Grafika komputerowa

Czego nauczysz się na tym kierunku i gdzie znajdziesz pracę?

11.10.2019

Kto sprawdzi się jako grafik komputerowy? Czy potrzebne są jakieś konkretne predyspozycje? Co zrobić, by zostać grafikiem? Czego można nauczyć się podczas kursu? Jakie perspektywy pracy ma grafik?

Żeby zostać grafikiem komputerowym, wcale nie trzeba kończyć studiów wyższych. Uprawnienia i wiedzę potrzebną do wykonywania tego zawodu można zdobyć w szkole policealnej, podczas jednorocznego kursu zaocznego.

Kto sprawdzi się w zawodzie grafika komputerowego?

By zostać grafikiem komputerowym warto mieć pewne predyspozycje do wykonywania tego zawodu, a także zmysł estetyczny. Jednak nie to jest najważniejsze – wszystkiego można się przecież nauczyć. Talent to tylko ułamek sukcesu – liczy się nauka zawodu i ciągły rozwój.

Jeśli zatem od zawsze interesujesz się sztukami plastycznymi, a obraz przemawia do ciebie bardziej niż słowo pisane, to być może powinieneś spróbować swoich sił jako grafik.

Dobrze, jeśli osoba, która chce zostać grafikiem ma zdolności manualne i artystyczne oraz rozwinięte poczucie estetyki. To bardzo ważne cechy, które znacząco ułatwiają uczenie się, a potem pracę w tym obszarze. Powinna być także kreatywna, co jest kluczowe w tzw. artystycznym zawodzie. Warto, by była także komunikatywna i asertywna oraz cierpliwa, gdyż jest to praca z ludźmi polegająca w dużej mierze na ustalaniu szczegółów zlecenia i ewentualnych poprawek. Powinna cechować się też dobrą organizacją pracy własnej i samodzielnością, by zdążyć w terminie przygotować zlecenie. Ważny w tej pracy jest także upór, gdyż często zdarza się, że grafik musi walczyć z ograniczeniami programu graficznego, a co gorsze z wizją klienta, która nie zawsze daje możliwość osiągnięcia satysfakcjonującego efektu końcowego. Dobry grafik powinien także znać się na poligrafii, gdyż jego prace często są przeznaczone do druku, zatem wiedza z tej dziedziny jest bardzo przydatna.

Praca w zawodzie grafika polega przede wszystkim na projektowaniu logotypów, wykresów, tworzeniu rysunków, prezentacji oraz wszelkich materiałów służących identyfikacji wizualnej firm. Przy użyciu różnych programów do obróbki graficznej grafik przygotowuje grafiki, oczywiście na podstawie briefu klienta. Potem wprowadza poprawki – aż do momentu, gdy klient jest usatysfakcjonowany, czyli do zaakceptowania efektu końcowego. Grafik zajmuje się także składem komputerowym (DTP), czyli łączeniem tekstów i zdjęć tak, by tworzyły spójną całość.

Żeby odnieść sukces jako grafik, trzeba być wszechstronnym, głodnym nowej wiedzy i uważnie śledzić najnowsze trendy w branży, a także stale się dokształcać, np. biorąc udział w różnych warsztatach i kursach dodatkowych.

Zatem, podsumowując, kurs grafiki komputerowej jest adresowany do osób, które chcą nabyć lub rozwinąć umiejętności graficzne, rozwinąć wyobraźnię plastyczną i kompetencje w obszarze projektowania graficznego, głównie do tych, którzy chcą pracować w działach PR i reklamy oraz agencjach reklamowych lub jako freelancerzy.

Jak zostać grafikiem?

By zostać grafikiem komputerowym, wystarczy ukończyć kurs. Trwa on rok i prowadzony jest w trybie zaocznym, dzięki czemu kursanci mogą łączyć naukę z pracą czy innymi zajęciami. Absolwenci otrzymują zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodne ze wzorem MEN, a także certyfikat szkoły.

Program nauczania na kierunku grafika komputerowa

Program nauczania na tym kierunku obejmuje m.in. następujące zagadnienia: ergonomię i BHP w pracy z komputerem, historię grafiki, montaż filmowy, animację cyfrową, multimedialne aspekty pracy twórczej, narzędzia pracy grafika komputerowego i ich użytkowanie, podstawy projektowania graficznego, pracownię grafiki komputerowej, psychologię z elementami komunikacji społecznej, teoretyczne podstawy fotografii cyfrowej oraz wybrane zagadnienia estetyki.

Na zajęciach kursanci uczą się jak projektować grafiki przy użyciu programów graficznych i wykonywać prace związane z dalszym ich przetwarzaniem, czyli np. przygotowaniem do druku lub obróbką na potrzeby użycia w internecie. Poznają także multimedialne aspekty pracy twórczej i zagadnienia związane z montażem filmowym oraz animacją cyfrową. Mają także możliwość poznania narzędzi pracy grafika i zasad ich używania. Uczą się podstaw projektowania graficznego, teoretycznych podstaw fotografii cyfrowej i poznają wybrane zagadnienia z zakresu estetyki. Po kursie wiedzą jak przekładać umiejętności twórcze na nowoczesne technologie multimedialne. Osoby uczestniczące w kursie poznają również historię grafiki oraz zasady pracy z komputerem. BHP i ergonomia pracy przy komputerze są bardzo ważne, gdyż wielogodzinne „siedzenie przy komputerze” może prowadzić do wielu kontuzji.  Podstawy psychologii z elementami komunikacji społecznej przydadzą się w pracy grafika, gdyż ten ma stały kontakt z ludźmi.

Perspektywy pracy po ukończeniu kursu grafika komputerowa

Graficy komputerowi nie narzekają na brak pracy i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało się to zmienić. Zapotrzebowanie na usługi graficzne jest duże. Mogą podjąć pracę w agencjach reklamowych, biurach projektowych, studiach designerskich i graficznych, działach kreacji czy marketingu dużych firm. Potrzebni są także w redakcjach magazynów i gazet, a także w wydawnictwach. Szansą na pracę są także jak grzyby po deszczu powstające start-upy. Oczywiście można również obrać inną ścieżkę kariery i otworzyć własną działalność, pracując jako freelancer. Jest to opcja dla tych, którzy wolą pracować na własny rachunek i do tego zazwyczaj zdalnie, przy biurku w swoim domu. Praca zdalna to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób z mniejszych miast, gdyż przez internet można znaleźć klientów i wykonywać zlecenia na odległość.

Jeśli chodzi o zarobki grafików, to są one dość wysokie. Oczywiście wszystko zależy od doświadczenia i warsztatu. Konieczne jest posiadania bogatego portfolio prac, które grafik wysyła potencjalnym klientom. Warto także posiadać swoją stronę internetową z ofertą świadczonych usług, założyć profil na portalu zrzeszającym grafików, a także profil na Facebooku. Dzięki temu zleceń na pewno będzie więcej.

Średnie wynagrodzenie grafika komputerowego w 2018 roku w Polsce wynosiło 3282 zł brutto. Zarobki i kwoty za zlecenia zależą jednak w dużej mierze od jakości usług świadczonych przez grafika i jego renomy. Polecanie przez innych klientów na pewno pomaga w zdobywaniu zleceń. Wynagrodzenie jest zależne także od miejsca zamieszkania – wiadomo, że w dużych miastach stawki grafików są wyższe, zwłaszcza tych posiadających dobrą renomę. Graficy pracujący jako freelancerzy zazwyczaj mają większe stawki niż ci zatrudnieni w firmach na umowy o pracę.

Czy warto ukończyć kurs grafiki komputerowej?

Z całą pewnością tak. Na kursie można nauczyć się konkretnych umiejętności i zdobyć praktyczną, a nie teoretyczną wiedzą w tej dziedzinie. Ukończenie kursu daje realną szansę na znalezienie dobrze płatnej i atrakcyjnej pracy. A nawet jeśli absolwent wybierze inną ścieżkę zawodową, to kurs na pewno się przyda. W wielu firmach potrzebne są ulotki, banery czy wizytówki. Po ukończeniu kursu można również rozwijać swoje umiejętności dalej, np. zostać DTP-owcem, który zajmuje się technicznym przygotowaniem do druku albo pracować w reklamie. Możliwości jest naprawdę wiele.

 

Chcesz uczyć się na tym kierunku? Zapisz się już dziś. Mamy ostatnie wolne miejsca!