• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Technik turystyki wiejskiej – przyszłościowy zawód?

Technik turystyki wiejskiej – przyszłościowy zawód?

7.7.2017

Turystyka wiejska przyciąga wielu krajowych i zagranicznych gości. Dzięki temu nowemu źródłu dochodu na terenach wiejskich powstaje wiele nowych miejsc pracy. Aby turystyka wiejska mogła się dalej dynamicznie rozwijać, niezbędni są specjaliści, m.in. od planowania i organizowania pobytu na obszarach wiejskich czy prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.Czy w związku z tym technik turystyki wiejskiej to przyszłościowy zawód?

 

Co to jest turystyka wiejska?

Idea tej formy turystyki bazuje na walorach danej okolicy, a dokładniej na jej dziedzictwie, kulturze, wiejskich zajęciach i życiu na wsi. Turyści szukają na terenach wiejskich autentycznej, wartościowej interakcji z przyrodą i lokalną społecznością. Turystyka wiejska funkcjonuje przede wszystkim dzięki małym przedsiębiorstwom sektora prywatnego.

Jedną z form turystyki wiejskiej jest agroturystyka, czyli pobyt u wiejskiej rodziny, która prowadzi własne gospodartstwo rolne. Agroturystyka umożliwia różnorodne formy rekreacji i w ciekawy sposób łączy rolnictwo z turystyką.

 

Kim jest technik turystyki wiejskiej?

To nowy zawód, którego przedstawiciele są poszukiwani zarówno na krajowym, jak i europejskim rynku pracy. Technicy turystyki wiejskiej są przygotowani nie tylko do planowania i organizowania pobytu turystom na obszarach wiejskich; po ukończeniu kierunku „Technik turystyki wiejskiej” umieją także organizować i wykonywać prace w gospodarstwach rolnych i agroturystycznych oraz analizować i planować strategię rozwoju własnej działalności.

Wykwalifikowany technik turystyki wiejskiej może prowadzić własną działalność gospodarczą lub znaleźć zatrudnienie w biurach turystycznych, hotelach, pensjonatach i prywatnych domach letniskowych. Dodatkowo posiada kwalifikacje niezbędne do zakupu ziemi rolnej i otrzymania dofinansowania z programów wsparcia z Unii Europejskiej.

Zanim jednak Słuchacz zdobędzie zawód technika turystyki wiejskiej i rozpocznie pracę w przedsiębiorstwie turystycznym lub zakładzie gastronomicznym, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy szkole, doskonali język obcy z zakresu turystyki i uczy się, m.in. o podstawach przedsiębiorczości, działalności turystycznej na obszarach wiejskich, usługach agroturystycznych, obsłudze turystycznej oraz usługach żywieniowych i noclegowych.

 

Dlaczego technik turystyki wiejskiej to przyszłościowy zawód?

Polska wieś ma bardzo atrakcyjną ofertę turystyczną, w której skład wchodzą, m.in. kwatery o wysokim standardzie i jakości świadczonych usług. Na polskich terenach wiejskich można podziwiać zachowany i pielęgnowany od pokoleń tradycyjny krajobraz kulturowy. Turystyka wiejska to także bogata oferta rekreacyjno-wypoczynkowa i kulinarna.

Na terenach wiejskich można z powodzeniem rozwijać turystykę krajoznawczą, wypoczynkową (eko- i agroturystykę) oraz turystykę specjalistyczną i biznesową. Turystyką wiejską najbardziej zainteresowani są rodzice z dziećmi, emeryci i mieszkańcy dużych miast. Do gospodarstw agroturystycznych goście przybywają zarówno przed, w trakcie, jak i po głównym sezonie.

Każda z grup docelowych (np. rodzice z małymi dziećmi, seniorzy, miłośnicy przyrody czy osoby rekreacyjnie uprawiające sport) ma zróżnicowane potrzeby. Technik turystyki wiejskiej ma za zadanie je rozpoznać i dopasować odpowiednio ofertę wypoczynku.

 

Gdzie można zdobyć zawód technika turystyki wiejskiej?

Osoby zainteresowane rozpoczęciem nauki na kierunku „Technik turystyki wiejskiej” mają duży wybór. Jest on dostępny w szkołach policealnych w ponad 30 miastach w Polsce. Na technika turystyki wiejskiej można się wykształcić w takich miastach, jak np. Kraków, Poznań, Gdańsk, Łomża, Jasło, Białystok czy Bielsko-Biała. Wciąż rosnąca popularność dynamicznie rozwijającej się agroturystyki i duża liczba turystów odwiedzających polskie wsie pokazują, że technik turystyki wiejskiej to przyszłościowy zawód, na który warto się zdecydować.

 

Dowiedz się więcej o kierunku technika turystyki wiejskiej

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.