• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Technik informatyk – informatyka wciąż najchętniej wybieranym kierunkiem przez uczniów

Technik informatyk – informatyka wciąż najchętniej wybieranym kierunkiem przez uczniów

14.8.2017

Interesujesz się sieciami komputerowymi, bazami danych, tworzeniem stron internetowych
i aplikacji? Nie zwlekaj, zapisz się na kierunek Technika informatyka. Jest to najchętniej wybierany kierunek przez słuchaczy szkół policealnych. Po jego skończeniu czeka na Ciebie doskonale płatna praca w branży IT w Polsce i całej Unii Europejskiej.

 

Za co odpowiada technik informatyk?

Pracownicy działów IT odpowiadają, m.in. za dobór, instalację oraz prawidłową konfigurację sprzętu komputerowego i oprogramowania. Dbają o to, aby sprzęt i zainstalowane na nim oprogramowanie działały bez zarzutu. Dokonują przeglądów, konserwują i w razie potrzeby, naprawiają poszczególne urządzenia.

Bardziej złożone zadania polegają na programowaniu w różnych językach, zakładaniu i obsłudze baz danych, a także przygotowywaniu stron i aplikacji internetowych. Technik informatyk pracuje raczej samodzielnie. Zespoły są tworzone przeważnie na potrzeby większych i bardziej skomplikowanych projektów. W takim przypadku technik informatyk może zostać kierownikiem projektu i zarządzać pracą pozostałych zaangażowanych przy nim osób oraz raportować wykonane zadania odpowiedniemu menadżerowi.

 

Jakie cechy powinien mieć dobry technik informatyk?

W pracy informatyka niezbędna jest samodzielność, zdolność analitycznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. Ponadto dział IT to miejsce dla osób cierpliwych i spostrzegawczych. Zainteresowanie elektroniką jest cechą dobrego pracownika na tym stanowisku.

Dodatkowymi atutami są na pewno dokładność i systematyczność oraz jasne i precyzyjne formułowanie myśli. Dzięki tym cechom praca nad danym projektem jest dużo bardziej efektywna, podczas której technik informatyk krok po kroku realizuje kolejne zadania i wydaje zrozumiałe instrukcje pozostałym członkom zespołu lub innym osobom proszącym o pomoc przy pracy z komputerem. Ponieważ branża komputerowa nieustannie dynamicznie się rozwija, dobry pracownik działu IT musi wyróżniać się także chęcią ciągłego dokształcania się oraz zdobywania nowych i rozwijania już tych opanowanych umiejętności.

 

Przykładowy program nauczania

Na kierunku technik informatyk słuchacze biorą udział w wielu interesujących praktycznych zajęciach. Aby sprawnie radzić sobie z przyszłymi wyzwaniami zawodowymi, zdobywają wiedzę o systemach baz danych i uczą się jak nimi administrować. Technik informatyk wie jak tworzyć kopie zapasowe, jak weryfikować integralność danych, jak definiować i przydzielać do nich dostęp oraz jak zagwarantować niczym niezakłóconą dostępność i wydajność baz danych.

Słuchacze uczą się też o systemach operacyjnych i sieciach komputerowych, projektowaniu i montażu sieci komputerowych oraz administrowaniu sieciowymi systemami operacyjnymi takimi jak Windows, Server czy Linux.
W tym przypadku chodzi m.in. o instalację i konfigurację systemów i interfejsów sieciowych, udostępnianie zasobów lokalnej sieci komputerowej, zarządzanie kontami użytkowników, modernizowanie lokalnej sieci komputerowej, podłączanie jej do Internetu i zabezpieczanie przed niekontrolowanym przepływem informacji.

Technik informatyk musi również posiadać gruntowną wiedzę na temat witryn internetowych. Tylko w ten sposób będzie przygotowany do tworzenia stron internetowych za pomocą HTML i kaskadowanych styli CSS oraz obróbki elementów graficznych i multimedialnych, będących częścią witryn. Jeszcze cenniejsze są informacje o projektowaniu i tworzeniu aplikacjach internetowych, ponieważ jest to jeden z najszybciej rozwijających się rynków na świecie. Wszystkie te informacje są przekazywane przez profesjonalną kadrę nauczycielską na zajęciach z witryn i aplikacji internetowych oraz programowania aplikacji internetowych, na których słuchacze mogą dodatkowo rozwijać swoje praktyczne umiejętności.

Warto wspomnieć także o takich przedmiotach, jak np.: diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej, język obcy zawodowy w branży informatycznej czy działalność gospodarcza w branży informatycznej, które nie tylko zwiększają pojęcie słuchacza na temat pracy technika informatyki, ale także przygotowują go do rozpoczęcia własnej praktyki zawodowej w Polsce lub za granicą.

 

Gdzie technik informatyk znajdzie pracę?

Reprezentanci mało których zawodów mają tak szerokie perspektywy pracy jak technicy informatycy. Specjalistów od baz danych, systemów operacyjnych, sieci, urządzeń techniki komputerowej oraz witryn i aplikacji internetowych potrzebują m.in. firmy z sektora IT i działy informatyczne w dużych i małych firmach. To w nich technik informatyk ma największe szanse rozwoju swojej kariery.

Specjalistów z branży IT poszukują także start-upy, które dopiero wchodzą na rynek i potrzebują kogoś, kto przygotuje im niezbędny do pracy sprzęt komputerowy i całą sieciową infrastrukturę oraz zaprojektuje im stronę internetową. Praca w start-upie może być dla informatyka bardzo wdzięczna. Współpraca z młodymi, dynamicznymi ludźmi, wspólne zdobywanie pierwszych zleceń i klientów jest bardzo satysfakcjonujące. Technik informatyk znajdzie również pracę w agencji reklamowej, w doradztwie i consultingu.

 

Aplikacje internetowe

Na pewno korzystasz z map Google, YouTube czy Facebooka. Te 3 serwisy to właśnie przykłady aplikacji internetowych. Aplikacje internetowe to małe programy, które wykonują pojedyncze zadania w przeglądarce internetowej i mają rozbudowany, interaktywny interfejs.

Ich zaletą jest to, że użytkownik ma dostęp do swoich danych z każdego miejsca i zawsze korzysta z najnowszej wersji aplikacji. Aplikacje internetowe działają na każdym urządzeniu, które posiada przeglądarkę internetową,
a ponieważ kod aplikacji i komputera jest od siebie odseparowany, aplikacje internetowe są także bezpieczniejsze.

Jednym z zadań informatyka jest tworzenie aplikacji internetowych. To wieloetapowy proces, w którym trzeba zwrócić szczególną uwagę m.in. na użyteczność aplikacji i wygodny interfejs. Aplikacje internetowe tworzy się np. pod systemy CMS, sklepy internetowe i portale tematyczne.

 

Programowanie

Technik informatyk może zostać programistą. To obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych i najlepiej płatnych zawodów w Polsce i za granicą. Programowanie można porównać do „rozmowy” z komputerem, przekazywania mu poleceń do wykonania. Zapał, motywacja i chęć ciągłego rozwoju są nierozerwalnie związane z tym zawodem. Wiedza i umiejętności zdobyte w szkole policealnej to dopiero mocny start w pełną wyzwań karierę informatyka-programisty. Jego wynagrodzenie jest wysokie już na początku kariery i rośnie wraz z doświadczeniem
i rozwijanymi umiejętnościami.

Programowanie to bardzo ogólne pojęcie. Oznacza to, że technik informatyk ma do wyboru dużo różnych ścieżek kariery i jest potrzebny tak naprawdę w każdym sektorze gospodarki, w którym postępuje informatyzacja. Programista może swobodnie dopasować swoje przyszłe stanowisko do swoich bieżących zainteresowań. Częste zmienianie pracy przez programistów nie jest rzadkim zjawiskiem. Dzięki temu na kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych mogą pochwalić się coraz większym doświadczeniem.

Programowanie ma niewiele wspólnego z typową pracą w biurze od 8:00 do 16:00. Technik informatyk, który zostanie programistą może zostać freelancerem i pracować z domu. Pracodawcy często pozwalają programistom pracować zdalnie, ponieważ w ich pracy nie chodzi o przepracowane godziny, ale o systematyczne realizowane zadań.

 

Zostań technikiem informatykiem!

Technik informatyk to ciekawy kierunek, po którym słuchacze mają szansę zdobyć zawód dający satysfakcję. Nic dziwnego, że informatyka jest przez nich tak chętnie wybierana. Programowanie, aplikacje internetowe, bazy danych, systemy operacyjne, sieci komputerowe... możliwości jest wiele. W której dziedzinie zostaniesz specjalistą?

Dowiedz się więcej o kierunku Technik informatyk!

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.