• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Rejestratorka medyczna – wymagania, obowiązki, zarobki

Rejestratorka medyczna – wymagania, obowiązki, zarobki

29.3.2018

Praca w służbie zdrowia to dla większości osób misja, która wiąże się z niesieniem pomocy potrzebującym. Jednak, nie trzeba kończyć uniwersytetu medycznego i zostawać lekarzem, aby móc pracować w jednej z placówek opieki zdrowotnej i realizować swoją pasję oraz chęć wspierania innych. Wybierając kierunek Rejestratorka medyczna, dostępny w ofercie naszych szkół policealnych Żak, z powodzeniem można realizować się podczas w pracy zarówno w państwowej służbie zdrowia, jak i w prywatnych przychodniach.

 

Rejestratorka medyczna – obowiązki i wymagania

Rejestratorka medyczna to dzisiaj odpowiedzialne stanowisko pracy. Taka osoba nie tylko służy pomocą wszystkim pacjentom, ale jest też wizytówką przychodni. Pracę rejestratorki można porównać do office managera we współczesnej, dużej firmie, a nawet w korporacji.
Do obowiązków rejestratorki medycznej należy bowiem:

 • nawiązanie kontaktu z osobami odwiedzającymi przychodnię – pacjentami i ich rodzinami oraz udzielanie im podstawowych informacji na temat funkcjonowania przychodni i świadczonych w niej usług medycznych,

 • obsługa pacjentów – wydawanie kart i numerków, umawianie na wizyty lekarskie (osobiście, telefonicznie lub mailowo), informowanie pacjentów o wszelkich zmianach w umówionych wcześniej wizytach lekarskich, wydawanie wyników badań,

 • przyjmowanie dostarczanych przez pacjentów preparatów do badań oraz dokumentacji medycznej,

 • rzetelne prowadzenie dokumentacji medycznej każdego pacjenta,

 • porządkowanie, segregowanie i archiwizowanie dokumentacji medycznej przychodni,

 • weryfikowanie aktualności ubezpieczeń pacjentów, którzy chcą skorzystać z usług przychodni,

 • przygotowywanie okresowych zestawień, raportów i sprawozdań dotyczących funkcjonowania placówki,

 • w razie konieczności – wystawianie faktur i obsługa płatności za świadczone usługi medyczne.

 

Rejestratorka medyczna – kierunek w szkołach Żak

Kierunek Rejestratorka medyczna, który jest dostępny w ofercie naszych szkół policealnych, w pełni przygotowuje do pracy na tym stanowisku, zarówno w państwowej służbie zdrowia, jak i w prywatnych przychodniach. Aby zdobyć cenną wiedzę i umiejętności, konieczna jest realizacja programu zajęć, na który składają się takie przedmioty, jak:

 • organizacja pracy na stanowisku rejestracji medycznej,

 • podstawy marketingu i promocji usług medycznych,

 • technologie wspierające zadania rejestracji medycznej,

 • informowanie, ewidencjonowanie i rozliczanie usług medycznych,

 • klasyfikacja świadczeń medycznych,

 • BHP z kulturą zawodu,

 • dokumentowanie działalności medycznej z elementami statystyki medycznej,

 • komunikacja interpersonalna z pacjentem i personelem medycznym,

 • podstawy psychologii,

 • trening umiejętności społecznych.

Wystarczy 1 rok nauki , aby zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do zdań rejestratorki medycznej.

 

Perspektywy pracy

Po ukończeniu kształcenia na kierunku Rejestratorki medycznej, łatwiej można znaleźć atrakcyjną pracę. Perspektywy pracy są szerokie, ponieważ dotyczą ogólnie pojętej służby zdrowia – placówek prywatnych i państwowych. Zatrudnienie można więc otrzymać np. w państwowych szpitalach, klinikach i przychodniach, ale i w prywatnych gabinetach lekarskich, a także w laboratoriach medycznych czy w przychodniach stomatologicznych.

Dużą zaletą posiadania wykształcenia w tym kierunku jest łatwość znalezienia pracy, która wynika z dużej ilości zakładów opieki zdrowotnej. Nawet w niewielkich miejscowościach znajdują się choćby małe prywatne gabinety lekarskie i stomatologiczne oraz przychodnie państwowe.

 

Zarobki rejestratorki medycznej

Tak jak w każdym zawodzie, również w przypadku rejestratorki medycznej, wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim są to: kapitał i wielkość placówki (w prywatnych gabinetach można zarobić więcej niż w państwowych przychodniach), wykształcenie, staż pracy oraz region zatrudnienia.

Średnie, miesięczne wynagrodzenie rejestratorki medycznej w Polsce wynosi powyżej 2367 zł brutto. Całkowity, miesięczny przedział zarobków na tym stanowisku waha się w granicach 2077-2845 zł brutto. Istnieje pewien procent osób, które zarabiają poniżej najniższej pensji (2077 zł brutto), ale są też osoby z dużym doświadczeniem, zatrudnione w atrakcyjnych placówkach medycznych, które co miesiąc otrzymują wynagrodzenie powyżej górnej granicy (2845 zł brutto). Z pewnością odpowiednie wykształcenie kierunkowe pomaga w zdobyciu lepiej płatnej pracy.

Co ciekawe, pracując w charakterze rejestratorki medycznej często można liczyć na atrakcyjne profity, np. prywatną opiekę medyczną, karnety na uczestnictwo w zajęciach sportowo-rekreacyjnych czy ubezpieczenie na życie opłacane w całości przez pracodawcę.

Dane dot. zarobków na stanowisku rejestratorki medycznej pochodzą ze strony: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-rejestratorka.

Rejestratorka medyczna – podsumowanie

Wiele osób mylnie kojarzy pracę w roli rejestratorki medycznej wyłącznie z odbieraniem telefonów i zapisywaniem pacjentów na wizyty lekarskie. W rzeczywistości obsługa obecnych i potencjalnych pacjentów oraz ich rodzin, prowadzenie dokumentacji, obsługiwanie płatności w ramach niektórych usług medycznych czy przygotowywanie okresowych raportów, które dotyczą działalności placówki medycznej, to tylko kilka ogólnych punktów, które wchodzą w skład obowiązków rejestratorki medycznej.

Aby sprostać wszystkim zdaniom i obowiązkom, w takiej pracy niezbędne jest nie tylko kierunkowe wykształcenie i zdobyte z czasem doświadczenie, ale też pewne cechy charakteru. Pomocne będą życzliwość, cierpliwość, otwartość na innych, komunikatywność, uprzejmość, chęć niesienia pomocy, a także skrupulatność w wykonywaniu powierzonych obowiązków, czyli tzw. umiejętności miękkie, które są podstawą w pracy rejestratorki medycznej.

Warto też zapamiętać, że w zawodach związanych z pracą w placówkach zdrowotnych, zarówno państwowych, jak i prywatnych, niezwykle ważna jest pasja i zamiłowanie do wykonywania swoich obowiązków. Dzięki temu uda się perfekcyjnie połączyć nabytą wiedzę z odpowiednimi cechami osobowości, które są niezwykle cenne w pracy z drugim człowiekiem, szczególnie, gdy chodzi o jego zdrowie.

 

Zarezerwuj miejsce na kierunku: Rejestratorka medyczna

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.