Jak dobrać kierunek do swoich potrzeb?

24.7.2017

Szkoły policealne mają w swojej ofercie bardzo dużo różnych rocznych lub dwuletnich kierunków. Odpowiadają one zainteresowaniom słuchaczy, a także, co najważniejsze, potrzebom rynku pracy. Czasem jednak trudno się zdecydować, jaki kierunek wybrać.
Poniżej podpowiadamy jak dobrać go do swoich potrzeb.

 

Nie stresuj się

18- czy 19-latkom trudno jest podjąć decyzję, od której zależy ich przyszłość. Starszym słuchaczom zazwyczaj jest łatwiej, ponieważ z reguły są już bardziej ukierunkowani na to, co chcą robić w życiu. Nie warto jednak nadmiernie stresować się wyborem kierunku. Po ukończeniu jednego, można wybrać następny, który będzie jeszcze lepiej dobrany do potrzeb i zainteresowań słuchacza. To naturalne, że zainteresowania się zmieniają i z biegiem czasu odkrywa się nowe pasje i talenty. Rok lub dwa lata spędzone na nauce w szkole policealnej na pewno nie będą czasem straconym. Rzetelna wiedza nigdy się nie marnuje, a pracodawcy zdecydowanie lepiej postrzegają kandydatów, którzy stawiają na samorozwój.

 

Jak znaleźć właściwy kierunek?

Szukanie odpowiedniego kierunku jest teraz prostsze niż kiedykolwiek. Liczba dostępnych kierunków i swobodny dostęp do informacji o ofercie edukacyjnej szkół policealnych sprawiają, że możesz sprawdzić charakterystyki interesujących Cię kierunków, programy nauczania i perspektywy pracy po ich ukończeniu, nie opuszczając domu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę szkoły policealnej i sprawdzisz wszystkie interesujące Cię informacje.

Kolejny krok to zastanowienie się nad tym, co lubisz robić i co sprawia Ci przyjemność. Aby wybrać właściwy kierunek, możesz też poprosić o pomoc pedagoga, rodzinę, przyjaciół czy znajomych. W takiej sytuacji przydatne są również fora dyskusyjne i grupy w mediach społecznościowych.
Z wymienionych źródeł na pewno zdobędziesz przynajmniej kilka cennych wskazówek.

Jeżeli wiesz już mniej więcej, co chciałbyś robić w przyszłości, przeanalizuj kilka wybranych ogłoszeń o pracę.
W ten sposób dowiesz się jakiej wiedzy i jakich umiejętności wymagają pracodawcy. Gdy już to zrobisz, porównaj stawiane przez nich wymagania z programem nauczania interesującego Cię kierunku.

 

Pasja czy perspektywy?

Idealny przypadek to taki, w którym interesujący Cię kierunek związany  jest z Twoim hobby czy pasją i daje szansę na przyszłościowy zawód. Niestety nie zawsze mamy taką gwarancję. Co zrobić w takiej sytuacji? Wybrać wymarzony kierunek czy taki, który da szansę na stałą i dobrze płatną pracę?

Choć na to pytanie często padają skrajnie różne odpowiedzi, to najlepszym wyborem będzie pierwsza opcja. Robienie czegoś, co Cię kompletnie nie interesuje, prędzej czy później doprowadzi do niezadowolenia. Trudno być szczęśliwym i spełniać się w pracy, której się nie lubi. Bez względu na to, ile się w niej zarabia. Dlatego czasem warto iść za głosem serca. Dzięki energii czerpanej z pracy na wymarzonym stanowisku można o wiele lepiej poradzić sobie nawet z najtrudniejszymi zadaniami.

 

Wybieramy ciekawy kierunek w szkole policealnej Żak

Oprócz bezpłatnych dwuletnich kierunków, w ofercie szkół policealnych Żak można znaleźć wiele rocznych atrakcyjnych cenowo kierunków. Trzy z nich to Dekorator wnętrz, Instruktor fitness i Pracownik socjalny.

 

Dekorator wnętrz

Jesteś kreatywny, masz wyobraźnię przestrzenną, interesujesz się sztuką i architekturą? Zawsze marzyłeś
o projektowaniu wnętrz? Jeśli tak, kierunek dekorator wnętrz jest stworzony właśnie dla Ciebie!

Na wykładach i warsztatach słuchacze poznają metody projektowania wnętrz mieszkalnych, triki znanych designerów oraz sekrety pracy z materiałami i tkaninami. Kierunek dekorator wnętrz jest bardzo „na czasie”, ponieważ w Polsce dynamicznie rozwija się rynek mieszkaniowy. Nabywcy mieszkań poszukują dekoratorów wnętrz, którzy urządzą im mieszkanie tak, aby dobrze się w nim czuli.

Słuchacze uczą się, m.in. o materiałoznawstwie, psychologii biznesu, historii sztuki i architektury XX wieku oraz bezpieczeństwie wykonywania zadań zawodowych. Po zakończeniu nauki na kierunku Dekorator wnętrz mogą znaleźć pracę, np. w biurach projektowych, firmach budowlanych oraz pracowniach designerskich.

 

Instruktor fitness

Jeżeli lubisz pracę z ludźmi, chcesz im pomóc w pokonywaniu kolejnych granic ich możliwości i zmienić ich życie na lepsze, wybierz kierunek Instruktor fitness.

Dbanie o siebie, swoje zdrowie i sylwetkę nigdy nie wyjdzie z mody. Ludzie zawsze znajdą na to czas, ochotę
i pieniądze. Potrzebują kogoś, kto im pomoże. Tą osobą może być słuchacz, który ukończył kierunek Instruktor fitness. Sam kochasz sport i regularnie chodzisz na siłownię? Bierzesz udział w zajęciach organizowanych
z trenerami? Czasem masz wrażenie, że sam lepiej poprowadziłbyś taki trening? Zapisz się na kierunek Instruktor fitness, dowiedz się więcej o ćwiczeniach, psychologii i anatomii, i poprowadź zajęcia o różnej intensywności.

Przykładowy program nauczania obejmuje, m.in. takie zajęcia jak: trening umiejętności społecznych, teoria treningu sportowego, fizjologia wysiłku fizycznego z elementami antropomotoryki czy wykonywanie ćwiczeń fitness. Po roku nauki będziesz mógł znaleźć pracę w klubach fitness, ośrodkach sportowych i rehabilitacyjnych, gabinetach masażu i odnowy biologicznej lub poprowadzić prywatne treningi.

 

Pracownik socjalny

Jeżeli jesteś osobą zaangażowaną społecznie, lubisz pracować z ludźmi i chcesz im pomóc w trudnej sytuacji materialnej, psychicznej lub emocjonalnej, wybierz kierunek Pracownik socjalny.

Instruktor fitness pomaga w walce o wymarzoną sylwetkę. Pracownik socjalny wspiera ludzi w walce z przeróżnymi przeciwnościami losu. Jego zadaniem jest analiza i ocena zjawisk powodujących zapotrzebowanie na świadczenia z pomocy społecznej i kwalifikowanie do ich uzyskania. Ponadto pracownik socjalny organizuje swoim podopiecznym pomoc finansową, rzeczową i psychologiczną.

W czasie trwającej rok nauki słuchacz zdobywa wiedzę, m.in. o aktywizacji podopiecznych, bio-psycho-społecznym funkcjonowaniu człowieka, podstawach prawa rodzinnego i opiekuńczego, patologiach społecznych, interwencjach kryzysowych oraz rozwija swoje kompetencje interpersonalne. Po uzyskaniu tytułu pracownika socjalnego i dyplomu Szkół Żak, można znaleźć pracę w centrach integracji społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych, a także w placówkach opiekuńczo-wychowawczych oraz szpitalach
i zakładach karnych.

 

Sprawdź pozostałe kierunki w szkołach policealnych Żak i znajdź coś dla siebie!

 

U nas znajdziesz kierunek dla siebie

Mamy nadzieję, że te porady pomogą Ci wybrać kierunek odpowiedni dla Twoich potrzeb. W szkole policealnej zaledwie w rok lub w dwa lata zdobędziesz praktyczną wiedzę i zawód pożądany na rynku pracy. Pamiętaj żeby wybrać kierunek zgodny z Twoimi zainteresowaniami. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się uczyć, a później stawiać czoła wyzwaniom zawodowym.

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.