• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Florysta – dlaczego warto kształcić się na tym kierunku?

Florysta – dlaczego warto kształcić się na tym kierunku?

12.8.2019

Kiedyś – po prostu „sprzedawca kwiatów”, dziś „florysta” – jeden z najmodniejszych, topowych zawodów, o wykonywaniu którego myśli coraz więcej osób. Co zrobić, by zacząć pracować jako bukieciarz i dlaczego warto zainteresować się supermodnym kierunkiem, jakim jest florystyka?

 

Florysta wczoraj i dziś

Jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu do kwiaciarni chodziło się przede wszystkim po bukiety z okazji urodzin czy Dnia Matki, a florystki (bo znacznie częściej z zawodem tym kojarzyły się właśnie panie, potocznie zwane kwiaciarkami), miały do dyspozycji jedynie popularne kwiaty, takie jak róże, tulipany, lilie czy gerbery, a do ozdoby – wstążki i drobną gipsówkę. Od tamtej pory, w przemyśle kwiaciarskim wiele się zmieniło, a współcześni floryści i florystki nie tylko komponują proste bukiety, ale też dbają o wizualną oprawę ważnych uroczystości: ślubów, eventów promocyjnych oraz różnego rodzaju przyjęć okolicznościowych. Bycie florystą oznacza już nie tylko przygotowywanie wiązanek, ale również tworzenie przestrzennych dekoracji roślinnych i kwiatowych. Nierzadko jest to także doradztwo związane z doborem ozdób kwiatowych adekwatnych do specyfiki wnętrza i podkreślające jego charakter. Florysta coraz częściej pracuje nie w kwiaciarni, a w pracowni czy atelier, gdzie nie tylko jest bukieciarzem, ale i prowadzi warsztaty dla profesjonalistów i amatorów, np. z robienia wianków. Dziś osoby najlepsze w swym fachu są traktowane jak artyści i specjaliści jednocześnie – potrafią wymyślić estetyczne zestawienia, ale także je przygotować. Kwiaty i inne rośliny są też coraz częściej ważnym elementem sesji zdjęciowych, których efekty później pojawiają się na okładkach znanych magazynów – to również zadanie dla bukieciarza czy bukieciarki. Nic dziwnego, że coraz więcej osób pragnie związać swoją zawodową przyszłość z florystyką.

Jak zostać florystą

Predyspozycje, które są szczególnie istotne dla zawodu florysty to: zamiłowanie do kwiatów, zdolności manualne, kreatywność oraz poczucie estetyki, które jest związane np. z łączeniem faktur, kolorów i zapachów. Nie ulega także wątpliwości, że florysta powinien być dokładny, dbać o najdrobniejsze detale, pracować uważnie i w skupieniu. Ze względu na to, że trendy ulegają zmianom, pożądaną cechą osoby pragnącej podjąć w przyszłości pracę jako florysta, jest także otwartość na nowości i zainteresowanie bukieciarstwem – w każdym zawodzie warto być na bieżąco z branżową modą, ale w tym to konieczność! Predyspozycje to wiele, ale nie wszystko, by zmieniły się w przynoszącą utrzymanie pracę. Do zawodu warto przygotować się, wybierając kierunek florystyka w szkołach Żak. Szczegóły dotyczące kierunku florysta można znaleźć tu: https://zak.edu.pl/oferta–edukacyjna/szkoly–policealne/florysta. Dzięki temu wyborowi można zgłębić teorię, jak również – a może przede wszystkim – nauczyć się wykonywania określonych czynności manualnych, związanych z pracą bukieciarza. To szczególnie istotna cecha nauczania w szkołach Żak, która sprawia, że właśnie te szkoły są tak często wybierane przez kandydatów na zawodowców w tym i innych profesjach. Zajęcia praktyczne w przygotowaniu do pracy florysty są niezwykle ważne, ponieważ właściwe opanowanie niektórych umiejętności jest w tym zawodzie po prostu niezbędne. Tak kompleksowe podejście do nauki skutkuje doskonałym przygotowaniem nie tylko do pracy na stanowisku florysty, ale też pozytywnego zdania państwowego egzaminu, podczas którego nadawany jest zawodowy tytuł.

Florystyka – co warto wiedzieć, decydując się na podjęcie nauki

Przede wszystkim, nie trzeba obawiać się kosztów – w szkołach Żak kształcenie na kierunku florystyka jest bezpłatne. Edukacja trwa rok, a zajęcia odbywają się w weekendy, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie chociażby dla osób pracujących już zawodowo, ale chcących się przebranżowić. W toku nauki słuchacze uczestniczą w różnego rodzaju zajęciach, wśród których można wymienić m.in.:

 • kompozycje florystyczne,
 • materiałoznawstwo roślinne,
 • podstawy przedsiębiorczości,
 • środki wyrazu twórczego,
 • wykonywanie kompozycji florystycznych,
 • konstrukcje floralne,
 • wykonywanie dekoracji wnętrz i aranżacji obsadzonych,
 • sprzedaż i usługi we florystyce,
 • język obcy we florystyce i inne.

 

Jak widać, edukacja w szkołach Żak na kierunku florysta obejmuje nie tylko aspekty twórcze, ale również te związane z prowadzeniem własnej działalności oraz nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, co także jest istotne w zawodzie bukieciarza. Dzięki temu osoba kończąca florystykę jest w pełni przygotowana do wykonywania zawodu. Co dalej? Po zdaniu egzaminu zewnętrznego, organizowanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną, słuchacz otrzymuje Świadectwo Ministerstwa Edukacji Narodowej i tytuł florysty, a kariera zawodowa staje przed nim otworem.

 

Nie tylko szkołą florysta żyje

Oprócz uczęszczania na zajęcia prowadzone w trybie zaocznym słuchacze florystyki powinni także – w miarę możliwości – brać udział w targach i giełdach kwiatów, wystawach oraz konkursach. Dzięki temu będą mieć styczność z nowymi trendami w bukieciarstwie oraz możliwość poznania najmodniejszych obecnie gatunków kwiatów. Bezcenne jest także nawiązywanie kontaktów branżowych z osobami doświadczonymi i służącymi dobrą radą, jak również z potencjalnymi klientami. Dobrze, jeśli udział w tego typu wydarzeniach będzie towarzyszył floryście przez kolejne lata, będąc swego rodzaju przedłużeniem nauki w szkole. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ciekawość i pasja to drogi do nieustannego rozwoju. Zainteresowany trendami, zaangażowany florysta szybko stanie się bardzo konkurencyjny na rynku, właśnie dlatego, że – poza gruntowną wiedzą i zdolnościami zdobytymi podczas edukacji – będzie w stanie zaproponować swoim klientom ciekawą, zróżnicowaną ofertę, stanowiącą odpowiedź na aktualne zapotrzebowanie rynku i panujące na nim trendy.

Gdzie może pracować florysta?

Świeżo upieczeni floryści najczęściej znajdują zatrudnienie w kwiaciarniach, mogą jednak od razu otworzyć własną działalność. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które posiadają już pewną bazę potencjalnych klientów. Przed założeniem swojej firmy warto pomyśleć o konkretnej specjalizacji – w przypadku posiadania wyjątkowych umiejętności do przygotowywania np. oprawy ślubów dobrze jest przesłać swoją ofertę oraz portfolio do lokalnych organizatorów wesel czy sal weselnych. Podczas edukacji na kierunku florystyka słuchacze uczą się, jak przygotować różnego rodzaju kompozycje florystyczne – ślubne, funeralne oraz związane z innymi uroczystościami, takimi jakimi jak chrzest, komunia czy imprezy urodzinowe, co również otwiera im wiele zawodowych dróg. Wykwalifikowani floryści znajdują zatrudnienie nie tylko w kwiaciarniach, ale także w magazynach wnętrzarskich, firmach zajmujących się organizacją ślubów bądź innych eventów czy pracowniach dekoratorskich. Coraz częściej firmy chcą w swoich siedzibach mieć tak zwane żywe ściany, czyli przestrzenie pokryte mchem lub innymi roślinami zielonymi, które są w specjalny sposób nawadniane. Dzięki wiedzy o różnego rodzaju roślinach, ich uprawie i pielęgnacji, floryści mogą też świadczyć usługi z zakresu zagospodarowania przestrzennego zieleni. W planie zajęć znajdują się także bardziej zaawansowane konstrukcje floralne oraz lekcje z wykonywania kwiatowych (ale nie tylko) aranżacji wnętrz. Możliwości, w jakie można wykorzystać kwiaty i inne rośliny, są bardzo szerokie, ale by z nich w pełni korzystać, nieodzowna jest gruntowna wiedza i praktyka, zdobyte dzięki edukacji na kierunku florystyka.

 

 

Chcesz uczyć się na tym kierunku? Wypełnij formularz zgłoszeniowy:

Zajęcia rozpoczynają się już we wrześniu!