• Start  »  
 • Aktualności  »  
 • Dlaczego warto zostać instruktorem fitnessu? Rozwój kierunków dotyczących sportu i rekreacji

Dlaczego warto zostać instruktorem fitnessu? Rozwój kierunków dotyczących sportu i rekreacji

17.10.2017

Co należy zrobić, by zostać instruktorem fitnessu? Od czego należy zacząć, jakie kursy ukończyć? Jakie predyspozycje należy posiadać, by sprawdzić się w tym zawodzie? Czy warto zostać instruktorem lub trenerem personalnym? Czy można się z tego utrzymać? To pytania, które zadaje sobie wiele osób zastanawiających się nad wyborem tej ścieżki zawodowej. Postaramy się na nie odpowiedzieć. 

W związku z tym, że powstają coraz to nowe kluby fitness, siłownie i inne tego typu obiekty, rośnie zapotrzebowanie na instruktorów fitnessu i trenerów personalnych. Konkurencja jest duża, zwłaszcza w większych miastach, dlatego osoby wykonujące takie zawody mogą liczyć na coraz wyższe zarobki. Za przykład niech posłuży Warszawa, w której instruktor aerobiku pracujący w dużym klubie może zarobić nawet 7000 zł brutto. W mniejszych miastach kwoty te są odpowiednio niższe. Ofert pracy nie brakuje. Dotyczy to zwłaszcza dużych klubów, które w grafiku mają zróżnicowane zajęcia.

 

Co zrobić, by zostać instruktorem fitnessu?

Formalnie osoba, która chce zostać instruktorem, nie musi kończyć specjalistycznych kursów. Jednak większość klubów wymaga potwierdzenia kwalifikacji. Dlatego lepiej zapisać się na kurs, ukończyć go, a później doskonalić swój warsztat na kolejnych kursach i szkoleniach. Ukończenie wielu kursów z różnych rodzajów aktywności ruchowej na pewno zwiększy szanse na zatrudnienie w renomowanym klubie.

Nauka na kierunku Instruktor fitness jest możliwa praktycznie w każdym dużym mieście. Polecane jest, aby zacząć właśnie od klasycznego aerobiku i fitness, a następnie stopniowo poszerzać swoje umiejętności na innych kierunkach i szkoleniach dodatkowych.

 

Jakie predyspozycje należy posiadać, by być dobrym instruktorem fitnessu?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że dobra kondycja fizyczna i bycie wysportowanym wcale nie gwarantują sukcesu w zawodzie. Kluczowe znaczenie mają umiejętności interpersonalne, a to dlatego, że instruktor czy trener personalny pracuje z ludźmi. Osoby przychodzące na zajęcia oczekują, że będzie on miły, pomocny, czasem zabawny, pozytywnie nastawiony do ćwiczących, i co bardzo ważne, motywujący ich do działania. Dla większości osób najważniejszą kwestią jest dobra atmosfera na zajęciach, ponieważ dla nich to nie tylko wysiłek fizyczny, ale także relaks po ciężkim dniu pracy. Jeśli instruktor jest negatywnie nastawiony, to ćwiczący na pewno nie będą chcieli przychodzić na jego zajęcia. Ćwiczący lubią, gdy instruktor fitnessu ćwiczy razem z nimi, a nie tylko pokazuje ćwiczenia, a później ich nie wykonuje. Powinien pomagać tym, którzy są nowi na zajęciach lub niepoprawnie wykonują ćwiczenia – trzeba, aby uczył poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. Natomiast na zajęciach wydolnościowych powinien wspierać i skutecznie motywować swoich podopiecznych.

Niewątpliwie instruktor musi posiadać charyzmę, by przyciągnąć ludzi i sprawić, że polubią właśnie jego zajęcia i będą z chęcią na nie przychodzili, a nie traktowali je jak przykry obowiązek. Instruktor powinien także wiedzieć, że nie każdy może wykonać wszystkie ćwiczenia. Jeśli ktoś cierpi na jakieś dolegliwości, to musi dostosować ćwiczenia do ograniczeń zdrowotnych takiej osoby.

Jest to zawód, który trzeba lubić, a nawet kochać. Bez tego jest niemożliwym, aby wykonywać go dobrze. Pasja trenera udziela się uczestnikom zajęć. Instruktor musi być także kreatywny, by zajęcia nie były monotonne i nudne dla ćwiczących. Przychodzenie do klubu powinno być przyjemnością, dlatego pomysłowość jest znaczącą cechą  w tym zawodzie.

 

Czy warto zająć się fitnessem?

Jeśli sport i różnego rodzaju aktywności fizyczne są twoją pasją, to na pewno warto, abyś zastanowił się czy nie zostać instruktorem fitness. To może być świetne zajęcie, łączące przyjemne z pożytecznym. Osoby, które wykonują pracę, którą lubią, są o wiele szczęśliwsze w życiu.

 

Czy z takiej pracy da się żyć?

Wszystko zależy od tego, czy traktuje się tę pracę jako dodatkową czy pełnowymiarową. Jest wielu instruktorów i trenerów personalnych, którzy prowadzenie zajęć traktują jako swoje hobby i robią to najczęściej po pracy na etacie. Wiele klubów zatrudnia instruktorów na podstawie umowy zlecenia, co w przypadku choroby lub kontuzji powoduje brak wpływów. Ciągłe dokształcanie się pochłania znaczące środki i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Jednak większe szanse na zatrudnienie i dobre zarobki mają instruktorzy z doświadczeniem oraz ci, którzy mogą pochwalić się ukończeniem wielu kursów i szkoleń.

Na czynniki, od których to zależy składają się: doświadczenie, renoma, miejsce pracy i liczba przepracowanych godzin tygodniowo (czyli liczba prowadzonych zajęć).

Na perspektywy pracy wpływ ma także miejsce, w którym pracuje instruktor. Może on pracować nie tylko w klubie, ale także w wielu innych miejscach, np.: ośrodkach sportowych, ośrodkach rehabilitacyjnych, ośrodkach SPA, sanatoriach, gabinetach odnowy biologicznej itp. Może także zostać trenerem personalnym i prowadzić treningi indywidualne. W tym ostatnim przypadku na najwyższe zarobki mogą liczyć tzw. trenerzy gwiazd, którzy współpracują ze znanymi osobami (aktorami, piosenkarzami, politykami i innymi osobami publicznymi). Tym bardziej, że ostatnio bardzo modne jest „bycie fit” i korzystanie z usług, i porad trenera osobistego.

Tak jak w każdym zawodzie, wpływ na odniesie sukcesu ma wpływ wiele czynników, ale przede wszystkim determinacja i zapał do pracy. Jeśli ktoś naprawdę lubi to robić i wytrwale dąży do celu, to odniesie sukces nie tylko finansowy, ale także osobisty.

Sprawdź szczegóły kierunku Instruktor fitness

  801 100 777

  pon – pt: 9.00 - 17.00

  Partnerzy:

  PIFS Vipera ProGrupa SketchUp
  Zapisz
  się online

  Serwis wykorzystuje pliki cookies. Więcej informacji o używanych przez nas plikach cookies można znaleźć w Polityce prywatności.