Jak zdobyć uprawnienia agenta celnego?
3.9.2024
Licencja agenta celnego może być początkiem dobrze płatnej i naprawdę ciekawej pracy. Do tego dopasowanej do Twojego charakteru, bo w tym zawodzie istnieje zarówno opcja pracy z ludźmi przeróżnych nacji, w terenie, jak i typowo papierkowej. Co istotne, by zdobyć uprawnienia agenta celnego, nie trzeba wcale wielu lat studiowania odpowiednich przepisów prawnych. Zatem jak otrzymuje się licencję agenta celnego? Wyjaśniamy!
Kim jest i czym zajmuje się agent celny?
Agent celny to osoba, która zajmuje się reprezentowaniem importerów i eksporterów przed urzędem celno-skarbowym. Choć agent celny kojarzony jest z pracą na granicy, może pracować także w firmach prywatnych. Zajmuje się między innymi zgłaszaniem towarów do procedur celnych lub reprezentacją klientów przed urzędem celnym.
Do zadań agentów należy też kontrola przesyłek pocztowych lub sprawdzanie pracodawców, którzy zatrudniają osoby spoza granic kraju. Mając licencję agenta celnego, nie musisz więc podejmować zatrudnienia na granicy Polski z innym państwem – możesz pracować w tym odpowiedzialnym zawodzie w swoim mieście nawet w centrum kraju.
Umiejętności, kompetencje i uprawnienia agenta celnego
Agent celny to zawód dla odpowiedzialnych osób, których nie przeraża papierkowa robota oraz konieczność ciągłego poszerzania czy aktualizacji swojej wiedzy w związku ze stale zmieniającymi się przepisami prawa.
Osoby pracujące na tym stanowisku mają realny wpływ na bezpieczeństwo transakcji międzynarodowych. Dlatego, aby uzyskać uprawnienia agenta celnego, musisz zdobyć odpowiednią wiedzę – np. kończąc roczny kurs Agent celny w Żaku. W trakcie zajęć poznasz istotne zagadnienia z zakresu prawa administracyjnego i cywilnego. Zaznajomisz się też z logistycznymi i gospodarczymi procedurami celnymi oraz zdobędziesz wiedzę na temat obrotu towarowego w ujęciu celnym, podatkowym i statystycznym.
Osoba zatrudniona na stanowisku agenta celnego powinna też znać podstawy logistyki oraz zagadnienia z zakresu spedycji. Niemniej ważne są umiejętności interpersonalne, w tym podstawy psychologii oraz znajomość języka obcego. Wszystko po to, by móc podjąć zatrudnienie albo jako celnik, albo pracownik administracji państwowej, samorządowej czy w prywatnych firmach, agencjach obsługi portów morskich lub lotniczych. Osoba mająca licencję agenta celnego może być także częścią firm kurierskich, logistycznych lub spedycyjnych.
Licencja agenta celnego – jak ją zdobyć?
Aby zdobyć licencję agenta celnego, musisz ukończyć odpowiedni kurs. W Żaku do zapisu na takie szkolenie wystarczy bycie osobą pełnoletnią, z co najmniej średnim wykształceniem. A później czeka już na Ciebie niecały rok zajęć zaocznych i otwarcie sobie drzwi do nowej, obiecującej kariery.
Po 140. godzinach nauki otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne z rozporządzeniem MEN. Dają Ci uprawnienia agenta celnego, co umożliwia podjęcie zatrudnienia na tym stanowisku.
Jeśli chcesz pracować w ciekawym, odpowiedzialnym zawodzie, to kurs i licencja agenta celnego do zdobycia w Żaku z pewnością pomogą Ci rozpocząć nową karierę!
Zobacz także