Transport i logistyka

Przygotujemy Cię do pracy w branży

18.7.2019

Chciałbyś znaleźć zatrudnienie w logistyce i transporcie? Pragniesz zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne w tym sektorze? Zależy Ci na uzyskaniu cennych kompetencji pożądanych przez pracodawców? Realizację tych celów ułatwi Ci nauka na kierunku Transport i logistyka w szkołach Żak. Poznaj szczegóły!

Szkoły Żak – nauka praktycznych umiejętności

Współczesny rynek pracy jest coraz bardziej wymagający – codziennie na własnej skórze przekonują się o tym tysiące młodych ludzi starających się o zatrudnienie. Pracodawcy poszukują osób, które są w stanie wykazać się specjalistyczną wiedzą, a do tego mogą pochwalić się również praktycznymi umiejętnościami. W dzisiejszej rzeczywistości tylko nieustanne doskonalenie się i ciągłe rozwijanie własnych umiejętności pozwoli Ci zdobyć atrakcyjną, dobrze płatną pracę. Możliwość zdobycia nowych, cennych umiejętności daje nauka w szkołach policealnych Żak. Nasza oferta edukacyjna stworzona została w taki sposób, by sprostać wymaganiom stawianym przez dzisiejszy rynek pracy. Wykwalifikowana kadra specjalistów kładzie nacisk na przekazanie praktycznych wiadomości, które znajdą zastosowanie podczas wykonywania konkretnego zawodu. Program nauczania opracowany został z myślą o osobach, które zamiast suchej teorii chcą zdobyć konkretne, pożądane przez pracodawców umiejętności. W ofercie szkół policealnych Żak znajdziesz kilkadziesiąt kierunków – ich absolwenci przygotowani są do wykonywania konkretnego zawodu. Jednym z oferowanych przez nas kierunków jest Transport i logistyka. Dlaczego warto go wybrać? Jakie umiejętności zyskasz, kończąc naukę na tym kierunku? Jakie perspektywy zawodowe czekają na absolwentów?

Praca w transporcie i logistyce

Logistyka to bardzo pojemne pojęcie – za jego pomocą określa się wszystkie procesy związane z planowaniem, realizowaniem i kontrolowaniem przepływu surowców, materiałów i gotowych produktów. Działania logistyczne obejmują nie tylko magazynowanie, segregowanie, pakowanie i transport, ale także gospodarowanie odpadami, obsługę klienta czy przyjmowanie reklamacji. Stale rozwijający się międzynarodowy obrót usług i towarów może funkcjonować wyłącznie dzięki zaawansowanym procesom logistycznym. Osoby posiadające wiedzę i umiejętności, które pozwalają im sprawnie zarządzać tymi procesami, zaliczają się do grupy specjalistów najbardziej pożądanych na współczesnym rynku pracy.

Do pracy w branży logistyczno-transportowej niezbędne jest posiadanie szerokiej wiedzy z różnych dziedzin ‒ m.in. finansów, ekonomii, prawa krajowego i międzynarodowego. W tym sektorze sprawdzą się przede wszystkim osoby o umysłach ścisłych, dobrze zorientowane w sytuacji gospodarczej. Istotnym atutem jest znajomość języka obcego. W logistyce niezwykle ważna jest zdolność analitycznego myślenia, szybkiego podejmowania decyzji i przewidywania ich skutków. W tej branży wysoce pożądaną umiejętnością jest wielozadaniowość – procesy logistyczne wymagają bowiem doskonałego skoordynowania wielu wykonywanych jednocześnie zadań. Każde opóźnienie czy przestój może spowodować olbrzymie straty. Istotna jest również dokładność i systematyczność, a także komunikatywność i umiejętność pracy w zespole.

Transport i logistyka ‒ kierunek w szkołach Żak

Nauka na kierunku Transport i logistyka, który znajduje się w ofercie edukacyjnej szkół Żak(https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/transport-i-logistyka), to szybki i skuteczny sposób na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w branży logistycznej i transportowej. Program dydaktyczny kładzie nacisk przede wszystkim na umiejętności pożądane przez pracodawców. Zajęcia są płatne, trwają rok i zorganizowane są w trybie zaocznym – dzięki temu możliwe jest połączenie nauki z pracą. Po ukończeniu nauki absolwenci uzyskują zaświadczenie zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz certyfikat szkoły. Jeżeli chcesz rozpocząć naukę na kierunku Transport i logistyka, musisz mieć ukończone 18 lat. Kandydaci nie muszą posiadać zdanej matury. Zajęcia w szkołach Żak rozpoczynają się w lutym i we wrześniu, a rekrutacja otwarta jest przez cały rok. Kryterium, które decyduje o przyjęciu kandydata na wybrany kierunek, jest kolejność zgłoszeń. Jeżeli chcesz zapisać się, możesz zrobić to szybko i wygodnie, korzystając z formularza on-line dostępnego na naszej stronie internetowej. Możesz również skontaktować się osobiście lub telefonicznie z wybraną placówką.

Niezbędna wiedza i praktyczne umiejętności

Logistyka jest dziedziną niezwykle złożoną – podczas nauki w szkole Żak poznasz wszystkie jej najważniejsze aspekty. Program dydaktyczny na kierunku Transport i logistyka dopasowany jest do potrzeb współczesnego rynku pracy – w toku nauki słuchaczom przekazywane są aktualne i użyteczne informacje, a kadra wykładowcza kładzie nacisk na praktykę, a nie tylko na teorię. W trakcie zajęć w szkole Żak poznasz specyfikę współczesnej branży logistycznej i transportowej, jej realia, problematykę i zasady funkcjonowania. Dowiesz się, jaką rolę odgrywa logistyka we współczesnych przedsiębiorstwach i międzynarodowej gospodarce. Zapoznany zostaniesz z najważniejszymi pojęciami z zakresu logistyki i transportu, zdobędziesz wiadomości z podstaw ładunkoznawstwa i transportu wewnętrznego, dowiesz się, na czym polega idea zrównoważonego transportu. Podczas zajęć poznasz specyfikę wszystkich poszczególnych etapów łańcucha dostaw. Dowiesz się, jak skutecznie zarządzać magazynem: przyjmować, rozmieszczać i składować towar, kompletować i wydawać zamówienia. Nauczysz się, jak organizować i nadzorować transport surowców i produktów różnego rodzaju. Podczas zajęć poznasz również najważniejsze krajowe i międzynarodowe przepisy prawne i normy regulujące funkcjonowanie branży logistycznej.

Transport i logistyka – perspektywy zawodowe

Uczęszczając na zajęcia do szkoły Żak, zdobędziesz wiedzę, którą później z powodzeniem będziesz mógł wykorzystać w pracy zawodowej. Jakie perspektywy zawodowe mają absolwenci tego kierunku? Możliwości jest naprawdę wiele. Osoby, które posiadają szeroką wiedzę z zakresu transportu i logistyki, mogą szukać zatrudnienia na stanowisku spedytora w firmach kurierskich, przedsiębiorstwach przewozowych, magazynach, hurtowniach, sortowniach, terminalach lotniczych i kolejowych, portach morskich. Co należy do obowiązków osoby zajmujących to stanowisko?

Spedytor zajmuje się organizowaniem wszystkich czynności związanych z transportem towaru. Jest odpowiedzialny za terminowe dostarczenie przesyłki do odbiorcy, a także za minimalizację kosztów przewozu. Do zadań osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy skompletowanie zamówienia, spakowanie, odpowiednie oznaczenie i zabezpieczenie towaru, sporządzenie listu przewozowego, załadunek i odprawienie przesyłki. Spedytor monitoruje również przebieg transportu i na bieżąco rozwiązuje problemy, które mogą prowadzić do opóźnień. Odpowiada również za wszelkie formalności związane z transportem, takie jak ubezpieczenie czy odprawa celna.

W branży logistyczno-transportowej nie ma miejsc na monotonię. Jeżeli szukasz pracy, która codziennie dostarczała będzie Ci nowych wyzwań, zawód spedytora powinien spełnić Twoje oczekiwania. Aby sprawdzić się w branży logistycznej, poza specjalistyczną wiedzą, powinieneś również wykazywać wysoką odporność na stres, umiejętność szybkiego podejmowania decyzji. Ważne są również zdolności interpersonalne –  komunikatywność i zdolności negocjacyjne.

 

Chcesz zapisać się na ten kierunek? Nie czekaj, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń: