• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Zostań technikiem BHP – sprawdź jak będzie wyglądała Twoja przyszła praca

Zostań technikiem BHP – sprawdź jak będzie wyglądała Twoja przyszła praca

24.8.2018

Jak często trzeba przeprowadzać szkolenia BHP? – to pytanie z pewnością zadają sobie pracodawcy, którzy chcieliby zadbać o bezpieczeństwo swoich pracowników oraz dopełnić wszystkich wymogów formalnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Odpowiedź zainteresuje także osoby, które rozważają zawód technika BHP. W ich wypadku zależność jest prosta – im częściej potrzebne są wiedza i doświadczenie w zakresie prowadzenia szkoleń BHP, tym wyższe zarobki lub szansa na zdobycie pracy. Przepisy w bardzo precyzyjny sposób określają częstotliwość szkoleń BHP, ale zarówno pracodawcy, jak i technicy BHP powinni pamiętać jeszcze o kilku ważnych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

 

 

Częstotliwość szkoleń BHP określa ustawa

O tym kiedy należy przeprowadzić szkolenie BHP mówi kodeks pracy. Nie jest to jednak wcale tak bardzo proste, jak mogłoby się wydawać, bowiem częstotliwość szkoleń uzależniona jest od stanowiska, rodzaju wykonywanej pracy, a nawet tego czy jest się szeregowym pracownikiem czy też przełożonym. Zacząć należy od tego, że obowiązkowe szkolenie BHP musi przejść każdy nowo zatrudniony pracownik. Przepisy nie regulują szczegółowo zakresu takiego szkolenia, a o jego przebiegu i przekazywanych informacjach decyduje technik BHP lub inna uprawniona do tego osoba. Warto jednak zaznaczyć, że szkolenie BHP powinno przede wszystkim skupić się na zagrożeniach występujących w danym miejscu pracy – część zagadnień jest, rzecz jasna, uniwersalna, ale niektóre będą omawiane tylko dla pracowników biurowych, a inne dla pracowników produkcji czy magazynu.


Szkolenia BHP trzeba wykonywać nawet co rok

Szczegółowa rozpiska częstotliwości szkoleń BHP przedstawia się następująco:

 • Raz na rok szkolenie BHP powinni przejść pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne, zagrażające życiu lub zdrowiu. Szkolenie powinno obejmować instruktaż na miejscu pracy oraz wykład. Przewidywany czas jego trwania to 8 godzin.
 • Raz na trzy lata szkolenie BHP powinni przejść pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych – ich zakres powinien obejmować również instruktaż na miejscu pracy oraz wykład, w sumie powinno ono trwać 8 godzin.
 • Co pięć lat szkolenie BHP powinno zostać zorganizowane dla pracowników, którzy są narażeni na czynniki niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia oraz pracownicy, których obowiązki związane są z odpowiedzialnością w zakresie BHP. Muszą przejść 8-godzinny kurs, seminarium lub samoszkolenie.
 • Również co pięć lat szkolenie BHP powinni przejść pracownicy inżynieryjno-techniczni, technolodzy, organizatorzy produkcji, a także projektanci i konstruktorzy maszyn. Forma to również kurs, seminarium lub samoszkolenie, ale o długości 16 godzin.
 • Co pięć lat szkolenie muszą odbyć również pracownicy służb BHP i osoby wykonujące zadania służb BHP. Może być to kurs, seminarium oraz szkolenie, ale trwające 32 godziny, w których obowiązkowo zawarte są 4 godziny ćwiczeń.
 • Raz na pięć lat szkolenie BHP powinni przejść również pracodawcy oraz inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, brygadziści czy mistrzowie. Kurs, seminarium lub samokształcenie powinny trwać 16 godzin.
 • Raz na sześć lat szkolenie BHP powinni przejść pracownicy biurowi. W ich wypadku forma szkolenia to kurs, seminarium lub samoszkolenie – całość powinna trać 8 godzin.


Pracy dla techników BHP nie powinno zabraknąć

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że pracy dla techników BHP nie powinno zabraknąć, bo zapotrzebowanie na ich usługi jest wręcz wymagane przez prawo. Warto podkreślić, że ścieżek kariery dla techników BHP jest co najmniej kilka. Mogą przede wszystkim szukać pracy w dużych firmach, które muszą regularnie szkolić swoich pracowników, więc o wiele bardziej opłacalne dla nich jest zatrudnienie kogoś na etacie niż wynajmowanie firm, które poprowadzą kurs. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na samych szkoleniach obowiązki technika BHP zatrudnionego na etacie się nie kończą. Musi on również przewidzieć jakie zagrożenia mogą wystąpić w danych przedsiębiorstwie i dawać rekomendacje dotyczące zmian, mających poprawić bezpieczeństwo.

Kuszącą perspektywą dla technika BHP jest również założenie własnej działalności gospodarczej i oferowanie swoich usług, z których chętnie będą korzystać zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. W takich firmach szkolenia będą odbywać się o wiele rzadziej, więc ich właściciele zazwyczaj nie zatrudniają technika BHP na stałe – o wiele częściej współpracują z osobami, które oferują takie usługi. Dla technika BHP taki układ ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim wynagrodzenie uzależnione jest od przedsiębiorczości i umiejętności pozyskiwania klientów, bo – jak już było wspomniane – z takich usług musi korzystać każda firma. Kolejny pozytywny aspekt to możliwość oferowania swoich usług na terenie całego kraju – co znacznie zwiększa perspektywy lepszego zarobku. Z drugiej strony – nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyć centrum szkoleniowe i swoje usługi oferować właśnie w nim.

Założenie własnej działalności gospodarczej jako technik BHP otwiera również inne możliwości – można świadczyć usługi doradcze i consultingowe. W związku z tym wyborów i możliwości pracy dla technika BHP jest bardzo dużo. Wszystko zależy od potrzeb, oczekiwań i umiejętności osoby, która chce wykonywać ten zawód.


Jak można zdobyć zawód technika BHP

Tytuł technika BHP potwierdza świadectwo Ministerstwa Edukacji Narodowej, które otrzymuje się po zakończeniu półtorarocznej nauki w szkole policealnej. Kierunek jest bezpłatny, a naukę można podjąć w jednej z 80 szkół policealnych ŻAK na terenie całej Polski. Oprócz konkretnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, prawa pracy czy zagrożeń w środowisku pracy, poznasz także zagadnienia związane z przedsiębiorczością i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Jest to szczególnie istotne dla osób planujących założyć własną firmę, ponieważ daje możliwość zdobycia konkretnych umiejętności, które poprawią ich sytuację na rynku pracy i zwiększą szanse na dobre zarobki.

Osoby, które zdecydują się na zdobycie tytułu technika BHP musza pamiętać również o tym, że jest to zawód, który wymaga ciągłego dokształcania się i rozwoju. Przepisy prawa pracy, w tym również te dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy ciągle się zmieniają. Jeśli nie śledzi się ich na bieżąco, nie można oferować usług z zakresu szkolenia i coachingu. Trzeba bowiem pamiętać, że od jakości przekazywanej wiedzy zależy bezpieczeństwo, a nawet zdrowie i życie pracowników, którym tę wiedzę się przekazuje.


Technik BHP – ciekawa, ale odpowiedzialna praca

Podsumowując można stwierdzić, że technik BHP to ciekawa praca z wieloma możliwościami rozwoju i perspektywą dobrych zarobków. Trzeba jednak pamiętać, że jest to również zawód odpowiedzialny, wymagający umiejętności przewidywania pewnych wydarzeń, na przykład zagrożeń w miejscu pracy oraz związany z koniecznością ciągłego aktualizowania wiedzy. Jeśli jednak nie uznajesz tych kwestii za kłopotliwe, w pracy technika BHP odnajdziesz się bardzo dobrze i możesz liczyć na pracę, która nigdy nie będzie nudna, ani uciążliwa.

 

Chcesz zostać technikiem BHP? Wypełnij formularz on-line

Dołącz do nas już dziś

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.