Czy warto iść do szkoły policealnej?

17.11.2022

Kończysz liceum i nie wiesz co dalej? Chciałbyś zdobyć więcej praktycznych umiejętności?
A może już pracujesz i chcesz podnieść swoje kwalifikacje? Szkoła policealna to rozwiązanie, które warto rozważyć we wszystkich trzech przypadkach. Co to szkoła policealna i co ma do zaoferowania?

Szkoła policealna to sprawdzony wybór

Obraz szkół policealnych w społeczeństwie jest coraz lepszy, ponieważ pozwalają one zdobyć praktyczne umiejętności. Szkoła policealna to miejsce dla osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje i wyróżnić się na rynku pracy. Dla sukcesu zawodowego tak samo ważne jak podnoszenie kwalifikacji, jest uzupełnianie wykształcenia. Dlatego szkoła policealna to coraz częściej świadomy wybór coraz większej liczby osób w różnym wieku – również tych, które wcześniej rozważały pójście na studia.

Czym różni się szkoła policealna od studiów?

Szkoła policealna: co daje i jakie ma zalety?

Kto może iść do szkoły policealnej? Słuchaczem w szkole policealnej może zostać każda pełnoletnia osoba, która posiada wykształcenie średnie. Nie trzeba przy tym posiadać zdanej matury. Ogromną zaletą niewątpliwie jest to, że na zajęcia w szkole policealnej przychodzi się tylko w dwa weekendy w miesiącu. Zaoczny tryb nauczania to bardzo duże udogodnienie. Dzięki niemu słuchacz nie musi wybierać między nauką a pracą lub innymi obowiązkami. Sama nauka trwa dość krótko, mianowicie tylko 2 lub 4 semestry.

Co daje szkoła policealna? Po ukończeniu jednorocznej lub dwuletniej szkoły policealnej, słuchacz podchodzi do egzaminu, który potwierdza zdobycie niezbędnej wiedzy i kompetencji wymaganych przez potencjalnych pracodawców.

Dwuletnia szkoła policealna oferuje kierunki, na które istnieje realne zapotrzebowanie na rynku pracy, co potwierdzają aktualne badania. Oferowane kierunki często są zupełnie nowe, ale przede wszystkim ciekawe, odpowiadające zainteresowaniom słuchaczy. W ofercie edukacyjnej szkół policealnych nie brakuje także ponadczasowych kierunków, na które istnieje popyt niezależnie od panujących trendów. Programy kształcenia są aktualne i zorientowane na praktykę, a zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę i odbywają się
w nowocześnie wyposażonych pracowniach. Ukończenie szkoły policealnej daje możliwość wyboru kilku różnych ścieżek zawodowych.

Sprawdź ofertę kierunków

Podnoszenie kwalifikacji jest możliwe także dzięki jednorocznym szkołom policealnym. Oferowaną przez nie formę kształcenia można swobodnie łączyć z nauką na wybranym wcześniej bezpłatnym kierunku w dwuletniej szkole policealnej, ponieważ terminy zjazdów się nie pokrywają. Jednoroczna szkoła policealna przyciąga chętnych jeszcze większą liczbą ciekawych kierunków opartych na autorskich programach nauczania.

Szkoła policealna: czy warto?

Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę z tego, że dobrze wybrana szkoła policealna daje bardzo dużą szansę na ciekawą pracę na wysokopłatnym stanowisku. Osoby, które ukończyły jednoroczną lub dwuletnią szkołę policealną, są dobrze przygotowane do wykonywania zadań wymaganych przez pracodawców. Absolwenci szkół policealnych są wyposażeni we wszystkie niezbędne umiejętności i kwalifikacje.

Najlepszym rozwiązaniem jest równoległa nauka i zdobywanie doświadczenia zawodowego. Szkoła policealna umożliwia szybkie zdobycie zawodu i rozpoczęcie pracy. Osoba po szkole policealnej nie będzie narzekała na brak atrakcyjnych ofert zatrudnienia. Absolwenci szkół policealnych największe szanse na znalezienie pracy mają m.in. w administracji, księgowości i rachunkowości. Przed zdecydowaniem się na konkretny kierunek, najpierw warto znaleźć interesujący zawód deficytowy i kształcić się właśnie w tym kierunku.

Jak wybrać kierunek w szkole policealnej?

Szkoła policealna – dla kogo?

Szkołę policealną można wybrać w każdym wieku po osiągnięciu pełnoletności. Niektórzy odnajdują swoją ścieżkę zawodową dość późno. W takiej sytuacji nauka w szkole policealnej pomaga w szybkim zdobyciu niezbędnej wiedzy i umiejętności. Szkoły policealne są również idealnym miejscem dla osób starszych, które chcą zdobyć kierunkowe wykształcenie w celu podniesienia swoich kwalifikacji lub całkowitego przekwalifikowania się. Życie jest pełne różnych, często nieprzewidywalnych sytuacji, z którymi trzeba w jakiś sposób sobie radzić.

liceum nie zawsze jednak wie co chce robić w życiu, więc nie wie też jaki kierunek wybrać. W takiej sytuacji może zapisać się na jeden z interesujących go kierunków, a po 2-4 semestrach ewentualnie zapisać się na kolejny, dokładnie przemyślany. Dodatkowo osoba po szkole policealnej będzie mogła uzupełnić swoje CV o pozycję dotyczącą konkretnego wykształcenia. Absolwenci szkół policealnych po zakończeniu jednego kierunku często zapisują się na kolejny, aby dodatkowo podnieść swoje kwalifikacje, np. w jednorocznej szkole policealnej. Nie można też zapomnieć o dorosłych, którzy dzięki szkołom policealnym mogą się rozwijać, a dzięki temu otrzymywać i przeglądać bardziej atrakcyjne oferty pracy lub awansować na wyższe stanowiska. Na pytanie „czy warto iść do szkoły policealnej” należy zatem udzielić twierdzącej odpowiedzi – wiedza i umiejętności zdobyte podczas nauki mogą okazać się niezwykle przydatne podczas rozwijania kariery zawodowej.

Uzupełnianie wykształcenia na kierunkach i kursach oferowanych przez szkoły policealne to jeden ze skutecznych sposobów na podnoszenie swoich kwalifikacji. Oprócz tego, aby zostać specjalistą poszukiwanym na rynku pracy, warto uczestniczyć w różnego rodzaju kursach językowych i szkoleniach z umiejętności twardych (np. z obsługi komputera i wykorzystywanych w danym zawodzie programów), jak i miękkich (np. z komunikatywności, kreatywności czy umiejętności zarządzania czasem). Życie pokazuje, że osoby, które stawiają na samorozwój, lepiej radzą sobie w pracy i szybciej znajdują nowe zatrudnienie w przypadku utraty poprzedniego stanowiska.

Jak wygląda nauka na wybranych kierunkach?

Szkoła policealna Żak posiada w swojej ofercie edukacyjnej m.in. takie kierunki, jak Opiekun medyczny i Technik informatyk. Pierwszy zawód, którego przedstawiciele są poszukiwani zarówno w Polsce, jak i w UE, polega na pomaganiu chorym, niesamodzielnym osobom w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb życiowych. Aby rozwiązać rozpoznane problemy i wspierać zespoły opiekuńcze oraz terapeutyczne. Dobry opiekun medyczny potrzebuje kompetencji personalnych i społecznych. Dlatego podczas nauki w szkole policealnej poznaje, m.in. bio-psycho-społeczne funkcjonowanie człowieka, teoretyczne podstawy opieki i trenuje swoje umiejętności społeczne.

Natomiast technik informatyk to ponadczasowy zawód, którego przedstawiciel musi posiadać dużą wiedzę na temat sieci komputerowych i baz danych. Ukończenie tego kierunku w szkole policealnej Żak daje również dużą wiedzę z zakresu witryn internetowych i administrowania bazami danych.
W programie nauczania znajdują się takie przedmioty, jak np.: systemy operacyjne, działalność gospodarcza w branży informatycznej, język angielski IT, diagnostyka i naprawa urządzeń techniki komputerowej oraz programowanie aplikacji internetowych.

Osoby, które ukończą jeden z tych kierunków znajdą pracę odpowiednio w: szpitalach, sanatoriach, domach pomocy społecznej i różnego rodzaju fundacjach lub w firmach z branży IT czy działach informatycznych dużych firm. Szkoły policealne Żak oferują jeszcze wiele innych 2- i 4-semestralnych kierunków, ukończenie których daje duże szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy.

Szkoły policealne – czy warto?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których warto iść do szkoły policealnej. To idealny sposób na połączenie nauki z pracą lub innymi obowiązkami. Ukończenie szkoły policealnej może pomóc w zmianie zawodu, zdobyciu lepszej pracy lub zwiększeniu dochodów na zajmowanym już stanowisku. Najważniejsze jest jednak to, że dobra szkoła policealna gwarantuje zdobycie niezbędnej wiedzy i praktycznych umiejętności wymaganych na rynku pracy.

Lista dostępnych kierunków

 

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena Neonail
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.