Praca w branży logistycznej

Wybierz ten kierunek rozwoju!

21.11.2019

Lubisz pracę z ludźmi? Nie boisz się wyzwań? Potrafisz szybko podejmować decyzję? Praca w sektorze logistycznym to coś, co może Cię zainteresować! Zobacz, w jaki sposób możesz zdobyć kompetencje niezbędne w tej branży. Oto kierunki, które przygotują Cię do pracy w logistyce.

Logistyka – co musi wiedzieć?

Logistyka jest niezwykle szerokim terminem – obejmuje wszelkie procesy związane z organizowaniem przepływu surowców i produktów: magazynowanie i pakowanie towarów, przygotowanie wszystkich dokumentów niezbędnych do przewozu, monitorowanie kolejnych etapów transportu i bieżące rozwiązywanie wszelkiego rodzaju trudności, które powstały w tym czasie. Logistyka obejmuje także zarządzanie odpadami, obsługę klienta, realizowanie zamówień czy przyjmowanie zwrotów.

Osoby, które chcą pracować w tej branży, muszą posiadać fachową wiedzę z wielu dziedzin ‒ m.in. finansów i ekonomii, marketingu, towaroznawstwa, prawa krajowego i międzynarodowego. W tej pracy sprawdzają się osoby o ścisłych umysłach, które opanowały niełatwą umiejętność analitycznego myślenia, łączenia faktów, wyciągania wniosków i błyskawicznego podejmowania decyzji. Osoba, która zarządza transportem towarów, powinna być w stanie skoordynować wiele pojedynczych procesów w jedną sprawnie funkcjonującą całość. Niezwykle przydatną kompetencją jest więc multitasking, czyli wielozadaniowość. W dobie postępującej globalizacji bardzo przydatna jest również znajomość przynajmniej jednego języka obcego. W tej branży ważne są również zdolności negocjacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz umiejętność pracy w zespole – przygotowanie transportu wymaga zaangażowania wielu osób: spedytorów, dyspozytorów, kierowców, zaopatrzeniowców, pracowników magazynu. Dobry logistyk musi radzić sobie z koniecznością działania pod presją czasu – nieprzewidziane sytuacje są wpisane na stałe w specyfikę tej branży.

Transport i logistyka ‒ jednoroczny kierunek w szkołach Żak

Praca w branży logistycznej wymaga połączenia odpowiednich cech osobowości, fachowej wiedzy i umiejętności. Kompetencje koniecznie do sprawnego zarządzania transportem możesz zdobyć dzięki nauce w szkołach Żak. W naszej ofercie edukacyjnej znajdziesz kierunek Transport i logistyka – został on stworzony z myślą o wszystkich osobach, które pragną zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy w logistyce. Nauka na tym kierunku trwa rok, a zajęcia odbywają się w trybie zaocznym – umożliwia to wygodne połączenie edukacji z pracą. Po ukończeniu kierunku Transport i logistyka uzyskasz zaświadczenie zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz certyfikat szkoły. Aby rozpocząć naukę w szkole Żak, nie musisz posiadać świadectwa maturalnego – wystarczy, że masz 18 lat. Zajęcia na kierunku Transport i logistyka rozpoczynają się w lutym i we wrześniu. Rejestracja trwa przez cały rok, a kandydaci przyjmowani są według kolejności zgłoszeń. Jeżeli chcesz zapisać się do szkoły Żak, możesz zrobić to w dogodnym dla Ciebie momencie, korzystając z formularza on-line. Jego wypełnienie zajmie tylko chwilę! Możesz także skontaktować się osobiście lub telefonicznie z wybranym przez Ciebie oddziałem szkoły. Znajdziesz je w 81 miastach na terenie całej Polski. Czego dowiesz się podczas zajęć? Dlaczego warto wybrać kierunek Transport i logistyka?

Niezbędna wiedza i praktyczne umiejętności

Nauka w szkołach Żak umożliwi Ci zdobycie umiejętności pożądanych przez pracodawców. Program kierunku Transport i logistyka dostosowany jest do współczesnych realiów, a zajęcia prowadzone są tak, by przekazać uczestnikom jak najwięcej praktycznych, aktualnych informacji. Nasza kadra doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że „sucha teoria” i wykute na pamięć książkowe regułki nie mają żadnej wartości na rynku pracy. W trakcie zajęć na kierunku Transport i logistyka poznasz wszystkie aspekty pracy w branży logistycznej. W programie znajdują się takie przedmioty jak:

  • gospodarka magazynowa
  • podstawy logistyki
  • transport i spedycja
  • środki transportu
  • logistyka produkcji
  • język angielski w transporcie i logistyce
  • organizacja procesów transportowych i spedycyjnych
  • organizacja procesów magazynowych
  • dokumentacja procesów transportowych i logistycznych
  • podstawy działalności zawodowej

W trakcie zajęć dowiesz, na czym polegają poszczególne etapy łańcucha dostaw i jak je organizować. Dowiesz się także, jak przyjmować i składować towary, jak przygotowywać i wydawać zamówienia, jak monitorować ich transport, jak sporządzić listy przewozowe i inne niezbędne dokumenty. W trakcie zajęć przedstawione zostaną również najistotniejsze krajowe i międzynarodowe regulacje prawne, które regulują działalność branży transportowej. Wszystkie szczegółowe informacje dotyczące nauki na kierunku Transport i logistyka znajdziesz na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/transport-i-logistyka.

Transport i logistyka – perspektywy zawodowe

Zastanawiasz się, gdzie możesz wykorzystać umiejętności zdobyte podczas nauki w szkołach Żak i jakie perspektywy czekają na absolwentów opisywanych kierunków? Sektor logistyczny zalicza się do jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów gospodarki. Daje to ogromne możliwości. Zatrudnienia możesz szukać wszędzie tam, gdzie na co dzień odbywa się transport towarów. Specjaliści, którzy są w stanie sprawnie zarządzać transportami, potrzebni są w centrach dystrybucyjnych, portach morskich i lotniczych, magazynach, hurtowniach, firmach kurierskich i przewozowych – najczęściej na stanowisku spedytora. Spedytor to osoba, która odpowiada za wszystkie etapy transportu. Do jego zadań należy skompletowanie zamówienia, odpowiednie zapakowanie i zabezpieczenie przesyłki, przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Spedytor dąży do optymalizacji kosztów transportu, odpowiada także za terminowe dostarczenie przesyłki do odbiorcy – na bieżąco monitoruje przebieg transportu, pozostaje w kontakcie z kierowcą i pomaga mu uporać się ze wszelkimi nieprzewidzianymi sytuacjami.

 

Na kierunek Transport i logistyka możesz zapisać się wypełniając formularz on-line.

Zapisz się >>