• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Konsultant ds. dietetyki oraz trener personalny z elementami fitness. Kierunki na zdrowie!

Konsultant ds. dietetyki oraz trener personalny z elementami fitness. Kierunki na zdrowie!

8.11.2018

Smukła sylwetka i zdrowe ciało to priorytety dla wielu osób. W rezultacie postępującego rozwoju cywilizacyjnego, coraz trudniej znaleźć w pełni naturalną żywność, pozbawioną konserwantów i różnego rodzaju ulepszaczy. Częste sięganie po niezdrowe jedzenie, w krótkim czasie prowadzi do nadwagi, która szybko może przerodzić się w otyłość. Co zatem zrobić, by przywrócić ciału smukły wygląd i pozostać w dobrej kondycji na długo? Najlepiej skorzystać z usług konsultanta ds. dietetyki i trenera personalnego. To obecnie jedne z najbardziej pożądanych profesji na rynku pracy. Wszystko dlatego, że osób, które chcą się zdrowo odżywiać i regularnie uczęszczać na treningi, stale przybywa, natomiast specjalistów, którzy mogliby im w tym pomóc – wręcz przeciwnie.

Trener personalny – zawód z perspektywami

Trener personalny to zawód, który w ostatnich latach cieszy się niesłabnącą popularnością. Dzieje się tak dlatego, że coraz więcej osób interesuje się zdrowym stylem życia i regularnie uczęszcza na zajęcia sportowe, by zachować smukłą sylwetkę. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach ten trend się utrzyma, a sektor usług sportowych będzie nadal się rozwijał. Zatem będą potrzebni trenerzy personalni o odpowiednich kwalifikacjach. Trener personalny to zajęcie dla osób, które lubią aktywność fizyczną i dobrze sobie radzą w kontaktach z innymi. Dzięki tym dwóch cechom, będą w stanie bez trudu połączyć pasję z pracą zarobkową.

Trener personalny to osoba, która budzi zaufanie wśród klientów. Osoby, które ćwiczą na siłowni lub w klubie fitness, chcą mieć pewność, że specjalista, który nad nimi czuwa, dobierze im optymalny zestaw ćwiczeń, opracuje indywidualny plan treningowy i zaprezentuje, w jaki sposób należy wykonywać ćwiczenia, a także będzie dodatkowo motywował i zagrzewał do działania. Taki właśnie powinien być idealny trener personalny. Troska o to, aby klienci w świadomy sposób dbali o swoje ciało, zarówno poprzez modelowanie sylwetki, jak i odpowiednią dietę to codzienność pracy trenera personalnego.

Konsultant ds. dietetyki – przyszłościowy kierunek

Dietetyk to obecnie jeden z najbardziej pożądanych zawodów na rynku. Na wizytę u specjalisty z tej dziedziny trzeba czekać nawet kilka tygodni i może ona kosztować kilkadziesiąt, a nawet kilkaset złotych! Jest to zatem profesja przyszłościowa pod względem możliwości zatrudnienia, jak i wysokości zarobków. Dietetyk to osoba, która zajmuje się przede wszystkim opracowywaniem diet dla: osób chorych, z nadwagą lub niedowagą, otyłych, a także dla sportowców. Jednak to nie wszystkie obowiązki specjalistów w tej dziedzinie. Dietetycy zajmują się również badaniem oraz oceną jakości produktów żywnościowych, a także całościową analizą procesu przygotowywania potraw, chociażby pod kątem utraty cennych wartości odżywczych.

Specjaliści od zdrowego stylu życia – gdzie mogą się kształcić?

Żeby zostać konsultantem ds. dietetyki lub trenerem personalnym, wystarczy ukończyć szkołę policealną na jednym z wymienionych wyżej kierunków. Edukacja trwa rok i odbywa się w trybie zaocznym, dzięki czemu łatwo ją połączyć, chociażby z obecną pracą. Absolwenci obydwu kierunków, po zakończeniu edukacji, otrzymują dyplom Szkół Żak oraz zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN. Z dyplomem w kieszeni, mogą zacząć szukać zatrudnienia w wymarzonym zawodzie!

Program nauczania różnic się w zależności od wybranego kierunku. Na jakie przykładowe przedmioty będą uczęszczać słuchacze kierunku trener personalny?

 • Biomechanika i fizjologia wysiłku
 • Metodyka ćwiczeń fitness
 • Techniki i metodyka wykonywania ćwiczeń
 • Opracowanie indywidualnych programów treningowych
 • Realizacja indywidualnej sesji treningowej z podopiecznym
 • Prowadzenie zajęć indywidualnych z fitnessu z wykorzystaniem muzyki
 • Prowadzenie zajęć grupowych fitness z wykorzystaniem muzyki
 • Ćwiczenia siłowe, aerobowe, rozciągające i wyciszające
 • Trening umiejętności interpersonalnych
 • Podstawy działalności gospodarczej (podstawy przedsiębiorczości)

Z kolei konsultant ds. dietetyki, będzie uczęszczał na takie przedmioty, jak:

 • Podstawy psychologii
 • Podstawy BHP
 • Anatomia człowieka: budowa układu pokarmowego
 • Antagonistyczne działanie ośrodków głodu i sytości
 • Suplementy w diecie
 • Planowanie żywienia w profilaktyce chorób cywilizacyjnych
 • Planowanie diety lekkostrawnej
 • Jakościowe i ilościowe metody oceny jadłospisów
 • Planowanie diety odchudzającej
 • Tworzenie indywidualnego programu odchudzającego
 • Właściwości składników pokarmowych i bilans energetyczny
 • Zarys psychodietetyki: praca z pacjentem

Podane przedmioty są przykładowe. Zajęcia, na które będą uczęszczali słuchacze, mogą się różnić w zależności od wybranego kierunku oraz momentu rozpoczęcia nauki.

Dietetycy i trenerzy personalni – gdzie znajdą zatrudnienie?

Trenerzy personalni, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, mogą szukać pracy na siłowniach i w klubach fitness. Mogą również założyć własną działalność i udzielać prywatnych konsultacji. Z kolei konsultanci ds. dietetyki mogą podjąć pracę zarówno w klubach fitness, jak i ośrodkach SPA, sanatoriach, poradniach dietetycznych, przedsiębiorstwach gastronomicznych czy centrach dietetyki i żywienia. Podobnie jak trenerzy personalni, mogą również rozpocząć własną praktykę i udzielać prywatnych konsultacji.

Kierunki na zdrowie – kto powinien je wybrać?

Zarówno dietetyk, jak i trener personalny to profesje dla osób, które pasjonują się zdrowym stylem życia i lubią pracować z ludźmi. Przedstawiciele tych zawodów, powinni być przykładem dla swoich klientów. Dietetyk o smukłej sylwetce będzie zdecydowanie bardziej wiarygodny niż specjalista od diety z widoczną na pierwszy rzut oka nadwagą. Tak samo jest w przypadku trenerów personalnych – jeśli dostają zadyszki po wykonaniu kilku prostych ćwiczeń, nie przekonają do wysiłku fizycznego swoich klientów. Idealny kandydat na stanowisko dietetyka oraz trenera personalnego to pasjonat zdrowego stylu życia, który spełnia się w pomaganiu innym.

Jaki zatem powinien być konsultant ds. dietetyki i trener personalny, by jak najlepiej spełniać swoje zadania? Przede wszystkim otwarty na innych. Łatwość nawiązywania kontaktów oraz umiejętność słuchania drugiej osoby to cechy niezbędne do wykonywania tych dwóch profesji. To zawody, w których nie sprawdzą się introwertycy i osoby, które cenią sobie pracę indywidualną. W obu zawodach trzeba mieć ciągły kontakt z klientem, wysłuchać jego potrzeb i zaproponować w pełni dopasowane do danej osoby rozwiązanie – dietę czy trening. Zatem bez umiejętności empatii i przyjaznego usposobienia, trudno będzie wiarygodnie i profesjonalnie wykonywać te dwie profesje nawet osobom o ogromnej wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia.
 

Jeśli pasjonujesz się sportem i zdrowym stylem życia nie zwlekaj i zapisz się do szkoły Żak.
Zostań dietetykiem lub trenerem. Skorzystaj z formularza on-line.

  798 299 599

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.