętej wyobraźni przestrzennej i wyjątkowym zmyśle estetycznym. Jego umiejętności, powinny być poparte solidnym wykształceniem – możliwość zdobycia wiedzy, niezbędnej do wykonywania tego rodzaju profesji, dają chociażby szkoły policealne. Warto przy tym pamiętać, że zdobytą wiedzę należy nieustannie poszerzać, śledzić najnowsze trendy, a także bacznie obserwować otoczenie i aktywnie szukać w nim inspiracji. Dekorator wnętrz powinien mieć również rozwinięte umiejętności interpersonalne – zanim zacznie realizować projekt, musi przeprowadzić rozmowę z klientem i poznać jego oczekiwania. Przydadzą mu się również zdolności negocjacyjne, szczególnie w kontaktach z trudniejszymi klientami. Bardzo ważne jest, żeby realizował spójną wizję, ustaloną wcześniej ze zleceniodawcą, ponieważ właściwa komunikacja jest kluczem do zakończenia projektu z sukcesem. Jeśli marzysz o pracy w charakterze dekoratora wnętrz zapisz się już dziś do naszej szkoły.

    801 100 777

    pon – pt: 9.00 - 17.00

    Partnerzy:

    PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
    Zapisz
    się online

    Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.