Florysta

Kim jest i jak nim zostać?

30.12.2019

Zawód florysty często kojarzony jest z pracą w kwiaciarni, jednak perspektywy pracy są o wiele szersze. Osoba taka, owszem, przygotowuje kompozycje kwiatowe i dba o rośliny, ale może także dbać o oprawę florystyczną imprez, dekorować wnętrza, pracować przy sesjach zdjęciowych dla magazynów wnętrzarskich czy prowadzić kursy.

Florysta to zawód z perspektywami na rozwój. Po ukończeniu kształcenia niekoniecznie trzeba pracować w kwiaciarni. Możliwości jest naprawdę wiele, gdyż jest to zawód artystyczny. Oczywiście do wykonywania tej pracy potrzebne są pewne predyspozycje takie jak: zmysł estetyczny, zdolności manualne, dokładność, cierpliwość czy brak alergii na rośliny. No i przede wszystkim – zamiłowanie do kwiatów i roślin.

Jak zostać florystą?

Aby zostać dyplomowanym florystą, należy ukończyć szkołę policealną. Trwa ona rok, a tryb nauczania jest zaoczny (2 weekendy w miesiącu). Po zdaniu egzaminu zewnętrznego organizowanego przez okręgową komisję egzaminacyjną uzyskuje się dyplom zawodowy oraz tytuł zawodowy florysty. 

Nie trzeba zatem poświęcać wielu lat na naukę zawodu i zdobycie kwalifikacji potrzebnych do pracy. Choć oczywiście można, a nawet należy potem się dokształcać na różnego rodzaju kursach, szkoleniach i warsztatach.

Więcej na temat kierunku florysta można przeczytać tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/florysta.

Co obejmuje program nauczania na kierunku florysta?

Przykładowy program nauczania na tym kierunku obejmuje zagadnienia takie jak: kompozycje florystyczne, materiałoznawstwo roślinne, materiałoznawstwo nieroślinne, kulturowe podstawy florystyki, środki wyrazu twórczego, wykonywanie kompozycji florystycznych, funeralnych i okolicznościowych, konstrukcje floralne, wykonywanie dekoracji wnętrz i aranżacji obsadzonych, podstawy przedsiębiorczości, przedsiębiorstwo florystyczne, sprzedaż i usługi we florystyce oraz język obcy we florystyce.

Kursanci poznają materiały zarówno roślinne, jak i nieroślinne, by móc je stosować w dekoracji wnętrz. Zapoznają się z historią florystyki – od starożytności, przez ikebanę, po dekoracje dożynkowe i współczesne. Zgłębią także środki artystycznego wyrazu (barwy, kompozycje, cechy plastyczne roślin, programy graficzne do wykonywania projektów). A co najważniejsze, uczą się jak wykonywać kompozycje kwiatowe na różne okazje (śluby, rocznice, chrzciny, walentynki, pogrzeby).

Czym zajmuje się florysta i gdzie może pracować?

Florysta wykonuje dekoracje z wykorzystaniem kwiatów i innych roślin, oczywiście uwzględniając oczekiwania klienta, motyw przewodni danego wydarzenia, okazję i styl wnętrza. Dba on także o rośliny i je pielęgnuje. Musi zatem mieć na ten temat wiedzę. Wie jakie są potrzeby poszczególnych gatunków kwiatów i roślin oraz jak je łączyć i jakie kompozycje pasują do danej okazji.

Po ukończeniu kursu florysta może zatem pracować nie tylko w kwiaciarni, ale także w pracowniach florystycznych, firmach zajmujących się planowaniem zieleni, magazynach wnętrzarskich, firmach organizujących przyjęcia i eventy, restauracjach i hotelach – i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest profesjonalna dekoracja roślinna. Może także doradzać w zakresie konserwacji zieleni, prowadzić kursy bukieciarskie i florystyczne czy pracować przy sesjach zdjęciowych modowych, wnętrzarskich i lifestyle’owych.

Dlaczego warto zostać florystą?

Praca w zawodzie florysty daje wiele satysfakcji i możliwość twórczego „wyżycia” się poprzez tworzenie pięknych kompozycji kwiatowych. Oczywiście dotyczy to osób, które mają prawdziwą pasję do roślin i które czują się świetnie w otoczeniu kwiatów. Dla osób kochających kwiaty i rośliny oraz mających artystyczną wrażliwość jest to praca-marzenie. Warto zatem spełnić swoje marzenie, pracując w tym zawodzie i łącząc pracę zarobkową z pasją.