Profesjonalny fryzjer – zawód przyszłości

1.8.2018

Fryzjer to odpowiedzialna profesja, która wymaga dużego zaangażowania oraz profesjonalnego podejścia. To właśnie na fryzjerze spoczywa odpowiedzialność za finalny wizerunek, jaki zyska klient podczas wizyty w salonie. Fryzjerzy, zanim zaczną wykonywać zawód, muszą zdobyć odpowiednie wykształcenie i nabyć praktyczne umiejętności. Co zrobić, żeby zostać fryzjerem? Jakie predyspozycje powinien mieć kandydat na fryzjera? Gdzie można znaleźć pracę po szkole fryzjerskiej? Odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania znajdziecie w naszym artykule.
 

Zawód fryzjer – kto ma do niego predyspozycje?

Fryzjer damski to odpowiedzialny zawód, który wymaga dużego zaangażowania ze strony osoby, która go wykonuje. Fryzjerzy nie kończą swojej edukacji na otrzymaniu dyplomu ukończenia szkoły policealnej. W trakcie trwania kariery zawodowej, powinni się nieustannie doszkalać na wszelkiego rodzaju kursach fryzjerskich. Co ważne, dobrymi fryzjerami raczej nie będą osoby małomówne, nieustępliwe i stanowcze, którym ciężko przychodzi pójście na kompromis. Idealny fryzjer to taki, który potrafi słuchać klienta, dzięki czemu jest w stanie zaoferować mu usługi w pełni dopasowane do jego potrzeb, typu urody oraz kondycji włosów. Klienci z pewnością docenią również cierpliwość, nieoczywisty sposób myślenia, czy umiejętność prostego przekazywania swojej wizji. Każdy, kto rozważa rozpoczęcie nauki na kierunku fryzjer damski, powinien się zastanowić, czy wymienione cechy są jego mocną stroną.

Jak zostać fryzjerem?

Żeby rozpocząć karierę fryzjera, najlepiej ukończyć kierunek fryzjer damski. Możliwość pracy na stanowisku fryzjera daje m.in. szkoła policealna Żak. Nauka trwa rok i odbywa się w systemie zaocznym, dlatego bez problemu można ją pogodzić, chociażby z codzienną pracą czy innego rodzaju obowiązkami. Po zakończeniu edukacji, absolwenci otrzymują zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN oraz dyplom Szkół Żak.

Jakie przykładowe przedmioty, mogą pojawić się w toku edukacji na kierunku fryzjer damski?

 • higiena w salonie fryzjerskim
 • materiałoznawstwo fryzjerskie
 • pracownia fryzjerstwa damskiego
 • pracownia technik fryzjerskich
 • projektowanie fryzur damskich
 • psychologia i komunikacja interpersonalna
 • strzyżenie damskie klasyczne
 • stylizacja fryzur damskich
 • techniki w modelowaniu włosów
 • trening umiejętności społecznych

Teoria to jednak nie wszystko. Szkoła Żak kładzie duży nacisk na umiejętności praktyczne, tak ważne w zawodzie fryzjera. Podczas zajęć, słuchacze nie tylko poznają tajniki posługiwania się profesjonalnym sprzętem fryzjerskim, ale też zaznajomią się z niezbędnymi w tym zawodzie technikami i trikami, które umożliwią szybkie i perfekcyjne wykonywanie fryzur.

Co po szkole fryzjerstwa?

Zawodowi fryzjerzy bez problemu znajdą zatrudnienie w salonach fryzjerskich, studiach wizażu czy charakteryzatorniach. Mogą też otworzyć własny salon. Nie powinni obawiać się o brak klientów – popyt na usługi fryzjerskie nie zmniejsza się, a wręcz z roku na rok rośnie. Warto jednak pamiętać o tym, że fryzjer powinien posiadać wszechstronne umiejętności z zakresu strzyżenia, farbowania, kręcenia loków czy tworzenia finezyjnych upięć. Żeby oferować klientom wysokiej jakości usługi, osoba wykonująca ten zawód musi na bieżąco śledzić trendy, by być na bieżąco z tym, co aktualnie jest modne we fryzjerstwie. Nauka fryzjerstwa nie kończy się na ukończeniu szkoły policealnej. Dobry fryzjer powinien regularnie brać udział w kursach fryzjerskich, z zakresu chociażby nowych technik koloryzacji, nowatorskich sposobów strzyżenia czy aktualnie obowiązujących trendów. Tylko wtedy będzie profesjonalnym fryzjerem, z dużą liczbą zadowolonych klientów.

Idealny fryzjer – jaki powinien być?

Z każdym rokiem przybywa salonów fryzjerskich, przybywa też samych fryzjerów, jednak na zatrudnienie i późniejszych, zaufanych klientów, mogą liczyć jedynie najlepsi. Po czym można poznać profesjonalnego fryzjera?

 • Rozmawia z klientem

Chodzi tu zarówno o rozmowę przed rozpoczęciem pracy, jak i w trakcie. Profesjonalny fryzjer, przed rozpoczęciem strzyżenia czy koloryzacji, powinien dopytać klienta o jego oczekiwania i dowiedzieć się, jaka jest kondycja włosów. Tylko na tej podstawie będzie w stanie optymalnie dobrać rodzaj wykonywanego zabiegu. Również w trakcie wykonywania cięcia, dobrze jest, żeby fryzjer na bieżąco informował klienta, co w danym momencie robi.

 • Nie wykonuje swoich zadań szablonowo

Fryzjer powinien do każdego klienta podchodzić indywidualnie. Jego zadaniem jest dopasowanie fryzury do rysów twarzy, grubości włosów czy łatwości ich stylizacji. Jeśli w danym sezonie królują fryzury typu bob, nie oznacza to, że fryzjer powinien beznamiętnie wykonywać takie ciecie na każdego rodzaju włosach, u osób o różnych kształtach twarzy.

 • Jest skrupulatny i dokładny

Zawodowy fryzjer zawsze dba o bezpieczeństwo swoje i swoich klientów. Nie rozpoczyna pracy bez założonej peleryny ochronnej i zdezynfekowania narzędzi. Nie podąża ślepo za wizją klientów, a jest w stanie umiejętnie wyperswadować im pomysły na radykalne zmiany, których szybko mogą żałować.

 • Nie jest nieomylny

Każdy fryzjer, nawet najlepszy, czasem popełnia błędy. Bardzo ważne jest, żeby potrafił się do tego przyznać i zaproponował rozwiązanie, które usatysfakcjonuje klienta. W przypadku, kiedy klient jest niezadowolony, profesjonalista zaproponuje możliwość poprawienia fryzury lub zniżkę na kolejną wizytę.

Profesjonalny fryzjer – zawód przyszłości

Fryzjerzy to osoby, dla których zawsze znajdzie się praca. Nigdy nie zabraknie osób, które będą chciały skrócić włosy, zrobić sobie loki czy zaprezentować oryginalną fryzurę podczas ważnej uroczystości. W licznej grupie zawodowej, którą niewątpliwie stanowią fryzjerzy, brakuje profesjonalistów, osób, które z pasją podchodzą do wykonywanego zawodu. Kluczem do sukcesu jest zdobycie rzetelnej wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności. Taką możliwość daje nauka na kierunku fryzjer damski w Żaku. Absolwenci tego kierunku będą w stanie wykonywać strzyżenia, koloryzacje oraz różnego rodzaju upięcia na najwyższym poziomie.
 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.