Praca w ogrodzie to Twoja pasja?

Naucz się aranżacji ogrodów i pracuj z przyjemnością!

3.10.2019

Ogrodnictwo to rzemiosło znane właściwie od zarania ludzkości. Początkowo miało charakter typowo utylitarny, a uprawa roślin miała na celu przede wszystkim produkcję żywności. Jednak już w czasach antycznych, zaczęto dostrzegać wielką wartość estetyczną zieleni, a także przyjemność płynącą z aranżacji ogrodów i spędzania w nich czasu. Na przestrzeni wieków aranżacja ogrodów urosła do rangi sztuki, a najwięksi twórcy w tej dziedzinie byli witani na dworach niczym wybitni artyści, pobierając za swoje usługi sowite wynagrodzenie i ciesząc się uznaniem możnych. Dziś, aranżacja ogrodów być może nie wiąże się z aż takim prestiżem, ale z całą pewnością może stać się intratnym zajęciem. Zaś dla osób, które uwielbiają pracę w ogrodzie, jest wprost wymarzonym zawodem. Jak zatem zacząć aranżować ogrody?

Aranżacja ogrodów – niezwykle potrzebna usługa

Wiele osób wyobraża sobie idealne rodzinne życie w niezbyt dużym domu, z pięknym ogrodem. Potrzeba obcowania z zielenią jest całkowicie naturalna – uspokaja, pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, zwłaszcza jeśli pracuje się przy biurku i komputerze. W wielu przypadkach, oprócz spędzania czasu w ogrodzie, niezwykle istotna jest praca w nim.

Nie chodzi tylko o utrzymanie go w porządku i ładzie, ale również o odpoczynek dla umysłu i pozytywne zmęczenie. Wiele osób nie wyobraża sobie sytuacji, w której ktokolwiek inny niż one same mogłyby pracować w ich ogrodzie i planować, co można w nim zrobić.

Jest też jednak duża grupa osób, która chce mieć piękny, dobrze zaaranżowany i utrzymany ogród, ale niekoniecznie chce na to poświęcać dużo czasu. To właśnie z myślą o takich klientach warto zainteresować się nauką aranżacji ogrodów.

Aranżacja ogrodów – od pasji do zawodu

Każdy, kto chce zająć się aranżacją ogrodów, nie powinien jednak podchodzić do tego zawodu wyłącznie, jak do dobrze płatnej pracy. To przede wszystkim powinna być pasja i przyjemność wynikająca z tworzenia oraz z obcowania z zielenią. Trzeba też pamiętać, że aranżacja ogrodu to nie tylko rośliny, ale również inna infrastruktura ogrodowa – oświetlenie, skalne ozdoby, taras i ścieżki. Ograniczeniem jest w zasadzie tylko wyobraźnia projektanta.

W przypadku wielu zawodów można powiedzieć, że bez prywatnego zainteresowania tematem, nie można dobrze wykonywać danej pracy. W przypadku aranżacji ogrodów jest to szczególnie prawdziwe. Przede wszystkim dlatego, że zawód ten wymaga ciągłego dokształcania się, poszukiwania nowych możliwości, rozwiązań i trendów.

Owszem, trzeba mieć bazę wiedzy i umiejętności, ale koniecznie trzeba je na bieżąco uaktualniać i weryfikować z najnowszymi zdobyczami ogrodnictwa. Takie podejście wymaga autentycznego zainteresowania tematem i pasji. Osoby, które liczą na to, że raz nauczą się aranżować ogród i będą tę wiedzę wykorzystywać przez całą swoją karierę, szybko zorientują się, że to droga, która prowadzi donikąd.

Edukacja na kierunku „Aranżacja ogrodów”

W szkole Żak możesz podjąć naukę na kierunku Aranżacja ogrodów. Edukacja nastawiona jest na sferę praktyczną i umiejętności, które można wykorzystać na co dzień w pracy. Jednak wszystko oparte jest na szeregu zajęć teoretycznych, które pozwalają uzyskać niezbędną wiedzę. Trzeba bowiem pamiętać, że aranżacja ogrodów to dość stare i dobrze rozwinięte rzemiosło, a wielu klientów oczekuje ogrodu w konkretnym stylu – angielskim, francuskim, czy innym. Bez odpowiedniej wiedzy teoretycznej i historycznej nie uda się sprostać ich oczekiwaniom.

Aranżacja ogrodów to jednak nie tylko odtwarzanie pewnych wzorców, ale przede wszystkim proces twórczy. Ważna jest w niej wyobraźnia, również ta przestrzenna, a także umiejętność przenoszenia wizji na papier i nadanie jej formy projektu do realizacji. Dlatego też słuchacze, podczas kursu zdobędą umiejętności z podstaw rysunku architektonicznego oraz tworzenia dokumentacji projektowej.

Nie można też zapomnieć o dość oczywistej, ale jednocześnie niezwykle istotnej kwestii, czyli znajomości roślin – ich wymagań oraz estetyki. Warto znać ich jak najwięcej, aby błyskawicznie móc zaproponować klientowi kilka rozwiązań, które będą zgodne z jego oczekiwaniami, a także dobrze przyjmą się w konkretnym ogrodzie.

Ważnym aspektem edukacji jest również nauka umiejętności miękkich – praca z klientem i ogólne podejście do zawodu. W toku działalności trzeba będzie bowiem umiejętnie wyważyć sprostanie potrzebom klienta z rozwiązaniami, które najlepiej sprawdzą się w danym ogrodzie. Trzeba mieć świadomość i być gotowym na to, że nie zawsze będą to wspólne zbiory.

Edukacja na kierunku aranżacja ogrodów w Żaku trwa rok i prowadzona jest w trybie zaocznym. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby łączyć ją z pracą zawodową. Po ukończeniu kursu absolwent otrzymuje zaświadczenie zgodne ze wzorem Ministerstwa Edukacji Zawodowej, a także certyfikat Szkół Żak.

Zestaw cech i umiejętności niezbędnych do aranżacji ogrodów

Edukacja jest niezwykle istotna w kontekście wykonywania aranżacji ogrodów, ale przed jej podjęciem warto przeanalizować swoje mocne strony, które mogą okazać się kluczowe w kontekście samorealizacji w tym zawodzie. Podstawą jest wspomniana już pasja do pracy z roślinami i w ogrodzie. Przy aranżacji ogrodów rzadko będzie się realizować projekt bezpośrednio, ale trzeba „czuć” ten temat, aby wiedzieć, które rozwiązania się sprawdzą, a z których lepiej zrezygnować.

Bez wątpienia niezwykle istotny jest też tak zwany zmysł estetyczny. To bardzo płynne sformułowanie i trudno wskazać jednoznaczną definicję. Jeśli jednak jesteś osobą, która na pierwszy rzut oka jest w stanie ocenić, co mogłoby ożywić przestrzeń, sprawić, że stanie się bardziej estetyczna bądź praktyczna, występuje duże prawdopodobieństwo, że masz ten zmysł.

Przy aranżacji ogrodów niezbędne są także zdolności plastyczne i ogólna sprawność manualna. Chodzi przede wszystkim o to, aby umieć narysować projekt swojego ogrodu tak, aby wykonawca mógł na jego podstawie stworzyć wyjątkową przestrzeń. Nie można zapomnieć też o tym, że osoba zajmująca się aranżacją ogrodów powinna umieć sama wykonać zaplanowane prace. Na przykład po to, aby dać wzór do stworzenia powtarzalnych elementów. Dzięki temu wizytując realizowany projekt, można własnoręcznie nanieść pewne korekty i dać poprawny przykład wykonania.

Aranżacja ogrodów – perspektywy pracy

Osoby, które ukończyły kurs aranżacja ogrodów, mają niezwykle szerokie perspektywy pracy. Mogą szukać zatrudnienia w biurach architektonicznych i projektowych, w firmach czy agencjach zarządzających nieruchomościami. Na rynku pojawia się też coraz więcej przedsiębiorstw, które specjalizują się w projektowaniu, aranżacji i utrzymaniu ogrodów. Z całą pewnością będą poszukiwały wysokiej klasy fachowców z odpowiednim wykształceniem.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby otworzyć własną działalność gospodarczą i oferować swoje usługi indywidualnym klientom. W takim przypadku zaczyna się najczęściej od pomocy w aranżacji niewielkich ogrodów przy domach jednorodzinnych, ale przy odpowiednim zaangażowaniu i dobrych rezultatach można z czasem liczyć na większe i bardziej ambitne zlecenia.

Dobrym pomysłem jest promowanie swojej działalności w internecie – na blogu czy w social mediach. Jeśli odniesie się sukces na tym polu, możliwości rozwoju stają się jeszcze większe.

 

Chcesz uczyć się na tym kierunku? Zapisz się już dziś. Mamy ostatnie wolne miejsca!