• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Florysta – podpowiadamy czym się zajmuje i jak nim zostać.

Florysta – podpowiadamy czym się zajmuje i jak nim zostać.

11.10.2018

Kochasz kwiaty, wiesz jak łączyć ze sobą różne ich odmiany i masz mnóstwo pomysłów na wykonanie pięknych bukietów? W takim razie, zawód florysty to z pewnością obszar, w którym się sprawdzisz. Dodatkowo, na brak zatrudnienia nie będziesz narzekać, bo po dekoracje kwiatowe sięga każdy, kto szuka pięknego prezentu, przygotowuje wesele lub bankiet, bądź chce zadbać o wyjątkowy wystrój wnętrza. W tym artykule podpowiadamy, jakie predyspozycje powinna mieć osoba, która chce wykonywać ten zawód, a także jak można się go nauczyć.

Co jest ważne w tym zawodzie?

Zamiłowanie do roślin połączone z kreatywnością, to zdecydowanie najbardziej pożądane cechy w tym zawodzie. Artystyczne aranżacje z kwiatów i innych roślin ozdobnych, urozmaicone sztucznymi ozdobami i wstążkami, dają niezapomniany efekt, który z pewnością pokreśli wyjątkowy charakter niejednej uroczystości i w stylowy sposób urozmaici wnętrze domu. Aby jednak przygotowywać wyszukane i oryginalne kompozycje, należy posiadać poczucie estetyki i odpowiednio łączyć kolory, żeby zyskać harmonijną całość.

Wyobraźnia jest w tym zawodzie cechą kluczową, gdyż to właśnie dzięki niej można tworzyć oryginalne bukiety, na które z pewnością każdy zwróci uwagę. Florysta powinien także posiadać wiedzę dotyczącą symboliki kwiatów – to, co będzie świetnym wyborem na jedną uroczystość, niekoniecznie sprawdzi się na drugiej. Z tego względu florystykę można podzielić na okolicznościową, świąteczną, ślubną, a także żałobną. Osoba, która chce wykonywać taki zawód, musi także zapoznać się z różnorodnymi technikami układania i upinania kwiatów oraz wiedzieć jakie są aktualne trendy w kwiatowych stylizacjach. Trzeba pamiętać, że do nieszablonowych dekoracji, poza kwiatami wykorzystuje się także świece w różnych kształtach, korę drzewa, szyszki, drewniane elementy, lampki cotton balls oraz inne dodatki florystyczne, które dodają uroku. Florysta powinien więc orientować się co jest dostępne na rynku i w jaki sposób wykorzystać tego typu asortyment. Ci którzy, dodatkowo posiadają umiejętności manualne i mają nieco więcej czasu, mogą pokusić się o samodzielne zrobienie ozdób. Można więc śmiało porównać ten zawód do zawodu artysty, który w oparciu o swój talent i wyobraźnię, tworzy coś, co ma na celu przysparzać wrażeń estetycznych i podkreślać wyjątkowy charakter miejsca i okazji.

Przygotowując bukiety i wiązanki, które przyozdobią salę weselną lub bankietową, florysta musi także wykazać się komunikatywnością, dlatego umiejętności miękkie są równiej bardzo istotne w tej profesji. Dlaczego? Praca florysty wymaga kooperacji z organizatorem imprezy oraz dekoratorem wnętrz, dlatego florysta niejednokrotnie musi przekonać ich do swoich pomysłów, a także ustalić z nimi wiele kwestii, gdyż ich wspólna wizja musi być spójna.  

Poza przygotowywaniem bukietów i wystrojem sal, kościołów i prywatnych mieszkań, florysta może także doradzić jak zaprojektować ogród, by zasadzone w nim kwiaty tworzyły piękną, sezonową kompozycję.  Musi więc posiadać wiedzę z zakresu pielęgnacji i hodowli roślin (ciętych oraz doniczkowych. Mistrzowie bukieciarstwa mają także za zadanie opracowanie i przygotowanie różnorodnych wystaw i konkursów roślinnych.

Nauka florystyki – udział w kursach

Świetnym źródłem inspiracji dla kandydatów na mistrzów bukieciarstwa, są targi kwiatów, różnorodne giełdy kwiatowe, a także konkursy i wystawy. Biorąc udział w tego typu przedsięwzięciach można nie tylko zapoznać się z aktualnymi trendami, poznać nowe gatunki roślin ozdobnych i kwiatów, ale także poszerzyć sieć kontaktów – podczas takich eventów istnieje możliwość porozmawiania z wieloma doświadczonymi osobami, które pracują w tym zawodzie od lat i z pewnością chętnie udzielą wartościowych porad i odpowiedzą na nurtujące pytania. Poza wrodzonym talentem, zamiłowaniem do roślin oraz indywidualnym udziałem w imprezach branżowych, warto także uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Kursy, szkolenia oraz kształcenie w takich placówkach jak szkoły Żak, nie tylko umożliwiają poszerzenie wiedzy, ale także pozwalają uzyskać formalne potwierdzenie nabytych umiejętności.

Florystyka – bezpłatny kierunek w szkołach Żak

Zastanawiasz się co zrobić w sytuacji, gdy posiadasz pasję, którą chcesz rozwijać, ale niestety nie możesz sobie pozwolić na wydatek rzędu kilkuset złotych? Mamy na to sposób. W naszych szkołach, kształcenie na kierunku florystyka jest bezpłatne. Jest to wielkie udogodnienie dla wszystkich, którzy chcą nabywać nowe umiejętności, ale sytuacja finansowa im to uniemożliwia. Edukacja trwa rok, co pozwala odpowiednio utrwalić wiedzę, a zajęcia odbywają się tylko w weekendy, dzięki czemu tryb kształcenia nie koliduje z aktualnie wykonywaną pracą. Jest to więc świetna możliwość dla osób, które właśnie skończyły szkołę średnią i chcą kontynuować edukację w takim trybie, a także dla tych, którzy posiadają już zawód, jednak chcą się przebranżowić i zdobyć nowe umiejętności. Na tym nie koniec zalet. Chcąc zostać słuchaczem naszych szkół, nie trzeba zdawać żadnych egzaminów wstępnych lub uczestniczyć w skomplikowanej rozmowie rekrutacyjnej. Wystarczy zarezerwować miejsce, a po otrzymaniu szczegółów od pracownika sekretariatu, dostarczyć wymagane dokumenty, wśród których wymienia się: świadectwo ukończenia szkoły (liceum, technikum, gimnazjum, szkoły zawodowej lub podstawowej), dwa zdjęcia oraz dowód osobisty.  Podczas zajęć, słuchacze zdobywają wiedzę z takich dziedzin jak:

 • wykonywanie kompozycji florystycznych,
 • materiałoznawstwo roślinne,
 • kulturowe podstawy florystyki,
 • środki wyrazu twórczego
 • przedsiębiorstwo florystyczne,
 • podstawy przedsiębiorczości,
 • język obcy we florystyce.

Warto dodać, że nauka w szkołach Żak umożliwia słuchaczom zapoznanie się nie tylko z praktycznymi aspektami tego zawodu, ale także z elementami z zakresu prowadzenia własnej działalności. Będzie to szczególne przydatne dla osób, które myślą o otworzeniu własnej kwiaciarni lub innego przedsiębiorstwa związanego z przygotowaniem dekoracji florystycznych. Wielu florystów świadczy usługi prowadząc własną firmę, co daje im dużą niezależność.

Jeżeli lubisz łączyć poszczególne elementy tak, by tworzyły harmonijną całość, posiadasz wiedzę o roślinach, którą chcesz pogłębiać, a  twoja głowa jest pełna nieszablonowych pomysłów, to zdecydowanie warto spróbować swoich sił w tej profesji, zwłaszcza, że w naszych placówkach to nic nie kosztuje. Nie podejmujesz więc żadnego ryzyka, a jedyne, czego nie może ci zabraknąć to szczerych chęci. Poznaj szczegóły kierunku na: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/florysta i już dziś zapisz się do szkoły.

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.