• Start  »  
  • Aktualności  »  
  • Nie musisz iść na studia, by zdobyć kwalifikacje do wykonywania ciekawej pracy.

Nie musisz iść na studia, by zdobyć kwalifikacje do wykonywania ciekawej pracy.

Szkoły policealne, kształcenie jednoroczne, kursy – zdobądź przygotowanie zawodowe w krótkim czasie.

14.11.2019

By zdobyć kwalifikacje zawodowe, wcale nie trzeba iść na studia. Są inne sposoby na nauczenie się zawodu – szkoły policealne, kształcenie jednoroczne, czy kursy. Dzięki nim można przygotować się do wykonywania ciekawej pracy w krótkim czasie.

Absolwenci liceów i techników, bez względu na fakt czy zdali maturę, mogą wybrać liczne kierunki nauczania w szkołach policealnych, jako alternatywę dla studiów. Istnieją także inne możliwości przygotowania zawodowego, jak kursy jednoroczne czy kwalifikacyjne kursy zawodowe, które będą świetnym wstępem do podjęcia pracy. 

Alternatywa dla studiów

W ofercie szkół Żak są to:

·         szkoły policealne

·         kształcenie jednoroczne

·         kursy

·         kwalifikacyjne kursy zawodowe.

Szkoły świadczące tego typu usługi edukacyjne, organizują egzaminy państwowe i wydają świadectwa i zaświadczenia na drukach MEN – a te, uznawane są przez wszystkie organy administracji państwowej i prywatne firmy.

Szkoły policealne

Są najczęściej wybieraną alternatywą studiów. Oferują zaoczny, dwuletni lub roczny tok nauczania w zależności od wybranego kierunku. Oferta edukacyjna odpowiada aktualnym trendom i zapotrzebowaniu na rynku pracy, a duży nacisk w toku kształcenia położny jest na praktykę. Co ważne, nauczanie można połączyć z pracą.

Do szkoły policealnej może zapisać się każdy po 3 latach nauki w liceum ogólnokształcącym, 4 latach technikum lub ukończeniu liceum dla dorosłych. Nie trzeba mieć zdanej matury – wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej. Zajęcia rozpoczynają się w lutym oraz we wrześniu, nie ma więc konieczności czekania całego roku, by rozpocząć naukę.

Kształcenie policealne ma wiele korzyści – zdecydowana większość kierunków jest bezpłatna. Poza tym słuchacze otrzymują legitymację oraz bezpłatne zaświadczenia do ZUS-u, KRUS-u i MOPS-u. Uczą się praktycznej strony wykonywania danego zawodu, odbywają praktyki, przystępują do egzaminów zawodowych i finalnie otrzymują świadectwo ukończenia szkoły na druku MEN. Wybór jest naprawdę duży – słuchacze mogą kształcić się na kierunkach: florysta, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekunka środowiskowa, technik administracji, technik archiwista, technik BHP, technik informatyk, technik rachunkowości, technik usług kosmetycznych i wiele innych.

Sprawdź dostępne kierunki:

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne

  

Kształcenie jednoroczne

Kolejną alternatywą dla studiów w ofercie Żak kształcenie jednoroczne. To grupa kierunków dających możliwość zdobycia kompetencji zawodowych już w ciągu 10 miesięcy. Na kierunki jednoroczne może zapisać się każdy, kto ukończył 18 lat – nie ma konieczności posiadania świadectwa dojrzałości.

Programy nauczania opracowane są tak, by zapewnić słuchaczom aktualną i potrzebną na rynku pracy wiedzę i umiejętności. Ten rodzaj kształcenia można łączyć z pracą zawodową, gdyż zjazdy odbywają się w weekendy. Po ukończeniu nauki absolwent otrzymuje zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN.

Oferowane kierunki kształcenia to m.in.: transport i logistyka, rachunkowość i finanse, agent celny, dekorator wnętrz, grafika komputerowa, manikiurzystka, konsultant ds. dietetyki, rejestratorka medyczna, wizażystka/stylistka, trener personalny z elementami fitness.

Sprawdź wszystkie dostępne kierunki jednoroczne:

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne

 

Kursy

Kursy to propozycja skierowana do osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie, dokształcić się czy uzyskać nowe kompetencje. Są realizowane w oparciu o autorskie programy dopasowane do potrzeb rynku pracy.

By zapisać się na kurs, należy mieć ukończone 18 lat (dodatkowym warunkiem przyjęcia na niektóre kursy jest posiadanie wykształcenia średniego). Po ukończeniu kursu otrzymuje się zaświadczenie zgodne ze wzorem MEN.

Oferta kursów jest szeroka i obejmuje m.in.: kursy kosmetyczne - mix zdobień w stylizacji paznokci, stylizacja brwi, przedłużanie paznokci, laminowanie i lifting rzęs, kurs instruktor praktycznej nauki zawodu, animator zabaw i gier, pomoc nauczyciela przedszkola, kadry, płace i ZUS, terapia zajęciowa, opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym.

Sprawdź wszystkie dostępne kursy:

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy

 

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Nowością w ofercie Żak są kwalifikacyjne kursy zawodowe. Jest to elastyczny system kształcenia, ściśle związany ze szkolnictwem zawodowym. Są prowadzone na podstawie programu nauczania uwzględniającego podstawę programową w danym zawodzie. Ten rodzaj kursów kończy się egzaminem zawodowym organizowanym dwa razy w roku przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Po zdaniu egzaminu słuchacz otrzymuje świadectwo MEN.

Na kurs może zapisać się osoba dorosła, która ukończyła gimnazjum lub ośmioletnią szkołę podstawową, ale by uzyskać dyplom zawodowy z tytułem technika wymagane jest posiadanie wykształcenia średniego (ale nie jest wymagane zdanie matury).

Sprawdź wszystkie dostępne kursy:

https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kwalifikacyjne-kursy-zawodowe

 

Procedura rekrutacyjna w szkole Żak jest uproszczona – wystarczy zarezerwować sobie miejsce on-line wypełniając formularz, a następnie udać się do sekretariatu i złożyć wymagane dokumenty.