Technik masażysta kierunek z perspektywami

3.1.2019

Wybór drogi edukacji, a co za tym idzie – również przyszłego zawodu, powinien być poprzedzony analizą swoich mocnych i słabych stron, pasji, umiejętności, ale również potencjalnego zatrudnienia i rynku pracy w wybranej dziedzinie. Jeśli ktoś lubi pracować z ludźmi, interesuje się anatomią człowieka i chce wykonywać zawód potrzebny i przynoszący ulgę oraz poprawę samopoczucia pacjentom, powinien zdecydowanie rozważyć zawód masażysty (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-masazysta). Będzie to wybór niepodyktowany wyłącznie pasją czy zainteresowaniami, ale również rozsądkiem. Masaże lecznicze, sportowe i inne, wykonywane na najwyższym poziomie, są bardzo poszukiwanymi usługami i nic nie wskazuje na to, żeby zainteresowanie nimi miało się zmniejszyć.

 

 

Masaż sportowy a masaż leczniczy - poznaj ich specyfikę i różnice

Masaż to jeden z najstarszych, znanych ludzkości, zabiegów leczniczych i fizjoterapeutycznych – wykonywany był już w starożytności. Dziś stosowany jest na liczne dolegliwości i choroby – to tak zwany masaż leczniczy. Inny popularny typ to masaż sportowy, który wykonuje się, aby zmniejszyć ból i obrzęk po kontuzjach, rozluźnić ciało po wysiłku fizycznym czy przygotować mięśnie na zawody lub mecz.  Masaż często stosowany jest także w celu odprężenia, relaksu i wyciszenia umysłu. Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy warto wiązać swoją przyszłość z zawodem masażysty, a jeśli tak – jaką specjalizację obrać, aby zapewnić sobie stabilizację i możliwość rozwoju. Przed podjęciem nauki na kierunku technik masażysta, zapraszamy do zapoznania się z artykułem o masażu leczniczym i sportowym oraz najważniejszych aspektach wykonywania tego rodzaju zabiegów.

Masaż sportowy – znany już w starożytnej Grecji

Za prekursorów masażu sportowego można z całą pewnością uznać starożytnych Greków. W czasach antycznych masowani byli uczestnicy ówczesnych igrzysk. Podstawowym celem takiego masażu było natłuszczenie ciała specjalnymi oliwkami oraz przygotowanie mięśni do wysiłku podczas zawodów. Obecnie masaż sportowy stosuje się w celu ochrony przed zakwasami, zmniejszenia napięcia mięśniowego, regeneracji, czy przygotowania do treningu. Z tego zakresu jasno wynika, że z masażu sportowego najczęściej korzystają sportowcy oraz osoby prowadzące aktywny tryb życia, które często biegają, jeżdżą na rowerze lub amatorsko uprawiają inne sporty. W takiej sytuacji masaż sportowy również może być dla nich przydatny – pomoże efektywniej ćwiczyć, osiągać lepsze wyniki, a także stanie się ważnym elementem wypoczynku.

Gdzie szukać pracy jako masażysta sportowy?

Zawód masażysty sportowego daje bardzo szerokie możliwości, jeśli chodzi o potencjalne miejsca zatrudnienia. Naturalnym wyborem są kluby sportowe – bez względu na dyscyplinę. W każdym z nich masaż sportowy z pewnością pomoże utrzymać zawodników w lepszej kondycji. Pracy można szukać też w profesjonalnych gabinetach masażu, te najczęściej nie specjalizują się w jednym rodzaju masażu, więc poszukują specjalistów z różnymi kompetencjami, aby zachęcić do przyjścia jak najszersze grono klientów. Specjalista od masażu sportowego zatrudnienie znajdzie też w gabinetach fizjoterapii i odnowy biologicznej, a także siłowniach. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby masaż sportowy oferować w ramach prywatnej praktyki – klientów można przyjmować we własnym gabinecie lub odwiedzać ich bezpośrednio w domach.

Masaż leczniczy – pomaga zwalczać ból i inne dolegliwości

Masaż leczniczy, jak sama nazwa wskazuje, stosowany jest w celu poprawy stanu zdrowia i leczenia różnych niedomagań. Masażem można leczyć różne rodzaje bólu, na przykład kręgosłupa i pleców, które wynikają z siedzącego trybu życia, bóle mięśni, stawów, a nawet nerwobóle czy bóle migrenowe. Masaż leczniczy można wykonywać punktowo, aby załagodzić dolegliwości takie jak rwa kulszowa, napięcie mięśniowe, czy poprawić krążenie krwi i limfy w organizmie. Ten rodzaj masażu ma szerokie zastosowanie, wiele osób decyduje się na niego z własnej inicjatywy, części zaleca go lekarz. Z całą pewnością jest to zabieg, który jeśli zostanie wykonany poprawnie, może przynieść ulgę i korzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Masaż leczniczy i potencjalne miejsca pracy

Masaż leczniczy jest powszechnie świadczoną usługą, jest więc wiele miejsc, gdzie można szukać pracy. Naturalnym wyborem są salony masażu, a także gabinety odnowy biologicznej, gdzie masaż leczniczy jest zazwyczaj jednym z podstawowych zabiegów. Masażysta może także znaleźć zatrudnienie w hotelach i ośrodkach SPA, w placówkach medycznych – zarówno prywatnych, jak i publicznych, a także w szpitalach czy uzdrowiskach. Masażyści mogą także założyć własną działalność gospodarczą i oferować swoje usług w ramach, prywatnego gabinetu lub odwiedzania pacjentów bezpośrednio w ich domach. Jeśli usługa będzie wykonywana na wysokim poziomie, bardzo szybko może okazać się, że chętnych do skorzystania z niej będzie zdecydowanie więcej, niż czasu, który chciało się przeznaczyć na pracę.

Masaż a formalne wykształcenie – czy warto zdobyć tytuł technika masażysty?

Od poprawnego wykonania zarówno masażu sportowego, jak i leczniczego, uzależniony jest stan zdrowia oraz kondycja masowanej osoby. W związku z tym masażysta musi posiadać rozległą wiedzę z zakresu technik masażu, ale również anatomii. Nie powinno się wykonywać masażu, nie posiadając ku temu odpowiednich kwalifikacji. Jak je zdobyć? Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty szkoły policealnej, po ukończeniu której, zdobywa się tytuł technika masażysty. (https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/technik-masazysta). Dyplom będzie poświadczeniem Twoich kwalifikacji. Formalne wykształcenie i tytuł technika masażysty to gwarancja dla pacjentów i klientów, że masażysta zna się na swoim zawodzie i wykonuje go z zachowaniem wszelkich zasad sztuki masażu.

Masaż leczniczy i sportowy – ważna nie tylko technika

Umiejętność masażu i znajomość technik masowania powinny być esencją zawodu masażysty, ale to nie wszystko. Kształcąc się na tym kierunku, warto także zwrócić uwagę na takie kwestie jak znajomość anatomii, podstaw fizjoterapii, czy psychologii, aby lepiej zrozumieć potrzeby klienta. W zawodzie masażysty bardzo ważne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Raz zdobytego tytułu technika masażysty nikt nie odbierze, jednak dokształcając się, poszerzając swoje kompetencje kursami lub szkoleniami, można uzyskać przewagę konkurencyjną i lepiej spełniać oczekiwania klientów, którzy liczą na profesjonalny i skuteczny masaż.