• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Opiekun medyczny – poszukiwane osoby w tym zawodzie

Opiekun medyczny – poszukiwane osoby w tym zawodzie

28.8.2017

W Europie żyje coraz więcej starszych, chorych i niesamodzielnych osób, a w Polsce panuje wyraźny deficyt profesjonalistów w zawodach medycznych. Ta sytuacja stwarza dużą szansę dla opiekunów medycznych na znalezienie dobrze płatnej pracy w kraju lub za granicą. Opiekun i opiekunka medyczna są poszukiwani na wielu rynkach pracy. Jednym ze sposobów na zdobycie tego zawodu jest zapisanie się na roczny bezpłatny kierunek Opiekun medyczny w szkole policealnej Żak.

 

Na czym polega praca opiekuna medycznego?

Do obowiązków opiekuna medycznego należy codzienne pomaganie osobom chorym i niesamodzielnym w zaspokajaniu ich podstawowych potrzeb życiowych. Ponadto u pacjentów w różnym wieku i w różnym stopniu zaawansowania choroby opiekun lub opiekunka medyczna rozpoznaje i rozwiązuje problemy opiekuńcze. Opiekunowie medyczni współpracują też z personelem medycznym, zespołem opiekuńczym i terapeutycznym, m.in. poprzez asystowanie przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych.

 

Kierunek opiekun medyczny a perspektywy pracy

Osoby z tytułem opiekuna medycznego znajdą pracę w domach pomocy społecznej, sanatoriach oraz w przychodniach, szpitalach i hospicjach. Mogą liczyć także na zatrudnienie u osób prywatnych. Wkrótce ofert pracy będzie jeszcze więcej.

Eksperci przewidują, że w Polsce rozwinie się rynek usług dla osób starszych, na którym będą poszukiwani  specjaliści. W Anglii, Niemczech czy Skandynawii już teraz funkcjonuje wiele prywatnych domów opieki o wysokim standardzie. Ich pracownicy cieszą się dobrymi zarobkami, przyjazną atmosferą pracy i możliwością rozwoju zawodowego. Opiekun medyczny to przyszłościowy zawód. Potwierdzają to zarówno prognozy demograficzne, jak i prognozy rynku pracy.

 

Dlaczego opiekunowie medyczni są tak pożądani na rynku pracy?

Przede wszystkim w wielu szpitalach, przychodniach i innych zakładach opieki zdrowotnej obserwuje się drastyczny spadek liczby pielęgniarek. Wiele z nich przeszło na emeryturę, przekwalifikowało się lub po prostu wyjechało za granicę. Polska, podobnie jak pozostałe kraje Europy, jest starzejącym się społeczeństwem. Już wkrótce w naszym kraju większość społeczeństwa będą stanowiły osoby po 65 roku życia. Wiele z nich cierpi z powodu obniżonej sprawności, różnego rodzaju chorób lub osamotnienia.

Prognozy przewidują, że już w niedalekiej przyszłości opiekun lub opiekunka medyczna stanie się jednym z najbardziej poszukiwanych pracowników. Aby tak się stało oprócz tytułu zawodowego muszą posiadać także zestaw niezbędnych w tej profesji cech. Są to przede wszystkim cierpliwość i empatia.

 

Opiekunka medyczna a pielęgniarka

To dwa zupełnie inne zawody, spośród których to pielęgniarka ma dużo szersze kompetencje. Pielęgniarki sprawują funkcje opiekuńcze, wychowawcze, rehabilitacyjne, profilaktyczne i terapeutyczne, a dodatkowo promują zdrowy tryb życia. W czasie pracy realizują zalecenie lekarskie, podają leki i pobierają materiał do badań laboratoryjnych.

Opiekunka lub opiekun medyczny jedynie asystują pielęgniarkom, lub zastępują je w przypadku takich czynności jak, np. pomoc w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych pacjenta, dbanie o jego higienę, przebieranie się, przemieszczanie czy zachowanie właściwej pozycji ciała. Jeszcze innym obowiązkiem jest dbanie o estetykę otoczenia w celu stworzenia chorym odpowiednich warunków do efektywnej regeneracji i snu.

 

Dlaczego warto wybrać szkołę policealną?

Szkoła policealna to miejsce, w którym w zaledwie rok lub w dwa lata słuchacze zdobywają praktyczną wiedzę i pożądany na rynku zawód. W szkołach Żak oferta edukacyjna jest przygotowywana tak, aby odpowiedzieć na potrzeby pracodawców. Dzięki temu każdy ze słuchaczy może mieć pewność, że uzyskane w trakcie nauki umiejętności umożliwią mu szybkie znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Szkoły policealne nie zawsze muszą służyć jako pomoc w realizacji celów zawodowych. Słuchacze mogą uprawiać dzięki nim swoje pasje i dbać o najróżniejsze hobby, rozwijając lub zdobywając konkretne umiejętności na wielu kierunkach odpowiadających ich zainteresowaniom.

Nauka w szkole policealnej daje jeszcze więcej konkretnych korzyści. Słuchacze otrzymują legitymację oraz bezpłatne zaświadczenia do ZUS, KRUS lub MOPS. Uczą się jak prowadzić własną działalność gospodarczą, odbywają praktyki i przystępują do egzaminów zawodowych i/lub maturalnych. Po ukończeniu nauki każdy słuchacz otrzymuje dyplom na druku Ministerstwa Edukacji Narodowej, który jest uznawany zarówno przez polskie, jak i europejskie instytucje.

 

Policealne szkoły medyczne

Specjalnym rodzajem szkół policealnych są szkoły medyczne. Wyróżniają się one specjalistyczną ofertą, która pozwala na zdobycie kwalifikacji niezbędnych w zawodach związanych z opieką, rehabilitacją, polepszaniem jakości życia osób chorych i pomocą w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Wykwalifikowana kadra nauczycielska uczy słuchaczy, m.in. tajników anatomii, dietetyki i współpracy z lekarzami. Oferowane kierunki z zakresu dziedzin medycznych (Opiekun medyczny i Technik masażysta) umożliwiają zdobycie zawodu z przyszłością i zostanie pracownikiem poszukiwanym zarówno na polskim, jak i europejskim rynku pracy.

Absolwenci Szkoły Medycznej Żak, w zależności od ukończonego kierunku, mogą znaleźć pracę, np. w szpitalu, gabinecie fizjoterapeutycznym, SPA, gabinecie odnowy biologicznej, hotelu, otworzyć własny prywatny gabinet lub zacząć pracować jako prywatny opiekun medyczny.

 

Jak zostać słuchaczem Szkoły medycznej Żak?

Rekrutacja do policealnej szkoły medycznej wygląda tak samo jak rekrutacja do regularnej szkoły policealnej. Może zapisać się do niej każda dorosła osoba, która ukończyła liceum ogólnokształcące, technikum lub liceum dla dorosłych. Aby uczyć się w szkołach Żak nie potrzeba zdanej matury – wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Dodatkowym udogodnieniem jest to, że zajęcia startują we wrześniu lub w lutym, więc nie trzeba czekać cały rok, aby rozpocząć naukę.

Aby zostać słuchaczem wystarczy wybrać miasto i wypełnić formularz rejestracji on-line. Po jego wypełnieniu, które nie powinno zająć dłużej niż 3 minuty, słuchacz otrzymuje w ciągu kolejnych 24 godzin telefon od szkoły, a jej pracownik odpowiada na wszystkie pytania. Ostatnim krokiem jest złożenie w sekretariacie wybranej szkoły: świadectwa ukończenia szkoły średniej lub świadectwa dojrzałości, 2 zdjęć legitymacyjnych, zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do podjęcia nauki i okazanie dowodu osobistego.

Kierunek Opiekun medyczny jest dostępny w ponad 50 miastach w Polsce, m.in. w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Łodzi, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Rybniku, Szczecinie, Tarnowie, Zabrzu, i Zielonej Górze, a także w Warszawie.

 

Opiekun medyczny – zostań poszukiwanym profesjonalistą

Rosnąca liczba seniorów w europejskich społeczeństwach i rosnący deficyt profesjonalistów w zawodach medycznych to główne powody, które sprawiają, że opiekunowie medyczni są tak poszukiwani na krajowym i zagranicznym rynku pracy. Osoby cierpliwe i empatyczne doskonale odnajdą się w tym odpowiedzialnym i ważnym zawodzie. Aby znaleźć pracę w domu pomocy społecznej, hospicjum, przychodni, sanatorium, szpitalu lub u osoby prywatnej, wystarczy skończyć kierunek Opiekun medyczny w szkole medycznej Żak. Wykwalifikowana kadra nauczycielska i program nauczania dostosowany do potrzeb pracodawców w połączeniu z sumienną pracą słuchaczy, gwarantuje sukces zawodowy.

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp Dietico MedFile Clarena
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.