• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Pedikiurzystka – czym się zajmuje i jak nią zostać?

Pedikiurzystka – czym się zajmuje i jak nią zostać?

2.5.2019

Zadbane dłonie i paznokcie są wizytówką każdego człowieka, zarówno w sytuacjach prywatnych jak i zawodowych, dlatego dbanie o nie w obecnych czasach stało się standardem. Co jednak ze stopami? Okazuje się, że obecnie dbanie o stopy przeżywa prawdziwy renesans, a salony kosmetyczne oferujące zabiegi pedicure nie mogą narzekać na brak zainteresowania.

Pedikiur kosmetyczny to nie tylko piękne paznokcie i perfekcyjnie położony lakier, ale również odpowiednie przygotowanie skóry stóp tak, żeby wyglądała zdrowo i ładnie. Dlatego do zadań pedikiurzystki należy w pierwszym etapie zabiegu zmiękczenie skóry i usunięcie martwego naskórka za pomocą peelingu oraz nawilżenie jej odpowiednimi kosmetykami. Następnie pedikiurzystka w odpowiedni, bezpieczny i bezbolesny sposób przeprowadza zabieg opracowania paznokcia i nałożenia lakieru. Kończy masażem, który ma bardzo dobry wpływ na cały organizm klientki, dlatego nie powinien być pomijany.

Warto jeszcze dodać, że każdy zabieg powinien być poprzedzony wywiadem, w wyniku którego pedikiurzystka eliminuje przeciwwskazania do jego przeprowadzenia oraz oględzinami stóp, które nie mogą nosić śladów zmian takich jak odciski, modzele, wrastające paznokcie, zrogowaciałe i pękające pięty, a także świadczących o chorobie zmian grzybiczych, brodawek czy wskazujących na łuszczycę. Takim zmianami zajmuje się specjalista podolog i lekarze określonych specjalności, a nie pedikiurzystka.

Czy jesteś idealną kandydatką na pedikiurzystkę?

W zawodzie pedikiurzystki sprawdzą się osoby, które lubią kontakt z ludźmi, są komunikatywne i maja pogodne usposobienie. Nie muszą być także bardzo rozmowne z natury - umiejętność słuchania jest w tym zawodzie ceniona przez klientki.

Oczywiście bardzo ważne są zdolności manualne (te jednak można wyćwiczyć), staranność, precyzja i dokładność oraz dbałość o szczegóły a także poczucie smaku i kreatywność.

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu jest alergia skórna lub oddechowa na substancje popularnie używane w salonach kosmetycznych. Pedikiurzystka ma stały kontakt z rozpuszczalnikami i kosmetykami, co mimo stosowania rękawiczek i maseczek, wyklucza z zawodu osoby na nie uczulone.

Jak zostać pedikiurzystką i czego nauczymy Cię w naszych szkołach?

Najlepszym wyborem jest wybranie rocznego kursu Pedikiurzystka w szkole Żak. Kierunek ten dostępny jest w naszych szkołach w całej Polsce, nie ma więc znaczenia, czy mieszkasz w mniejszym czy większym mieście. Roczny kurs przeprowadzany przez doświadczoną kadrę nauczycielską przygotuje Cię do pracy w charakterze pedikiurzystki. Nauczymy Cię zarówno technicznych aspektów wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, jak i przeprowadzenia w odpowiedni sposób wywiadu z klientką. Poznasz zasady higieny i organizacji stanowiska pracy, nauczysz się, jak wybrać odpowiednie narzędzia. Dowiesz się, jak zbudowana jest stopa oraz paznokieć, poznasz technikę opracowania paznokcia i jego rekonstrukcji. Nauczysz się, jak wykorzystać frezarkę, dobrać odpowiednie frezy, nakładać w odpowiedni sposób lakier zarówno klasyczny, jak i hybrydowy. Poznasz kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji stóp.

Umiejętność przeprowadzania wywiadów z klientami da Ci łatwość rozpoznawania czy nie istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów, a także instruowania klientów, jak na co dzień zadbać o swoje stopy, żeby były zdrowe i prezentowały się wspaniale.

Gdzie znajdziesz pracę jako pedikiurzystka?

Jako absolwentka tego kierunku będziesz mogła podjąć pracę w salonie kosmetycznym, salonie odnowy biologicznej, czy salonie pedicure. Możesz także otworzyć własną działalność i świadczyć usługi klientkom w swoim salonie lub w formie mobilnego gabinetu w ich własnych domach. Takie mobilne spa dla stóp jest obecnie bardzo cenioną przez klientów usługą, ponieważ mogą oni poddawać się zabiegom pielęgnacyjnym bez wychodzenia z domu. W twojej gestii leży dojazd do klienta. Usługa taka jest dobrym rozwiązaniem także dla pedikiurzystki, ponieważ daje możliwość indywidualnego dobierania godzin pracy i zapewnia większą elastyczność w stosunku do klientów.

Jakie masz szanse na rozwój w zawodzie pedikiurzystki?

Zawód pedikiurzystki jest bardzo urozmaicony - trudno mówić tu o rutynie. Każdy zabieg to nowe wyzwanie a duża liczba klientek wprowadza do gabinetu niezwykłe ożywienie. Jeśli jednak zapragniesz rozwijać swój gabinet i poszerzyć ofertę, o co na pewno z czasem zaczną pytać zadowolone z efektów Twojej pracy klientki, możesz wziąć udział w proponowanych przez szkoły Żak jednorocznych kursach: podologii i manicure. Podolog wykonuje zabieg pedicure, który różni się zdecydowanie od kosmetycznego. Podczas wizyty klient traktowany jest bardziej jako pacjent, który często przychodzi już z konkretnym problemem. Podolog przeprowadza dokładny wywiad, ocenia stan stóp, rozpoznaje ewentualne choroby, a jeśli zachodzi taka potrzeba kieruje do odpowiedniego lekarza specjalisty. Zmiany występujące na stopach są dokładnie przez podologa usuwane przy pomocy odpowiednich narzędzi a następnie ustalany jest z pacjentem plan terapii. Natomiast kończąc kurs manicure, możesz oferować swoim klientkom kompleksową usługę w zakresie zdobienia paznokci zarówno u stóp, jak i u rąk, co z pewnością spotka się z dużym zainteresowaniem. Rozszerzając zakres usług i manicure będziesz mogła zadbać o potrzeby swoich klientów nie tylko profesjonalnie, ale również kompleksowo.


Jeśli chcesz zostać pedikiurzystką zapisz się do szkoły już dziś. Rejestracja on-line zajmie CI tylko kilka sekund.