Manikiurzystka – ile zarabia, czym się zajmuje?

26.4.2018

Zadbane dłonie, piękne paznokcie i wypielęgnowane skórki – któż o takich nie marzy? Dziś, już wszyscy bez wyjątku, bo nienaganny manikiur przestał być jedynie damską domeną – coraz częściej także panowie zgłaszają się do salonów oferujących podobne zabiegi. Manikiur jest jedną z najpopularniejszych usług kosmetycznych i, mimo zmiennych trendów, nic nie wskazuje, aby miało być inaczej. Zajęcie manikiurzystki jest więc bardzo przyszłościowe, a jego wykonywanie może z pewnością przynieść niemało satysfakcji.

Z obserwacji wynika, że zawodowym wykonywaniem manikiuru zdecydowanie częściej zajmują się kobiety. Należy jednak pamiętać, że nie jest to zajęcie zarezerwowane wyłącznie dla pań. Przyjęło się jednak uważać tę profesję za mocno sfeminizowaną, stąd jej nazwa w formie żeńskiej – manikiurzystka. Wydawać by się mogło, że praca manikiurzystki polega jedynie na realizacji szeregu zabiegów upiększających paznokcie – nic bardziej mylnego. Jest to zajecie zdecydowanie bardziej rozbudowane, oparte na szerokiej wiedzy z zakresu kosmetologii, dermatologii oraz materiałoznawstwa kosmetycznego. Wymaga ciągłego doskonalenia i stałego śledzenia nowości w dziedzinie zdobień, trendów mody czy innowacyjnych metod pielęgnacji skóry.

 

Czym konkretnie zajmuje się manikiurzystka?

Profesjonalnie przeprowadzony zabieg, oprócz wykonania manikiuru, zakłada również odpowiednie przygotowanie dłoni poprzez zmycie i całkowite usunięcie starej warstwy lakieru. Następnie manikiurzystka dokonuje oceny stanu płytki paznokcia, może również doradzić zastosowanie wskazanych witamin lub suplementów diety oraz odpowiednich kosmetyków, które korzystnie wpłyną na jakość, grubość i połysk paznokci. Fachowym okiem ocenia i proponuje kształt paznokcia, który najlepiej pasuje do dłoni klientki bądź klienta. Kolejnym krokiem jest skrócenie, opiłowanie i wyprofilowanie naturalnych paznokci, tak aby wyglądały schludnie i estetycznie. Następną czynnością jest usunięcie zbędnego, przerośniętego czy martwego naskórka zalegającego przy paznokciach, który przysłania jego płytkę. Techniki mogą być różne – od odpychania, przez piłowanie, aż po wycinanie – dobór właściwej należy do wykonującej manikiur specjalistki.

 

O czym nie można zapominać w gabinecie?

Należy pamiętać, że wszelkie narzędzia i sprzęty używane podczas zabiegu należy niezwłocznie odkażać i wyjaławiać w autoklawie. To bezwzględna konieczność, aby manikiur można było uznać za wykonany profesjonalnie. Dbałość o czystość, bezpieczeństwo i higienę w usługach osobistych to żelazne zasady w każdym gabinecie kosmetycznym. Niezależnie czy mieści się on w prestiżowym kompleksie SPA, mniejszym gabinecie odnowy biologicznej, salonie fryzjerskim czy w centrum handlowym. Klient musi mieć pewność, że wszelkie zabiegi, którym się poddaje, są całkowicie bezpieczne. Jest to jedna z przyczyn, dla której coraz częściej odchodzi się od tradycyjnych nożyczek czy cążek wielorazowego zastosowania i stawia na jednorazowe pilniki, frezy oraz wszelkie inne narzędzia pracy w salonie kosmetycznym, które mają bezpośredni kontakt ze skórą.

 

Między pracą a sztuką – czyli przedłużanie i zdobienie paznokci

Dbałość o całościowy wygląd dłoni, oprócz tradycyjnego malowania i zdobienia paznokci, obejmuje również takie zabiegi, jak rekonstrukcja i przedłużanie płytki. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka metod przedłużania paznokci. Może być ono wykonane przy użyciu żelu utrwalanego w świetle UV lub akrylowego proszku, który w kontakcie ze specjalnym płynem, tak zwanym liquidem, zmienia się w łatwą do modelowania, plastyczną masę, z której następnie wprawna manikiurzystka formuje nowy, dłuższy paznokieć. Pomocne są przy tym papierowe szablony, które po przyklejeniu do palca, dają ogląd, jak będzie wyglądał skończony manikiur. Przy ich pomocy specjalistka decyduje o kształcie i długości nowego paznokcia. Jest to proces dosyć czasochłonny i wymaga sporej precyzji i wprawy od wykonującej go specjalistki.

 

Jaką metodę przedłużania paznokci wybrać?

Na zabieg przedłużania paznokci najczęściej decydują się klientki, których naturalna płytka paznokcia jest bardzo mała, krótka lub zniszczona i słaba. Żelowe lub akrylowe paznokcie są zdecydowanie grubsze, mocniejsze i odporniejsze na wszelkie urazy zewnętrzne od paznokci naturalnych. O ile nie są zbyt długie, doskonale sprawdzają się na przykład w pracy biurowej oraz przy wszelkich zajęciach domowych czy kuchennych, ponieważ nie kruszą się, nie łamią, a wykonane poprawnie wcale się nie zapowietrzają i nie mają tendencji do odpadania. Paznokcie przedłużone jedną z wymienianych metod utrzymują się w nienagannym stanie przez około 2 do 3 tygodni. Zwykle po tym czasie pojawia się odrost, więc warto umawiać się na kolejną wizytę w gabinecie właśnie z taką częstotliwością. Żeby manikiur można było uznać za skończony, paznokcie należy jeszcze pomalować lub ozdobić w jakiś inny sposób. W ostatnich latach manikiur hybrydowy cieszy się niesłabnącą popularnością – polega on na nałożeniu kilku, najczęściej 2 lub 3 warstw lakieru, który utwardzany jest w świetle UV emitowanym przez lampy specjalnie przeznaczone do tego celu. Metoda ta jest bardzo popularna. Lakiery hybrydowe są trwałe nie ścierają się z paznokci tak szybko jak tradycyjne. Są też odporne na zadrapania, rysy czy uderzenia. Wykonywanie zdobień z wykorzystaniem lakierów utwardzanych w świetle UV jest zdecydowanie łatwiejsze, gdyż lakier sam z siebie nie zastyga i można pracować z nim naprawdę długo, tworząc wymyślny wzór. Artystyczne zdobienie paznokci wymaga niemałej precyzji i zdolności manualnych od wykonującej go manikiurzystki. Ostatnie trendy w modzie pokazały, że dozwolone są wszystkie rodzaje zdobień, a jedynym ograniczeniem często jest tylko wyobraźnia i umiejętności wykonującej je specjalistki.

 

Ile zarabia manikiurzystka i jakie umiejętności powinna posiadać?

W zależności od miejsca pracy i doświadczenia, miesięczne wynagrodzenie manikiurzystki oscyluje w granicach 2200 - 3000 zł brutto. Nie należy jednak zapominać, że na samym początku ścieżki zawodowej zarobki na tym stanowisku rzadko przekraczają 2500 zł brutto. Warto jednak wziąć pod uwagę, że popyt na tego rodzaju usługi charakteryzuje się okresową zmiennością. W okolicach świąt czy w sezonie ślubnym miesięczne zarobki mogą być zdecydowanie wyższe. Zdolności manualne, precyzja i zamiłowanie do prac ręcznych będą z pewnością bardzo przydatne, ale najważniejsza jest praktyka i chęć samodoskonalenia. Ważne jest także poczucie estetyki, dbałość o szczegóły oraz staranność. Z pomocą przyjdą również zdolności interpersonalne: komunikatywność, cierpliwość i chęć pracy z klientem. Dobra manikiurzystka jest trochę jak przyjaciółka, która wysłucha, doradzi, podpowie, poprawi wygląd dłoni, a w efekcie także samopoczucie.

* Dane dot. zarobków pochodzą ze strony http://www.moja-pensja.pl/zarobki/995,ile-zarabia-Manikiurzystka

 

Przyjdź do szkoły Żak, naucz się i wykorzystaj zdobyte umiejętności w praktyce

 

Sprawdź pełną ofertę edukacyjną