• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Zapisz się do szkoły i rozwijaj swoje zainteresowania!

Zapisz się do szkoły i rozwijaj swoje zainteresowania!

7.3.2019

Już w VI wieku przed naszą erą, chiński filozof i myśliciel, Konfucjusz, miał powiedzieć: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień swojego życia”. Dziś, zdanie to jest szczególnie trafne, ponieważ każdy człowiek ma bardzo dużą swobodę w wyborze zawodu i sposobu zarabiania na życie. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby już w trakcie kariery zawodowej, całkowicie zmienić swoje potrzeby, czy zainteresowania i zacząć wszystko od nowa. Warto jednak do zamiany pasji w pracę podejść rozsądnie i z odpowiednim planem. To zdecydowanie zwiększa szansę na sukces zawodowy i finansowy.

Praca jako pasja – jak zacząć?

Pasja, czyli oddawanie się w wolnym czasie ulubionemu zajęciu, jest dla każdego czymś innym. Dla jednej osoby będzie to majsterkowanie, dla innej gotowanie, robienie makijażu, efektowne pomalowanie paznokci, czy naprawa silnika samochodu. Nie każdą pasję można z miejsca przekuć w zawód. Jeśli jednak jest się odpowiednio zdeterminowanym, zrobi się odpowiedni przegląd rynku zarówno pod kątem konkurencji, jak i potencjalnych klientów, wykonywane usługi lub produkty będą utrzymane na wysokim poziomie, a dodatkowo będzie się nastawionym na ciągłe zwiększanie własnych kompetencji i rozszerzanie zakresu działalności, można uznać, że każda prawdziwa pasja, w odpowiednich okolicznościach, może stać się pracą.

Od pasji do pracy – na przykładzie zawodów technik usług kosmetycznych oraz manikiurzystka

O procesie przejścia od pasji do pracy najlepiej opowiedzieć posługując się konkretnymi przykładami. Warto jednak zwrócić uwagę, że - bez względu na to, jaką pasję chce się przekuć w zarobek - kroki, które trzeba w tym kierunku podjąć, są do siebie zbliżone. Poniżej, prezentujemy dwa zawody, których wykonywanie bardzo często związane jest pasją osób je praktykujących. Warto także pamiętać, że pasja i przyjemność z wykonywania pewnych czynności jest mocną podstawą do tego, aby osiągnąć w tych dziedzinach sukces zawodowy.

Technik usług kosmetycznych – pasja od najmłodszych lat

Na zawód technika usług kosmetycznych można spojrzeć w sposób dość stereotypowy. Wiele dziewczynek już od najmłodszych lat przejawia zainteresowanie kosmetykami i zabiegami pielęgnacyjnymi na skórę. Bardzo często jest to o wiele szersze spojrzenie niż tylko kwestia ładnego wyglądu. Chodzi też o dobranie kosmetyków i makijażu do typu skóry, urody czy okazji. W takiej sytuacji z całą pewnością można uznać to za prawdziwą pasję. Jak zamienić ją w pracę? Zacząć trzeba od odpowiedniej edukacji. Podjąć ją można już na etapie wyboru szkoły średniej lub później, jako osoba dorosła, korzystając z oferty szkoły policealnej https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-uslug-kosmetycznych. Dyplom technika usług kosmetycznych, w znacznym stopniu ułatwi poszukiwanie pracy w zawodzie, a także będzie uwiarygodnieniem posiadanej wiedzy i kompetencji.

Gdzie szukać pracy jako technik usług kosmetycznych?

Swoją pasję do kosmetyki można realizować w wielu miejscach. Pracy można szukać, przede wszystkim, w salonach i gabinetach kosmetycznych oraz w ośrodkach SPA. Można również próbować oferować swoje usługi w ramach własnej działalności gospodarczej. Własny gabinet kosmetyczny jest z pewnością marzeniem wielu osób, które są technikami usług kosmetycznych i warto za wszelką cenę dążyć do osiągnięcia tego celu. Zacząć można na przykład od świadczenia swoich usług nawet w domach klientów – przygotowując makijaż na specjalne okazje lub przeprowadzając proste zabiegi pielęgnacyjne. Jeśli te będą stały na wysokim poziomie, zadziała poczta pantoflowa i zleceń na pewno nie zabraknie. Warto pamiętać też o tym, że wykonując zawód technika usług kosmetycznych, trzeba postawić na ciągły rozwój i poszerzanie swoich usług lub wybranie specjalizacji bardzo wąskiej, ale wymagającej fachowej wiedzy. To nie tylko gwarancja stałego zainteresowania klientów, ale również tego, że pasja nie spowszednieje, a w codziennej pracy nie pojawi się rutyna.

Manikiurzystka – tworzy dzieła sztuki na paznokciach!

Zawód manikiurzystki to profesja dla osób, które mają zdecydowanie zacięcie artystyczne. Na praktykę w tym zawodzie składają się, fachowa wiedza z zakresu pielęgnacji paznokci i dłoni, ale również umiejętność pokrywania paznokci lakierem i tworzenie na nich prawdziwie fantazyjnych wzorów. Właściwie w każdej grupie rówieśniczej jest osoba, która z zamiłowaniem i wprawą wykonuje znajomym zabiegi pielęgnacyjne. Taki talent i pasję warto pielęgnować, ale jak przekształcić je w sposób na życie?

Pracę w zawodzie manikiurzystki zacznij od edukacji!

Karierę manikiurzystki najlepiej zacząć od odpowiedniej edukacji. W szkole Żak nauka na kierunku Manikiurzystka trwa rok, szczegóły znajdziesz tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/manikiurzystka. Dlaczego warto dokształcić się w tym zakresie? To znacznie zwiększa szansę na znalezienia zatrudnienia, a także pozwala usystematyzować i rozszerzyć wiedzę z tej dziedziny. Edukacja w zawodzie manikiurzystki to jednak nie tylko szkolenie, ale również codzienna praktyka, rozszerzanie swoich umiejętności, a także szukanie nowych rozwiązań i propozycji, które można zaoferować swoim klientkom i klientom. Zatrudnienia jako manikiurzystka można szukać w salonach kosmetycznych, salonach manikiuru, ale warto spróbować również sił w ramach samodzielnej działalności i proponować swoje usługi na portalach społecznościowych czy portalach z ogłoszeniami. Można wówczas praktykować w domach i bardzo szybko zdobyć kliku lub kilkunastu stałych klientów, a potem sukcesywnie rozszerzać grupę klientów.

Pasja, która zamienia się w pracę – krok po kroku

Omówione wyżej przykłady pokazują prosty i skuteczny schemat działania. Zaczyna się od zainteresowania tematem lub aktywnością, dalej następuje pogłębienie wiedzy oraz praktyki, a w końcu decyzja o edukacji w danym kierunku i podjęcie pracy. Wielu pasjonatów rezygnuje z edukacji, bo ma przekonanie, że nie nauczą się tam więcej. I rzeczywiście, prawdziwi pasjonaci mają często bardzo szeroką wiedzę w danej dziedzinie. Trzeba jednak pamiętać, że dla potencjalnego pracodawcy dokument ukończenia kursu lub szkolenia albo dyplom będzie dowodem na posiadanie deklarowanych umiejętności. Z całą pewnością można stwierdzić, że odpowiednie, kierunkowe wykształcenie nikomu nie utrudni zdobycia pracy, a jego brak może się do tego przyczynić.

Praca i pasja – można to połączyć!

Korzyści z wykonywania pracy, która jest jednocześnie pasją są niepodważalne. W takiej sytuacji codzienne obowiązki nie są rutyną czy uciążliwością, a przyjemnością i zgłębianiem tematu, który naprawdę fascynuje. Jeśli dodatkowo okaże się, że umiejętności lub wiedza, które zdobyło się w ramach pasji, pozwalają atrakcyjnie zarabiać i żyć bez większych trosk finansowych, wtedy z całą pewnością należy zgodzić się ze słowami Konfucjusza przytoczonymi na samym początku.

 

Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę w branży beauty zapisz się do naszej szkoły.
Rekrutacja, to minimum formalności, a zapisu możesz dokonać przez formularz on-line.