Dlaczego warto podnosić swoje kwalifikacje?

7.8.2017

Podnoszenie kwalifikacji to wymóg współczesnego rynku pracy. O swoje kompetencje i bogate CV warto zadbać jak najwcześniej. Uczniowie, słuchacze, praktykanci i stażyści, a w końcu pracownicy, mogą podnosić swoje kwalifikacje na wiele różnych sposobów. Dlaczego warto skorzystać z możliwości oferowanych przez różne firmy, organizacje, uczelnie i szkoły policealne?

 

Jak podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

Kwalifikacje można podnosić na wiele różnych sposobów – dzięki nauce stacjonarnej lub zdalnej. Podnoszenie kwalifikacji to przede wszystkim uczestnictwo w kursach językowych i szkoleniach oraz podnoszenie stopnia wykształcenia. Szkolenia mogą dotyczyć zarówno kompetencji twardych (np. obsługa komputera i różnych programów, wiedza specjalistyczna), jak i miękkich (np. komunikatywność, kreatywność czy umiejętność zarządzania czasem). Ważne jest to, aby podnosić te umiejętności, które są niezbędne do wykonywania danego zawodu lub określonych zadań na aktualnie zajmowanym stanowisku.

 

Po co się szkolić?

Pracownik, który rozwija swoje twarde i miękkie kompetencje, ma większe szanse, aby zostać docenionym przez pracodawcę i czerpać więcej radości z samej pracy. Dzięki temu może stać się specjalistą poszukiwanym na rynku pracy, który sam wybiera swojego przyszłego szefa. Henry Ford, założyciel Ford Motor Company, stwierdził, że „najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”, a tego można dokonać właśnie dzięki dokształcaniu się. Kwalifikacje warto podnosić z jeszcze jednego powodu: aby w przypadku utraty pracy nie zastanawiać się nad tym „co dalej?”. Wielu pracowników w pewnym momencie zaczyna uważać swoje stanowisko za stabilne i bezpieczne. Warto jednak doskonalić się cały czas.

 

Szkoły policealne – idealne miejsce do podnoszenia i zmiany swoich kwalifikacji

Kwalifikacje można podnieść kończąc kierunki i kursy oferowane przez szkoły policealne. Ich ukończenie umożliwia bardziej swobodne poruszanie się po rynku pracy. Oznacza to, że absolwenci szkół policealnych mogą w krótkim czasie zmienić zawód. Do szkoły policealnej można zapisać się po ukończeniu szkoły średniej oraz w każdym momencie życia zawodowego. Do wzięcia udziału w procesie rekrutacji nie jest wymagana matura. Wystarczy tylko świadectwo uzyskania średniego wykształcenia. Co więcej, słuchacze na kierunkach prowadzonych w dwuletnich szkołach policealnych, nie ponoszą żadnych kosztów za naukę. Płatne są jedynie jednoroczne szkoły policealne, które oferują jeszcze większą liczbę kierunków opartych na autorskich programach nauczania, dostosowanych do wymagań rynku pracy i zapotrzebowania dynamicznego rynku pracy.

Oferta szkół policealnych

Szkoła policealna i jej zalety

Otwartość na kandydatów i bezpłatna nauka, to niejedyne plusy szkoły policealnej. Jedną z największych zalet szkół policealnych nauka w trybie zaocznym. Słuchacze mają zajęcia tylko w dwa weekendy w miesiącu, więc nie muszą wybierać, np. między nauką a pracą. Podnoszenie kwalifikacji dzięki szkole policealnej jest wygodne zarówno dla starszych, jak i młodszych słuchaczy. Ci pierwsi mogą spokojnie pracować w tygodniu, a 2 weekendy w miesiącu poświęcić na dodatkowy rozwój. Natomiast młodsi słuchacze szkoły policealnej mogą np. jednocześnie zdobyć solidną wiedzę teoretyczną oraz niezbędne praktyczne umiejętności. Im bogatsze CV danej osoby, tym większa szansa na znalezienie dobrze płatnego stanowiska i utrzymanie się na rynku pracy.

 

Podnoszenie kwalifikacji w szkole policealnej przez młodzież

Na bezpłatny dwuletni kierunek lub płatny roczny warto iść, aby ukształtować swoje plany na przyszłość. Absolwent szkoły średniej może wybrać interesujący go kierunek, spróbować na nim swoich sił, a następnie zdecydować się na jeszcze jeden. 2-4 semestry wystarczą na zastanowienie się nad tym, co chce się robić w życiu. W międzyczasie słuchacz może uzupełnić swoje CV o dodatkowe umiejętności zdobyte
w szkole.

Wybranie kolejnego kierunku w szkole policealnej i ukończenie go, może znacznie ułatwić trudny proces przekwalifikowania się w przypadku chęci zmiany planów zawodowych. Kształcenie się na kilku kierunkach jest obecnie bardzo popularne. Warto więc wykorzystać możliwości oferowane przez jednoroczne i dwuletnie szkoły policealne i wybrać więcej niż jeden kierunek.

 

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych w szkole policealnej wśród dorosłych

Ci którzy już pracują i chcieliby podnieść swoje kwalifikacje, aby zdobyć lepsze stanowisko lub zmienić pracę, również powinni zainteresować się ofertą edukacyjną szkół policealnych. Nauka zaoczna umożliwia połączenie dotychczasowej kariery zawodowej z nauką.

Szkoła policealna to także dobry wybór dla osób bezrobotnych. W ich przypadku podnoszenie kwalifikacji jest wręcz niezbędne do zdobycia pracy. Ponieważ w szkołach policealnych nie ma ograniczeń wiekowych, swoje kwalifikacje mogą podnosić także emeryci, którzy chcą pozostać aktywni zawodowo.

 

Jak zwiększyć swoje kwalifikacje w szkole policealnej?

Oferta edukacyjna szkół policealnych obejmuje zarówno nowe, jak i uniwersalne oraz ponadczasowe, bezpłatne kierunki 2-letnie. Przykładem tych pierwszych jest kierunek Opiekuna medycznego czy Technika turystyki wiejskiej. Do kierunków cieszących się niezmiennie dużą popularnością należą również Technik informatyk i Technik usług kosmetycznych.

Drugi sposób na to, aby podnieść swoje kwalifikacje w szkole policealnej, to wybranie płatnego rocznego kierunku (który można bez problemu łączyć z nauką na 2-letnim bezpłatnym kierunku).

 

Podnoszenie kwalifikacji – to się opłaca!

Warto zadbać o swoje kwalifikacje. Młodzi, którzy stawiają na samorozwój, łatwiej znajdują wymarzoną pracę po zakończeniu nauki. Osoby, które są zatrudnione, ale biorą udział w różnego rodzaju kursach, szkoleniach lub uzupełniają swoje wykształcenie, mają dużo większe szanse na podwyżkę, awans lub lepiej płatną pracę. Nauka i podnoszenie kwalifikacji powinny trwać przez całe życie, jest to możliwe np. dzięki szkołom policealnym. Ukończenie oferowanych przez nie kierunków gwarantuje zdobycie przyszłościowych, poszukiwanych na rynku pracy umiejętności.

Sprawdź pełną ofertę!

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.